Nenápadný úspěch. V Praze se vyvíjí Mercedes mezi videohrami. A řídí to bývalý šéf časopisu Level
Grip Studios se soustředí na takzvaný co-development. Ve spolupráci se zahraničními herními firmami tvoří velké mainstreamové tituly.
Češi a videohry k sobě pasují jako motorová pila do pekelného démona z Doomu. Tedy perfektně. Platí to nejen z pozice konzumentů, ale i ve tvůrčí rovině. Hry jako Mafia, Beat Saber nebo Kingdom Come: Deliverance patří k nejvýznamnějším domácím kreativním počinům bez ohledu na odvětví. Herní studia jako Bohemia Interactive nebo Warhorse Studios pronikla i do veřejného povědomí. Ale když se řekne Grip Studios, mimo obor toto jméno tolik nerezonuje. A přitom pracuje na největších videoherních zakázkách.
Donedávna to byl ještě Grip Digital a působil pouze v Praze. Ale minulý týden se firma rozrostla i do Brna. A když už má tedy studia dvě, přejmenovala se na Grip Studios. Drobná změna přízviska nicméně na skutečnostech nic nemění. Videohernímu vývoji se společnost věnuje od okamžiku, kdy ji v roce 2010 založili Jakub Mikyska a Jan Cabuk. Letos v létě oba zakladatele v pozici šéfa studia doplnil Jan Herodes. Někdejší šéfredaktor herního magazínu Level, ale především úspěšný veterán herní branže.
Velké know-how nabral na pozici producenta v Disney Interactive Studios, na domácí scéně Herodes pracoval v Bohemia Interactive nebo Keen Software House. Do Gripu přinesl přes dvacet let zkušeností. „Byl pro nás volbou číslo jedna. Chystáme se expandovat dál, stále rosteme a potřebujeme v managementu lidi, kteří umí vést a motivovat lidi. V této branži žijete podle své reputace a bez spokojených lidí nemůže odvádět nejlepší práci,“ říká pro CzechCrunch Jan Cabuk, spoluzakladatel firmy.
Slova o růstu podtrhuje i výroční zpráva. V roce 2021 zaznamenal Grip zhruba dvojnásobný obrat oproti předloňsku a utržil 134 milionů korun. Za příznivé výsledky vděčí zakázkové práci. Takzvaný co-development – někdy také přístup GameDev 2.0 – spočívá v tom, že firma se nezaměřuje na vlastní vývoj, ale ve spolupráci se zahraničními herními studii pracuje na jejich titulech. Může třeba předělávat už dříve vydanou hru pro PC na konzole. Nebo pracovat na technických záludnostech, se kterými má větší zkušenosti než původní autoři.
„Představte si výrobu automobilů. Máte výrobce plastových komponent, motorů, baterií, světel a tak dále. Žádná z automobilek už nevyrábí svá vozidla úplně sama, na vše má dodavatele. Podobný princip je i GameDev 2.0,“ přibližuje rozdělení vývoje napříč různými studii Cabuk. Standardní praxí přitom ve velké míře zůstává čistě interní vývoj, jenže rozsah práce a množství vydávaných titulů čím dál tím častěji převyšují kapacity osamocených studií. A tak i velká jména využívají co-development. A obracejí se třeba právě na Grip Studios.