Někdy je i pizze potřeba říct ne. Zume opustilo její robotickou výrobu a tvoří kompostovatelné obaly
Americká společnost Zume patří mezi ty projekty, které ve svém směřování učinily zásadní obrat a jejichž původní podnikatelský záměr postupem času vykrystalizoval ve zcela jinou činnost. V případě Zume to byl plán vytvářet pizzu na výrobní lince, kdy veškerou práci zastanou robotická ramena. Nyní se však Zume se svými robotickými pracovníky přeorientovalo na produkci kompostovatelných obalů z odpadu.
Může se zdát, že prefabrikace italského národního pokladu má s odpadem a kompostovatelnými obaly jen pramálo společného. Ve skutečnosti to ovšem projekt Zume neměl ke svému zcela novému zaměření zase tak daleko. Původní koncept pracoval s myšlenkou výroby a rozvážky pizzy, jejíž výrobu z velké části obstarávaly robotizované linky.
Tento nápad se zrodil v roce 2015 v hlavě Alexe Gardena, který o tři roky později mohl se Zume oslavovat obří investici ze strany SoftBank, která do projektu napumpovala 374 milionů dolarů, což dnes představuje přibližně osm miliard korun. Mezitím se však Zume potýkalo se závažným problémem.
Nebylo totiž spokojeno s kvalitou, v jaké se pizza dostávala k zákazníkům. Chyba přicházela během přepravy, jelikož boxy nebyly schopny zachovat pizzy tak čerstvě upečené, jak to umí udělat jen robotické rameno, a k zákazníkům se tedy dostával produkt, se kterým vedení Zume nebylo spokojeno.
Reakcí na tuto situaci bylo vyvinutí vlastního obalu pojmenovaného Zume Pod, jenž měl mimo schopnosti zachovat čerstvost pizzy také výhodu udržitelnosti. Byl totiž vyroben z plně recyklovatelné cukrové třtiny. S tímto obalem si Zume vysloužilo nejen řadu ocenění, ale také pozornost velkého investora, s jehož příchodem se daly věci do pohybu.