Nejvýznamnější mise posledních dekád startuje. Nástupce Hubbleova teleskopu se podívá až do počátků vesmíru
Pozlacené zrcadlo vesmírného dalekohledu James Webba při pozemním testování
Méně než čtyřiadvacet hodin zbývá do klíčového okamžiku zhruba třicetileté práce, která v historii vesmírného bádání nemá obdoby. Z kosmodromu ve Francouzské Guyaně totiž po poledni na sobotní První svátek vánoční vystartuje vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) – nástupce slavného Hubbleova teleskopu a megaprojekt, jehož vývoj stál 200 miliard korun a kterému nemálo lidí zasvětilo celé své kariéry. S jeho pomocí se lidstvo podívá dále do vesmíru než kdykoliv předtím.
Jedná se o nejdražší vesmírný teleskop, který kdy vznikl. Spolupracovali na na něm NASA, Evropská vesmírné agentura i Kanadská vesmírná agentura. O jak obří záležitost se jedná, trochu komicky ilustrují začátky projektu. První konference, která zkoumala potenciál projektu, jakým je dnes JWST, se konala už v roce 1989.
To bylo ještě za života samotného Jamese Webba, bývalého šéfa NASA (po němž byl projekt pojmenován až později) a také ještě předtím, než se na oběžnou dráhu dostal Hubbleův teleskop, jehož funkci má teď JWST převzít. Jak už to u podobných projektů bývá, start byl z různých důvodů několikrát odložen, aby se inženýři přesvědčili o tom, že vše bude fungovat přesně tak, jak má.
Vědecký význam tohoto dalekohledu lze jen těžko přecenit. Nemá totiž ambici o nic menší než možná zcela změnit nebo alespoň významně posunout vědění o tom, jak vznikl vesmír. Je totiž designovaný tak, aby se dokázal podíval do větších dálek než jakékoliv dosavadní lidské zařízení. A díky fyzikálním zákonům znamenají velké dálky také pohledy do minulosti.
Tak velké minulosti, že lidstvo vůbec poprvé uvidí k počátkům vesmíru do doby před 13,5 miliardy let, tedy k prvním galaxiím a hvězdám, které vznikly po velkém třesku. Není tak divu, že mnozí význam startu Webbova teleskopu přirovnávají i ke slavnému Apollu 11 a přistání na Měsíci nebo začátku programu Space Shuttle.
Pro představu, celé zařízení je tak výkonné, že pokud by bylo umístěné na Zemi, bylo by schopné zachytit tepelnou stopu čmeláka na Měsíci. Jinými slovy, ve skutečnosti bude Webb schopen zachytit i třeba jeden foton, který vzešel z hvězdy před třinácti miliardami let.