Nemohl se dívat, jak složitě pracuje jeho táta starosta. Vytvořil tak digitální správu a pomáhá sto úřadům
V soukromém sektoru existuje na každou problematiku několik různých řešení, ve veřejné správě prý chybělo. Digi-Správu používají i větší města.
Na začátku byznysu byl Radek Mikuš. A zejména pak jeho táta, který je starostou již před dvacet let a měl tak možnost vhlédnout do problematiky vedení obce. „Je to hodně práce – od nahánění zatoulaných psů či řešení sousedských sporů přes získávání dotací. A občas je potřeba obléct montérky a jít do terénu. Není to jednoduché,“ přibližuje mladší Mikuš pro CzechCrunch.
K těmto činnostem se totiž ještě pravidelně přidává veřejné zasedání zastupitelstva, což vyžaduje další přípravu s právními náležitostmi a zvyklostmi. „Vnímal jsem, že je z toho táta pokaždé vyždímaný,“ pokračuje Mikuš a vyjmenovává, že každý zastupitel musí mít k dispozici podklady k jednání, má mu přijít oficiální pozvánka, musí se tvořit zápis, jednotlivá usnesení, při zveřejnění provést anonymizaci osobních údajů…
„Pamatuju si, když tohle všechno musel dělat ručně, kostrbatě, složitě a zdlouhavě. Zrodila se myšlenka, že přece musí být způsob, jak to všechno zrychlit, zautomatizovat a ušetřit čas lidem, kteří na tom pracují,“ říká Mikuš. O to víc jej motivovalo, že v soukromém sektoru existuje na každou problematiku několik různých řešení a nástrojů, které lidem pomáhají čas a energii šetřit, ale ve veřejné správě něco takto komplexního chybělo.
Dnes jednatřicetiletý Mikuš k sobě tehdy přibral programátora a takovým způsobem před čtyřmi lety vznikla Digi-Správa, tedy aplikace pro obce a města, která starostům pomáhá zpracovávat jejich běžnou agendu. Aktuálně ji využívá již přes sto úřadů v Česku i na Slovensku a další postupně přibývají. Mezi konkrétní a větší jména patří například městská část Praha – Velká Chuchle.
Na Slovensku firma působí od začátku roku a mezi tamní klienty řadí i krajská a okresní města včetně Nového Mesta nad Váhom s dvaceti tisíci obyvateli. Zakladatel firmy věří, že do konce letoška bude na tomto trhu registrovat téměř třetinu svých uživatelů. Do kontaktu s aplikací Digi-Správy tak přijde měsíčně více než patnáct set uživatelů, kromě starostů také zastupitelé, tajemníci a další zaměstnanci úřadů.
Své služby přitom Digi-Správa přizpůsobuje na míru. „Chtěl jsem, aby i při používání našeho řešení byla zachována jistá stopa starosty. Provádíme individualizaci, která systém upraví podle potřeb konkrétního úřadu a starosty. Můžeme si tak říct, že každý úřad má svoji jedinečnou Digi-Správu ušitou na míru,“ říká Mikuš, jenž tak další zpětnou vazbu na produkt sbírá během přímých rozhovorů se starosty. Také díky tomu již dnes obsluhuje širší agendu.