Není důvod, aby ženy braly méně peněz než muži. Ve Femme Palette to pomáháme změnit, říká Lucie Neumanová v podcastu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lucie-neumannova-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Lucie Neumanová, spoluzakladatelka platformy Femme Palette

0Zobrazit komentáře

Má za sebou studia u nás i v zahraničí a šest let ve světovém startupovém centru v Silicon Valley, odkud se vrátila s jasnou misí – pomáhat ženám v jejich kariéře. Třeba aby se nebály šlápnout do práce naplno nebo si říct o náležitou odměnu. „Snažíme se ženám pomoci, aby byly nejlepší v tom, co dělají,“ říká v CzechCrunch Podcastu Lucie Neumanová, spoluzakladatelka Femme Palette.

Několik štací v amerických startupech dalo věčně usměvavé podnikatelce mnoho. I díky tomu se nakonec pustila do vlastního byznysu a za oceánem také poznala všechny možné překážky, které často na rozdíl od svých mužských kolegů musí ženy překračovat. A jelikož se tato témata ve Spojených státech hodně řešila, rozhodla se je otevřít i v Česku.

„V Česku znamená být feministka pořád ještě něco hanlivého. Moderní feminismus je přitom hlavně o tom, že by žena měla mít možnost vybrat si takový život, jaký chce, aniž by ji za to společnost jakkoliv odsuzovala,“ popisuje Neumanová v podcastu, který si můžete pustit v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Lucií Neumanovou řeč?

***

Třicetiletá Neumanová se do Spojených států dostala nejprve jako studentka, ale následně už v Mekce startupů zůstala. „Pro zahraničního studenta jsou začátky těžké. Nejprve vůbec sehnat práci, a když ji seženete, tak jen pracujete, abyste si vůbec mohli dovolit bydlení,“ popisuje své začátky v Kalifornii a v podcastu svou americkou misi podrobně rozebírá.

Jako marketérka a později už i jako designérka prošla několika startupy a nakonec zakotvila ve Springboardu, který se věnuje vzdělávání lidí v různých technologických oborech. Zároveň se pohybovala v komunitě, kde se stále více řešila témata jako genderová rovnost či rovné platy, a tak do sebe vše zapadlo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Hlavní inspirace pro založení Femme Palette byla právě z Ameriky, kde jsem viděla, jak lze jinak přistupovat ke vzdělávání, mentoringu a dalším aktivitám,“ říká Neumanová, která platformu založila s Klárou Holíkovou a společně se vydaly na misi pomáhat ženám v rozvoji, ať už to v jejich fázi kariéry znamená cokoliv.

Sama Neumanová říká, že toho už sama zejména v San Francisku zažila hodně a udělala spoustu chyb, které chce předávat dál, aby se jich ostatní vyvarovali. A hlavně se nebáli. Jedním z častých problémů je totiž i ze zkušenosti ve Femme Palette takzvaný impostor syndrom, kdy je člověk přesvědčen o vlastní neschopnosti, byť k tomu objektivně nemá důvod.

lucie-neumannova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Lucie Neumanová, spoluzakladatelka platformy Femme Palette

„Ženy bývají skromné, nedokáží přesně ohodnotit svou cenu. Kdyby věděly, kolik na stejné pozici vydělávají muži, tak by se nebály říct si o víc,“ zmiňuje Lucie Neumanová další problém týkající se platových rozdílů mezi ženami a muži. Ví o čem mluví, protože si pamatuje, jak se cítila, když zjistila, že její kolega vydělává na stejné pozici o několik tisíc eur víc. „To člověka naštve,“ říká dnes již s úsměvem.

Právě s těmito zkušenostmi a dalšími mentory, které mají velké zkušenosti z byznysu, nyní ve Femme Palette pomáhá dalším kolegyním, aby se nebály a šly si za svými cíli. Co si myslí o diverzitě ve firmách a kvótách? Proč je důležité, aby ve vedení firem nebyli jen bílí muži středního věku? A nemají vlastně muži často podobné problémy jako ženy?

O tom všem mluvíme s Lucií Neumanovou v novém díle CzechCrunch Podcastu, který najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Jak přemýšlí investor Jan Barta? V Pale Fire Capital chceme ještě investovat až 2 miliardy korun, říká v podcastu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

barta

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Barta z investiční společnosti Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Během několika týdnů pečlivého studia se stal expertem na těžbu zemního plynu a na burze díky tomu udělal životní obchod. Řeč je o Janu Bartovi, tuzemském internetovém podnikateli a investorovi, o němž je v poslední době slyšet nejen díky investiční skupině Pale Fire Capital, ale také jeho nápadům pro boj s pandemií. I o tom jsme se s ním bavili v CzechCrunch Podcastu.

„Mám vnitřní tužbu pomáhat a něco zlepšovat a přišlo mi záhodno se toho účastnit,“ říká pětatřicetiletý Jan Barta na otázku, proč tak rád radí politikům. V době pandemie zejména na Twitteru pálil jeden nápad za druhým, jak se se šířením koronaviru popasovat. A do toho ve velkém obchoduje na burze.

„Z jara jsem se stal expertem na těžbu a transport zemního plynu. Jsou to týdny a týdny hloubkové analýzy. Už ani nevím, jak jsem se k tomu dostal, ale tenkrát mě trklo, že je tam příležitost. Byl to životní obchod,“ říká Barta v CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Janem Bartou řeč?

***

Na burze, kde obchoduje ve velkém, má za sebou Jan Barta podle svých slov úspěšný rok, jak ale hned dodává, původně to vypadalo ještě daleko lépe. Investovat do akcií ho nepřestává bavit ani po dvaceti letech, protože s cennými papíry začal poprvé koketovat už v patnácti.

„Baví mě proces bádání a objevování věcí, které jiní nevidí. A když na takové věci narazím, tak se je snažím vytěžit,“ říká Barta s tím, že obecně o věcech často dlouho přemýšlí nebo je ponořen do hloubkové analýzy určitého tématu, aby v něm nabral dostatečnou expertizu.

Co očekává od dalšího vývoje na burze? Propadnou se technologické akcie, které letos raketově vyrostly? Kde viděl největší příležitosti? Co si myslí o akciích Tesly? A co říká na kryptoměny? To vše řešíme v našem podcastu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vedle vlastních investic na burze ale investuje také s kolegy Dušanem Šenkyplem a Davidem Holý do nadějných firem a startupů v rámci skupiny Pale Fire Capital. Z vlastních peněz by trojice úspěšných podnikatelů prý chtěla ještě rozinvestovat až dvě miliardy korun.

„Konkurenční výhoda Pale Fire Capital je permanentnost našeho kapitálu. Teď to nevypadá, když je peněz na trhu tolik a nasbírat je do fondu není tak těžké, ale to nemusí trvat věčně,“ zmiňuje Barta jednu z hlavních výhod skupiny proti klasickými venture kapitálový fondům.

pale-fire-capital-min

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl, David Holý a Jan Barta z Pale Fire Capital

V portfoliu má dnes Pale Fire Capital firmy jako Favi, Semantic Visions, Aukro, Saunia, Agdata, Roivenue či Mobilní rozhlas a podle Barty je jeho hodnota kolem dvou miliard korun s tím, že ročně prý může růst o 30 procent, a přibýt mají i další investice.

„Aukro je famózní obrat, meziročně teď roste o 60 procent,“ chlubí se Barta úspěchem známého aukčního portálu, který v posledních letech poněkud skomíral, ale od loňského příchodu PFC se mu opět začíná dařit. Desítky milionů korun pak skupina nedávno poslala také do Mobilního rozhlasu Ondřeje Švrčka, který byl hostem předchozího CzechCrunch Podcastu.

S Janem Bartou jsme v podcastu, který najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích, debatovali také nad tím, proč si myslí, že je správné více zdanit kapitál, jak přistupuje k filantropii a na jakých technologických akciích už „prohrál“ spoustu peněz.