Netflix je v dluhu přes 20 miliard dolarů

Filip HouskaFilip Houska

netflix_080117_2
0Zobrazit komentáře

Jedna ze světově nejrozšířenějších služeb pro streamování filmů a seriálů, americký Netflix, se za dobu své dvacetileté existence může chlubit vskutku zajímavými statistikami. Například okolo 104 milionů platících uživatelů (25% nárůst oproti minulému roku) nebo 50 originálních děl, které jen za tento rok nasbíraly 91 nominací na cenu Emmy. Za zmínku nicméně stojí i nyní jeden nelichotivý údaj – zadluženost.

Netflix se aktuálně pohybuje v červených číslech s částkou okolo 20,5 miliard dolarů (cca 451 miliard korun), a to z pohledu krátkodobých i dlouhodobých dluhů. Důvodem je podle serveru LA Times kladení intenzivnější důrazu na produkci vlastních filmů a seriálů, což logicky zvyšuje náklady. Navíc se očekává, že v letošním roce by měla suma na výrobu originálního obsahu přesáhnout dalších 6 miliard.

spacex

Přečtěte si takéMuskovo SpaceX se stává čtvrtou nejhodnotnější soukromou tech firmou v USAMuskovo SpaceX se stává čtvrtou nejhodnotnější soukromou tech firmou v USA

Společnost, za kterou stojí Reed Hastings, na tom není dobře ani po stránce cash flow – ke konci června vykazovala negativní bilanci volných peněžních prostředků na hranici rekordních 608 milionů dolarů. V kvartálu končícím k 30. březnu to bylo 423 milionů.

netflix_080117_1

Nové ústředí společnosti v Hollywoodu

Reakce na nátlak konkurence

Netflix není na poli streamovacích služeb jediným. Jsou tady Amazon, Hulu nebo HBO, hráči, jejichž sílu není radno podceňovat. To je jeden z primárních důvodů, proč se Netflix snaží tlačit peníze investorů do originálních (a drahých) projektů, aby byly dostupné pouze u něj. Pravděpodobně by se mělo jednat o správnou strategii, nicméně je zapotřebí návratnost, která se této platformě zatím vyhýbá, což dokazuje i letošní predikce odtoku čisté hotovosti ve výši až 2,5 miliard dolarů (o 800 milionů více jak v roce 2016).

Dalším důvodem pro tvorbu co největšího množství vlastních filmů a seriálů, jež má podle nejlepšího scénáře zaujímat 50 procent všeho obsahu, je neustálý růst licenčních poplatků od televizních společností. Podle všeho těmto společnostem Netflix odvádí sumy v řádech milionů dolarů.

„Nikdo není dominantním hráčem napořád…“

Prognózy nejsou nijak lichotivé. I když službě, která produkuje například fenomény The Stranger Things nebo Narcos, investoři stále věří a zastávají teorii, že „musíš peníze utratit, aby si je mohl vydělat“, řada expertů tolik shovívavých není. Mike Vorhaus, prezident mediální poradenské firmy Magid Advisors, komentuje aktuální dění následovně:

„Nikdo není dominantní hráčem napořád. Myslím, že budou potřebovat i štěstí k tomu, aby se v dluzích neutopili úplně.“

Foto: Netflix Media Center

Nový iPhone bude skutečně bez rámečků a odemykat by se měl snímáním obličeje

Filip HouskaFilip Houska

iphone8render
0Zobrazit komentáře

Ohledně chystaného iPhonu 8 (respektive 7s, X či úplně jinak), se toho napsalo již mnoho a opět se dodržela tradice, která rok od roku přináší stále více a více spekulativních údajů k novým strojům, především iPhonům. Nicméně nyní na povrch vyplynula informace, jež je bezesporu ta nejzajímavější.

K vývojářům se dostal prozatím tajný zdrojový kód prvního firmwaru chytrého reproduktoru HomePod a ti největší zvědavci jej začali náležitě prozkoumávat. A zjištění vypovídá i o dvou zásadních věcech týkající se očekávaného zářijového iPhonu – první je design, druhá nový způsob odemykání, respektive zabezpečení, o kterém před nedávnem mluvil i analytik Ming Chi-Kuo.

tunnel1

Přečtěte si takéTakto vypadá reálná podoba výtahu pro auta od Muskovy nové firmy The Boring CompanyTakto vypadá reálná podoba výtahu pro auta od Muskovy nové firmy The Boring Company

Vývojář Steve Troughton-Smith našel a následně zveřejnil několik řádků zdrojového kódu, které značí příchod zabezpečení na základě infračerveného snímání obličeje uživatele, a to z různých úhlů. Konkrétně tuto zmínku nalezl ve frameworku BiometricKit, jenž je zodpovědný i za fungování Touch ID.

https://twitter.com/stroughtonsmith/status/891841607728844801

Právě Touch ID, tedy technologie na snímání otisku prstu, která nyní již perfektně zapadá do ekosystému Applu a řady aplikací, je předmětem mnoha otázek. Mnohým se nechce věřit, že by tento prvek z nového iPhonu zmizel. Nahrává tomu nejen čerstvě odhalené snímání obličeje (pravděpodobně nazývané jako Pearl ID), ale především spousta spekulací pojednávajících o novém, „bezrámečkovém“ designu s absencí tlačítka Home.

Kam s Touch ID?

Snad od představení iPhonu 7 se mluvilo o tom, že nadcházející generace bude mít displej co nejvíce natažený do okrajů, což by eliminovalo tlačítko Home, do kterého je snímač zabudovaný. Zároveň s touto změnou se otevřely brány mnoha prognózám, které pojednávaly o umístění Touch ID pod displej (v dnešní době technicky téměř nemožné), nebo na záda zařízení. Anebo by tento prvek, jenž se poprvé objevil v modelu 5s, zcela vymizel.

Tomu nahrává i grafický návrh nového iPhonu, který byl uživatelem @_inside zjištěn z frameworku pro Apple Pay. Je označen jako „D22“ a je téměř stoprocentní, že displej přes téměř celý telefon opravdu bude. S tímto by zmizelo i tlačítko Home, respektive tradiční pozice pro Touch ID. A s ohledem na snímání obličeje, jakožto nové formě zabezpečení, se tak může stát, že pro oblíbený snímač otisků prstu již nebude místo.

https://twitter.com/_inside/status/891842075888668672

Do 60 dní by mělo být jasno

I když tyto úniky vypadají velmi věrohodně, pořád je lepší nedělat unáhlené závěry a počkat na září, kdy bude očekávaný iPhone značící desáté výročí tohoto světově proslulého telefonu odhalen. Je třeba mít na paměti, že Apple v minulosti mnohokrát překvapil, nicméně tento další únik mu do karet také příliš nenahrává.

https://twitter.com/9to5mac/status/890987411064455169