Neprobádaný svět nových španělských vín. Expert radí, které lahve by neměly chybět ve vaší sbírce
Svět vinných investic nestojí jen na Burgundsku. Podle odborníka na španělská vína se můžete zaměřit i na oblasti Bierzo, Jumilla či Galicie.
Vína italská a francouzská už mají dlouho velký věhlas. Vyrostl až do takové míry, že v momentě, kdy si chce někdo do své vinné sbírky pořídit kvalitní víno z Burgundska nebo Piemontu, musí sáhnout hodně hluboko do kapsy. A v těch nejprvotřídnějších případech jde o moky, jež si mohou dovolit jen ti nejzámožnější. O něco méně probádanou oblastí jsou ale vína španělská, která ukrývají spoustu chuťového, ale také investičního potenciálu. Jonáše Sedlaříka, který do Česka dováží vína takzvané nové španělské vlny, jsme se zeptali, jaké lahve a vinařství by neměly ujít pozornosti milovníků tohoto kvašeného nápoje.
Jonáš Sedlařík se pohybuje ve světě gastronomie již téměř dvě dekády. V průběhu let mu začalo být nejbližší víno, ve kterém se začal vzdělávat poměrně záhy poté, co do oblasti dobrého jídla a pití naskočil. Díky rodinným vazbám do Itálie začal nejprve inklinovat právě k vínům z této země. Celou dekádu tak pracoval výhradně s lahvemi, které sem putovaly z Piemontu, Kampánie, Toskánska či Sicílie.
„Po čase jsem se chtěl začít věnovat vlastní distribuci vín. Ale jednak mi nepřišlo férové začít přetahovat vinaře, se kterými tady pracovali již jiní dodavatelé, jednak jsem měl pocit, že už je český trh co do italských vín hodně nasycený. Konkurence je tady vážně obrovská – licencí na dovoz vína je tady několik tisíc,“ říká Jonáš Sedlařík.
Během pandemie covidu začal více ochutnávat vína ze Španělska a v té době se dozvěděl, že v zemi existuje ve vinné oblasti něco, čemu se říká „nové Španělsko“. Dalo by se říci, že jde o hnutí tvořené novou generací vinařů, kteří po tom, co v zemi skončila diktatura Franciska Franca, mohli začít objevovat svět a trendy, které v posledních dekádách stále intenzivněji prostupují vinicemi.
„Starší Španělé jsou hodně tradiční, mají rádi svá klasická vína, přes která je tady často škatulkujeme i my. Já ale začal spolupracovat s mladými vinaři například z Riojy, kteří mi kladou na srdce, že nechtějí být vnímáni jako vinaři z Riojy. Rioja vyprodukuje 300 milionů lahví vína ročně a drtivá většina z nich je v lepším případě průměrná,“ vysvětluje Sedlařík.
Vinaři nové španělské vlny dělají vína, která jsou zaměřená na terroir, na tradiční odrůdy a pracují především se starými vinicemi – to je ten největší poklad, který Španělsko má, proto k nim přistupují s maximálním respektem. Jako příklad uvádí Jonáš Sedlařík vinaře Raúla Péreze, což je průkopník nového přístupu k vínům, jehož vinice v regionu Bierzo mají v průměru stáří kolem stovky let.
Do světa přitom „noví vinaři“ pošlou zanedbatelné procento lahví, co se týče celkové španělské produkce. Je jich totiž málo, mají vždy jen několik málo hektarů a teprve nyní začínají nabírat na síle.