Nejvýše položený apartmán světa má terasu jako dva průměrné české byty. Stojí šest miliard

Třída miliardářů je část Manhattanu, kde si byty kupují ti nejbohatší. V nejvyšším rezidenčním mrakodrapu si můžou koupit unikátní penthouse.

Luboš KrečLuboš Kreč

central-hp

Foto: Serhant

Nejvýše položený apartmán světa

0Zobrazit komentáře

Central Park Tower není jen tak obyčejný mrakodrap. Je to totiž nejvyšší rezidenční mrakodrap světa a celkově patnáctá nejvyšší budova planety. Měří 472 metrů a v jejích nejsvrchnějších patrech, doslova pár metrů pod střechou opatřenou heliportem, se nachází nejvýše položený penthouse světa, který je současně nejdražší newyorskou nemovitostí. Ano, těch nej není nikdy dost.

Developerská společnost Extell, která dům postavila v letech 2019 a 2020, patří k lídrům lukrativního nemovitostního trhu na Manhattanu. Specializuje se na vyšší cenový segment, ostatně v minulosti čelila kritice, že ve svých projektech zbudovala dva vchody – jeden pro nejbohatší majitele, druhý pro zbytek osazenstva. Ani Central Park Tower, která vyšla na více než tři miliardy dolarů, tedy 75 miliard korun, není pro každého.

Mrakodrap se tyčí nad Central Parkem v lokalitě známé jako Třída miliardářů. Byty si tam kupují byznysoví titáni jako Bill Ackman nebo Michael Dell, o kousek vedle pak stojí další slovutný dům, a to nejútlejší mrakodrap světa Steinway Tower. V něm se prodávaly apartmány v přepočtu za 1,5 miliardy korun, jenže taková suma bledne vedle toho, co je nyní k mání v Central Park Tower.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Realitní makléř Ryan Serhant, jehož agentura opulentní penthouse prodává, jej inzeruje jako příležitost, která se naskytne jednou za život. Aby ne, když je u ní cenovka 250 milionů dolarů, což je více než šest miliard korun. Jestli to stojí za to? Považte sami…

Rozloha bytu je 1 630 metrů čtverečních, zabírá celkem tři patra a k dispozici je v něm sedm ložnic, dvě kuchyně a osm koupelen, jen venkovní terasa má rozlohu 133 metrů čtverečních. Jen pro srovnání –průměrná bytová jednotka v Česku má 66 metrů, takže tato terasa je velká jako dva typické české byty.

V newyorském apartmánu je také několik zasedacích místností, prosklené schodiště s výhledem na město nebo dokonce tančírna s devítimetrovým stropem. Návrh interiérů mělo na starost houstonské Rottet Studio.

sklo

Foto: Serhant

Prosklené schodiště v apartmánu v Central Park Tower

Devítimístná cenovka je pro New York celkem neobvyklá, takto extrémně drahé nemovitosti se prodávají spíš v jiných částech USA. Ne že by Manhattan byl levný, naopak, jenže tamní byty jsou i přes vysoké ceny za metry čtvereční relativně malé, takže i výsledné ceny atakují spíše desítky než stovky milionů dolarů.

„Je to pro New York City velmi signifikantní. Na trzích, jako je Palm Beach nebo Hamptons se nemovitosti s devítimístnými cenovkami objevují častěji. Velikost a objem tohoto apartmánu je něco, co si Newyorčané jen stěží mohou představit. Tolik prostoru… Je to zkrátka sídlo v oblacích,“ řekl pro magazín Forbes Ryan Serhant.

Kdo by měl zájem o penthouse, který dostal skoro až indiánské jméno Ten, který ční nad všemi ostatními, může se přihlásit na tomto linku. Je dokonce možné, že cena půjde časem dolů. Přeci jen recese klepe na dveře a známky toho, že realitní trh, včetně toho VIP, chladne, přicházejí jak z New Yorku či Londýna, tak i z Čech.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Organické oko zahalené do zeleně. V Brně vyroste budova, která vybídne k práci pod širým nebem

V jižní části Brna vznikne objekt netradičního tvaru, který se zazelená jak po stránce rostlinné, tak po stránce moderních technologií.

woko-nahled-1

Foto: Top Estates

V Brně vyroste objekt oblého tvaru s vnitřním elipsovým atriem

0Zobrazit komentáře

Developerská společnost Top Estates představila polyfunkční projekt Woko, jehož název odkazuje na tvar, který architekti pro budovu zvolili. V brněnských Lánech tak vyroste objekt oblého tvaru s vnitřním elipsovitým atriem, které oživí zelené a vodní plochy. Projekt již získal pravomocné územní rozhodnutí, a přidal se tak na seznam realizací, které postupně proměňují ráz jihomoravské metropole.

