Nespoléhejme na technologie v boji se změnou klimatu, varují vědci. Po překročení limitů není cesty zpět
Nová studie v časopise Nature varuje, že pokud překročíme určené limity oteplení klimatu, bude to nevratné. Zachytávání oxidu uhličitého nepomůže.
Lidé jsou velice vynalézavý druh a zatím jsme téměř vždy dokázali nalézt chytré technické řešení pro problém, kterému čelíme. Nová vědecká studie publikovaná v prestižním časopise Nature ale říká, že u klimatické změny se na to spoléhat nemůžeme. Od určitého bodu jednoduše není cesta zpět a technologie pro extrakci oxidu uhličitého z atmosféry nepomohou. Od bodu, k němuž se zatím stále řítíme s nohou přitlačenou na plynu.
Skupina třiceti vědců podepsaných pod studií s názvem Overconfidence in climate overshoot (volně přeloženo jako Přílišná důvěra v možnosti překročení klimatických limitů) vychází z dosud asi nejvýznamnějšího mezinárodního dokumentu o boji s klimatickými změnami – Pařížské dohody z konference OSN o změně klimatu z roku 2015.
Ta stanovuje, že bychom měli předejít zvýšení průměrné globální teploty o více než 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Hned první věta nového výzkumu ovšem konstatuje: „Globální úsilí o snížení emisí nadále nestačí na to, abychom dosáhli teplotního cíle Pařížské dohody.“
Ačkoliv totiž dohoda představovala důležitý zlom po dekádách diskuzí a absenci shody, nestanovila žádné konkrétní kroky a scénáře, jak vlastně překročení limitu předejít. Od té doby si proto jednotlivé země určují vlastní cíle a politiku a na klimatických konferencích probíhají další diskuze a zaznívají apely, že je konečně potřeba činit zásadní kroky. Ty ovšem chybí v dostatečném měřítku.
Emise v Česku dlouhodobě klesají, stále jsou ale při přepočtu na osobu 1,5krát vyšší, než je globální průměr
V posledních letech se proto stále častěji řeší, za jakých podmínek by bylo možné limity přesáhnout a zároveň zabránit velice špatným důsledkům. V anglofonním prostředí se používá termín „climate overshoot“, tedy překročení klimatických limitů, který označuje právě takový scénář – dočasné překročení oteplení 1,5 °C a následné ochlazení planety různými metodami na zachycování oxidu uhličitého.
Nová studie dochází k závěru, že je potřeba udělat vše v našich silách pro to, abychom se této možnosti vyhnuli, stávající technologie totiž nestačí a ty budoucí situaci nezachrání. Skupina vědců v čele s Carlem-Friedrichem Schleussnerem z berlínské neziskové výzkumné instituce Climate Analytics uvádí, že i dočasné překročení teplotních limitů by znamenalo narůstání dopadů na klima v průběhu několika následujících desetiletí i déle.
Vědci spočítali, že pokud by globální průmysl měl z hlediska produkce emisí pokračovat ve stejném trendu jako dosud, do roku 2100 bychom museli zachytit 400 gigatun oxidu uhličitého. Článek v Nature, který novou studii komentuje, uvádí, že to je jako americký energetický průmysl běžící pozpátku asi osmdesát let. Ani v takovém případě ale nelze počítat s tím, že se podmínky na Zemi vrátí do bodu před procesem oteplování.