Nejvyšší kontrolní úřad jde příkladem a staví své sídlo v digitálním systému. Ten bude za rok povinný
Nejvyšší kontrolní úřad doufá, že výstavba jeho sídla s pomocí takzvaného digitálního modelu stavby bude ukázkou dobré praxe.
Už příští rok by měl stát začít stavět u nadlimitních zakázek chytře. To znamená v BIM. Za nicneříkající zkratkou se schovává digitální systém, který pomáhá nejen při stavbě, ale i po celou dobu, co takto vytvořená budova stojí. Šetří čas i peníze. Mezi prvními, kdo se rozhodl na zákon nečekat a stavět inovativně a úsporně, je Nejvyšší kontrolní úřad. BIM využívá při stavbě svého sídla.
„Od začátku byl náš plán vytvořit budovu nejen s nejnižšími náklady životního cyklu moderních administrativních budov, ale také vzorovou budovu pro státní správu. Vytipovali jsme si nástroje, které nám v tom mohly pomoci, a jeden z nich byl právě BIM, který byl pro naše potřeby nejvhodnější,“ uvedl pro CzechCrunch mluvčí Národního kontrolního úřadu (NKÚ) Václav Kešner.
BIM je zkratka pro Building Information Model, jedná se tedy o digitální model stavby. S BIM dnes pracují různé komerční subjekty, které už dávno přišly na to, že se to vyplatí. Teď se na to chystá i stát. Konkrétně u zakázek nad 150 milionů korun. Povinné by to mělo být od července 2023. Nyní se chystá legislativa.
„Stavba je velmi složitá věc a existuje velké riziko, že nějaké souvislosti nedohlédnete. Když třeba posunete příčku jen o kousek, může to mít vliv na statiku, musíte přemístit vedení a tak dále. Běžně přitom do stavby zasahujete mnohem víc. Díky propojeným informacím máte všechny tyto návaznosti šanci hned vidět, a tudíž se můžete rozhodnout kvalifikovaněji. A díky tomu i ušetříte,“ vysvětluje principy fungování systému ředitel odboru BIM Jaroslav Nechyba z České agentury pro standardizaci.
Agentura je státní příspěvková organizace, která má stát na start stavění v BIM připravit. I proto s ní konzultuje také NKÚ. „Česká agentura pro standardizaci nám zjednodušeně řečeno poskytuje určitou metodiku a vodítka, jak v souvislosti s používáním BIM postupovat. My jim zase naopak ukazujeme naše poznatky z praxe,“ popisuje Kešner.
NKÚ už si mohl sám ověřit, že informační model stavby se vyplatí. Například teď pomáhá na stavbě předcházet kolizím s umisťováním kabelů, trubek a dalších potřebných věcí. „Díky BIM můžeme takové kolize odhalit ještě předtím, než reálně vzniknou. Není potřeba je řešit až na místě, vymýšlet dodatečné úpravy a podobně. To vše stojí čas i peníze,“ říká Kešner.
S programem úřad pracoval už při projektování nového sídla, které vzniká v pražských Holešovicích. Využil ho pro prostorové uspořádání a hlídání návazností. Při stavbě pak přišel vhod i proto, že díky němu bylo možné použít speciálního robota, který dokáže za den vyvrtat přibližně šest stovek otvorů pro kotevní systémy technických instalací, jako jsou rozvody vody, topení nebo elektřiny.