Za architektonickým návrhem projektu Woko stojí kancelář Gebas Atelier, která se rozhodla zvolit dynamický design budovy. „Představuje pro nás neustálý pohyb. Budova je navíc na velmi exponovaném místě, takže její vzhled přímo ovlivnil i tvar, poloha a funkce pozemku,“ říká architekt Miroslav Gebas.

Do realizace se zapojil rovněž zahradní ateliér Flera. Ten se zhostil pojetí zelené střechy, atria a kaskádovitých teras na jednotlivých podlažích. Terasy bude s atriem propojovat i dominantní prvek v podobě schodiště, které umožní celý objekt obejít po jeho obvodu.

Díky uzavřenému architektonickému řešení nabídne Woko svět sám pro sebe. Jednak v atriu, kde spojení elementu vody a zeleně vytvoří uklidňující dojem, jednak na zelené střeše, která je navržena jako místo pro plnohodnotný odpočinek. Aktuální předpoklad stavebních nákladů je 400 milionů korun.

woko-2

Foto: Top Estates

Důležitým prvkem projektu bude atrium plné zeleně a vodních prvků

„Střecha se skládá ze tří základních celků, které poskytují uživateli kvalitní prostor pro krátkodobý odpočinek během práce, pracovní schůzky či setkání s kolegy,“ popisují zahradní architekti.

I atrium bude rozděleno do několika částí, díky nimž bude na první pohled působit rozmanitě. Plochy vytvářející vodní zrcadla doplní pobytové terasy, takže budoucí nájemci budou moci sedět na umělých ostrůvcích, těžištěm celého prostoru se stane solitérní strom v jeho středu, kolem něhož architekti navrhli dřevěnou lavici.

„Základní myšlenkou projektu Woko je mimo kvalitní architektury také poskytnout budoucím uživatelům potřebný komfort v podobě moderních technologií i dostatek zeleně,“ vysvětluje Petr Teplý, spolumajitel Top Estates.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tisíce osázených rostlin navíc zlepší kvalitu ovzduší a podpoří funkci zvukové a tepelné izolace pro stabilizaci budovy. Objekt bude ale zelený také co do využitých technologií.

„Velkou pozornost v projektu věnujeme především využívání dešťové vody, efektivnímu hospodaření a zavlažování. Dále se počítá s tepelnými čerpadly a přípravou pro dobíjecí stanice elektromobilů. Rovněž uvažujeme o umístění fotovoltaických panelů na střechu budovy,“ doplňuje druhý z majitelů Top Estates Dušan Dvořák.

woko-5

Foto: Top Estates

Hmota objektu umožní vytvoření kaskádových teras

Projekt Woko nabídne plochu přesahující 10 tisíc metrů čtverečních, která se rozprostře na pěti nadzemních podlažích. Vyroste v lokalitě jižního Brna, která se postupně přeměňuje na atraktivní moderní centrum a poutá stále větší pozornost investorů.

„V okolí přibývají nové rezidenční projekty, v blízkosti se nachází nově zrekonstruované obchodní centrum Futurum s velkým množstvím obchodů a služeb, restaurací či kaváren. Výjimečná dopravní dostupnost atraktivitu lokality ještě zvyšuje,“ vysvětluje Dvořák.

V Brně v současné době vzniká vícero progresivních developerských projektů, a to v oblastech, které dosud působily poměrně bezútěšným dojmem a lidé do nich neměli důvod přirozeně proudit. Mezi nimi je například rozsáhlý projekt nové čtvrti Nová Zbrojovka společnosti CPI, polyfunkční Nová Zvonařka od HB Reavis nebo čtvrť Dornych od developera Crestyl.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání