Neobvyklé obytné moduly v půvabné přírodě. V Nízkých Tatrách vyrostlo jedenáct designových lesních apartmánů
Na vrchol slovenské hory Chopok čnící do výše 2 024 metrů nad mořem se lze dostat pěšky, ale také lanovkou, která slouží i pro místní lyžařské radovánky. A právě nedaleko jedné z místních sjezdovek se v lesích zjevilo jedenáct objektů, které nehnutě dřímají v samém srdci střediska. Jedná se o obytné dvojdomky, které slouží coby lesní apartmány hotelu Björnson.
Jedenáct obydlí je dílem studia Ark-shelter, za kterým stojí architekti Michiel De Backer, Viktor Mikovčák a Martin Mikovčák. Ti se soustředí především na návrhy kompaktních obytných modulů, skrze které chtějí člověka vracet zpět ke kořenům.
Znamená to, že moduly mají obyvatelům umožnit v těsném sepětí s přírodou odpočívat, pracovat nebo rovnou žít. Tuto filozofii vystihuje i projekt v Nízkých Tatrách, navržený téměř přesně dle představ investora. Tím je zmiňovaný hotel Björnson, jehož hlavní budova leží nedaleko lesních apartmánů.
Architekti při návrhu dbali na co nejmenší zásah do celého biotopu, ve kterém příbytky vyrostly. Proto nestojí na klasické základové desce, ale o kontakt s podložím se starají pouze patky, které objekty nadzvedávají, a jak říkají sami tvůrci, nechávají běžet krajinu pod budovou a dýchat ji. Biotop se v tomto případě navíc zdvojnásobuje díky zeleným střechám, kterými je každý z přístřešků zaklopen.
Samotná koncepce apartmánů vychází z úprav již existujících prvků. Jednotlivé objekty jsou vždy tvořeny dvojicí modulů, které v sobě ukrývají ložnici napojenou na obývací pokoj, dále dětský pokoj, koupelnu a vstupní zádveří. Moduly jsou také propojeny posuvnou stěnou, takže lze jejich prostor vzájemně prolnout.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs