V nejútlejším mrakodrapu světa zbývají volné byty. Obyčejný za 170 milionů, luxusní za 1,5 miliardy

Třetí nejvyšší mrakodrap v New Yorku se stavěl bezmála dekádu. Stojí v oblíbené nákupní destinací nejbohatších lidí z celého světa.

Luboš KrečLuboš Kreč

hp-5

Foto: JDS Development

Neobvykle útlý mrakodrap Steinway Tower v New Yorku

0Zobrazit komentáře

Jižní konec newyorského Central Parku vymezený blokem domů mezi 59. a 57. ulicí má všeříkající přezdívku: Třída miliardářů. Stojí tam totiž několik mimořádně luxusních obytných mrakodrapů, kde se penthousy a apartmány prodávají za desítky milionů dolarů a kupují si je lidé jako Michael Dell, Bill Ackman nebo Jerry Yang. Teď k nim přibude další – a ne ledajaký, Steinway Tower má 84 pater, měří 435 metrů a je to nejužší mrakodrap světa.

Jde o konstrukčně poměrně zajímavý projekt, a to nejen kvůli jeho výšce. Spodní, původní část budovy, někdejší koncertní síň Steinway Hall zůstala po rekonstrukci na místě a nad ní vztyčilo studio SHoP Architects, které nakreslilo třeba ústředí Uberu, dalších 68 pater. Poměr výšky k šířce je 24 ku jedné, takže stavba se ve své vrchní části naklání v jednotkách metrů při jakémkoli větru.

Dům postavila developerská společnost JDS realitního magnáta Michaela Sterna. Byl to ovšem zdlouhavý proces, konstrukční práce začaly už v roce 2013, před pár lety ale projekt potkaly finanční problémy – investiční společnost AmBase se soudila se Sternem kvůli bobtnajícím nákladům, jež původní rozpočet převýšily o desítky milionů dolarů.

Na newyorském horizontu jsou než Steinway Tower vyšší pouze dva mrakodrapy – One World Trade Center, které vzniklo poblíž místa zřícených dvojčat World Trade Center ve spodním Manhattanu, a Central Park Tower, která stojí o pár metrů vedle na zmiňované třídě miliardářů. Například ikonický Empire State Building je nižší o 50 metrů.

Z východní a západní strany je fasáda stavby, kterou kritici přezdívají kvůli protáhlému tvaru „míchátko na kávu“, ozdobená terakotovými dlaždicemi a bronzovými pásy, severní a jižní stěny jsou vyplněné převážně sklem. Zhruba od poloviny své výšky se Steinway Tower kaskádovitě zužuje. Celkem je v budově 60 bytových jednotek, přičemž 14 se jich nachází v původní Steinway Hall. Tu mimochodem investoři nemohli zbourat, protože je památkově chráněná.

V budově, která nese také označení 111 West 57th Street, je ještě pár bytových jednotek k dispozici. Nejlevnější z nich se nachází v 17. patře, čítá 240 metrů čtverečních podlahové plochy a vyjde na 7,5 milionu dolarů, tedy zhruba 170 milionů korun. Nejdražší z ještě dostupných apartmánů je v 72. patře, má 662 metrů čtverečních a stojí 66 milionů dolarů, v přepočtu 1,5 miliardy korun.

vyhled

Foto: JDS Development

Průhled halou Steinway Tower na Central Park

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym