Nemyjte se mikroplasty. Nová aplikace pomáhá odhalit nežádoucí částečky v kosmetice
Vědci našli mikroplasty v lidské krvi i ve sněhu na Antarktidě. V kosmetice asi nepřekvapí, boj s nimi usnadňuje nová aplikace.
Plastové mikrokuličky se spoustu let používají v celé řadě kosmetických i jiných produktů. V zubních pastách, mýdlech, i gelech na mytí nádobí. Výrobci je do nich přidávají jednak pro zahuštění produktu a jeho zajímavější vizuální podobu, jednak proto, že pomáhají lépe odstraňovat nečistoty. Nenápadné kuličky přitom významně přispívají ke znečištění životního prostředí.
Odhalit ty nenápadné nyní pomáhá nová aplikace Beat the Microbead, kterou vyvinula nizozemská nezisková organizace Plastic Soup Foundation. Po stažení stačí pomocí fotoaparátu v mobilu naskenovat seznam ingrediencí a aplikace uživatele upozorní, zdali se ve výrobku ukrývají nežádoucí částečky. A v případě, že je rozklíčuje, prozradí, o jaké druhy se vlastně jedná.
O mikroplastech v kosmetice a jejich negativních dopadech na přírodu se debatuje už několik let. Společně s odpadními vodami totiž putují do čističek vod, které se jich ve většině případů neumí efektivně zbavit. Znečišťují tak vody moří a oceánů, ze kterých se nedají odstranit, a stávají se součástí potravního řetězce živočichů. A tudíž i součástí lidských jídelníčků.
Kvůli své schopnosti absorbovat látky z okolního prostředí v sobě navíc nesou pořádnou dávku toxinů. Dopady na zdraví člověka zatím nejsou dostatečně prozkoumány, ale vědci je nalezli například v lidské krvi nebo placentě. Jisté tedy je, že do našich těl si dokáží najít cestu, jelikož prostupují buněčnou stěnou.
„Problém mikroplastů je, že jsou všudypřítomné. Navíc nedokážeme v krátkém horizontu zamezit jejich unikání do životního prostředí například prostřednictvím oděru podrážek, pneumatik nebo praním syntetického prádla. Proto je důležité alespoň ty mikroplasty, které jsou vědomě přidávány do výrobků, omezit,“ vysvětluje Jan Freidinger z české pobočky organizace Greenpeace.
Jednou z prvních zemí, která používání mikroplastů zakázala, byly Spojené státy. Ovšem změna zákona z roku 2015 se vztahovala pouze na přípravky, které se oplachují a dostávají se do odpadních vod. Příklad následovala také Velká Británie, Nový Zéland nebo Itálie. V celé Evropské unii se věci dávají do pohybu až nyní.
Evropská komise si v roce 2017 vyžádala, aby Evropská chemická agentura (ECHA) dala dohromady návrh, který by vedl k zákazu používání mikroplastů v kosmetice, ale také v čisticích přípravcích do domácnosti a v zemědělských hnojivech. Návrh byl připraven v roce 2021 a zahrnoval dvacet druhů mikroplastů, které by měly v průběhu roku 2022 zmizet z trhu.