Německo vydražilo první zabavené bitcoiny z kriminální činnosti. Utržilo za ně více, než činil aktuální kurz
Proti kryptoměnám se dlouho zbrojilo z mnoha důvodů, jedním z těch nejvýraznějších ale byl předpoklad, že se bitcoin a další virtuální mince používají pro financování nelegálních činností. A byť se vnímání kryptoměn už posunulo k lepšímu, není pochyb o tom, že jsou využívány i právě zločineckými gangy. Své o tom ví také německá justice, která vydražila bitcoiny zabavené v rámci vyšetřování kriminálních aktivit.
Německé úřady prodaly v dražbě prvních 16,5 bitcoinu, přičemž zhruba dalších 200 bitcoinů je určených k prodeji někdy v budoucnosti. „Zájem byl obrovský a zaznamenali jsme mnoho nových registrací na naší dražební platformě,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.
Jak německá justice uvádí, bitcoiny byly zabaveny v případech kybernetické kriminality a obchodování s drogami, většinou z darknetu, tedy jakési skryté části internetu, kde probíhají mimo jiné právě nelegální aktivity. Prokurátoři v Německu ovšem nemohou zabavené kryptoměny prodávat na trhu a musí je dražit jako jakékoli jiné zabavené kradené zboží.
V dražbě německé ministerstvo spravedlnosti utržilo za jeden bitcoin 57 010 eur (zhruba 1,46 milionu korun), což bylo o několik tisíc eur více, než kolik činil tehdejší kurz bitcoinu. Představitelé ministerstva si rozdíl nedokáží smysluplně vysvětlit. Momentálně se nejhodnotnější kryptoměna světa obchoduje za zhruba 61 tisíc dolarů, 20. října ovšem překonala historickou hranici ve výši 66 tisíc dolarů.