Nerozumíme tomu, co ani jak se umělá inteligence učí, varuje Kulveit. Mohla by řídit i celé korporace
Vědec z Institutu budoucnosti lidstva v Oxfordu tvrdí, že nástup AI může být největší změnou, jakou lidstvo zažilo. A ne nutně pozitivní.
Na světě existují dva druhy vědců – ti, kteří jsou experty na malý, avšak hluboký výsek lidského vědění, a ti, kteří se snaží nahlížet na co nejširší spektrum problémů přes určitý obecný nástroj. Do druhé skupiny patří i Jan Kulveit, odborník na rizika a hrozby pro lidstvo působící na Institutu budoucnosti lidstva v Oxfordu a v Centru teoretických studií na Karlově univerzitě.
Díky svému obecně znějícímu oboru už před třemi lety pomáhal vládě předpovídat vývoj covidové pandemie. Procentuální vyjádření toho, zda se ten či onen scénář stane, byla z jeho úst slyšet poměrně často. Se stejnou matematickou precizností se věnuje i výzkumu umělé inteligence a jejímu souznění s lidskými hodnotami. Její nástup podle něj může – ale také nemusí – znamenat pro lidstvo hrozbu.
„Umělá inteligence je zcela zjevně transformativní a v něčem je pravděpodobně důležitější než cokoliv, co lidstvo zatím objevilo. Opravdu je těžké ten význam přecenit,“ říká Jan Kulveit v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit v přehrávači níže. Podobné hlasy jsou zejména v posledních týdnech slyšet často. Jak si onu transformativnost tedy představit?
Oxfordský vědec nastiňuje příklad až s biologickou podstatou. Přestože jsme jako lidé geneticky nejblíže šimpanzům, tak zatímco tito primáti jsou ohroženým druhem na pokraji vyhynutí, my jako lidé jsme vyvinuli něco, co nás odlišuje od spousty jiných druhů. Kulveut tím myslí celou kulturu, lepší předávání myšlenek, jazyk a způsob uvažování, což je něco, co třeba kočka nedokáže. Co se ale stane, když v tomhle všem bude někdo – nebo spíš něco – lidi překonávat?