Netflix spustil produkci čtvrté řady Zaklínače. Potvrdil také plány na pátou, která má být poslední

Ve čtvrté řadě už titulního hrdinu neztvární Henry Cavill, ale bratr filmového Thora Liam Hemsworth. Jak mu to půjde, nejspíš uvidíme příští rok.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Everyone’s Enemy

Foto: Susie Allnutt/Netflix

Třetí řada seriálu Zaklínač

0Zobrazit komentáře

Zaklínač od Netflixu byl předmětem vášnivých debat, očekávání a kritiky už dlouho před tím, než vyšel – mnohým se například zdálo, že herec Henry Cavill je pro hlavní roli příliš pohledný, pak se probíralo zvláštní vyprávění první řady nebo věrnost předlohám. Největším tématem se ale stalo přeobsazení titulní postavy, když Cavill seriál opustil se záměrem vrátit se k roli Supermana a novým Zaklínačem se stal Liam Hemsworth. Jak se mu povede, nejspíš uvidíme příští rok, právě totiž začala produkce čtvrté řady televizního fantasy. Netflix spolu s tímto oznámením potvrdil, že chystá i pátou, která má být poslední.

Netflix produkci čtvrté řady oznámil včera večer spolu se zveřejněním prvních záběrů herců při společném pročítání scénáře. Ve svých rolích se samozřejmě vrátí většina osazenstva seriálu, ať už jde o Anyu Chalotru coby Yennefer, Joeyho Bateyho jako Marigolda, Freyu Allan jako princeznu Ciri nebo Annu Shaffer coby Triss. Poprvé uvidíme Laurence Fishburna, známého hlavně z role Morfea z Matrixu, v roli Regise, tajemného vzdělance, který Geralta na čas provází. Titulní roli pak nově ztvární už zmíněný Liam Hemsworth, bratr filmového Thora.

Čtyřiatřicetiletý herec – a spolu s ním celý seriál – stojí před velkou výzvou. Ačkoliv obsazení Henryho Cavilla se zpočátku setkalo s vlažnými reakcemi, časem si ho diváci v roli Geralta z Rivie zamilovali. Když pak předloni přišla zpráva, že ze seriálu odchází věnovat se něčemu jinému a nahradí ho Liam Hemsworth, mnozí diváci začali tvrdit, že Zaklínače s novým hercem už sledovat nebudou. Netflix se loni k situaci postavil poněkud zvláštně, když třetí řadu seriálu promoval mezi jinými i sloganem „Ano, Geralt je pořád on“, který jako by s odmítnutím odkazoval na přeobsazení hrdiny.

Producenti seriálu nicméně už téměř před rokem slíbili, že pro změnu mají vymyšlený velice dobrý plán a v ději zdaleka nepůjde jen o náhodné vystřídání tváře. „Nechceme do těch myšlenek moc zabíhat, protože to bude velký spoiler, je to ale velmi, velmi blízko meta myšlenkám hluboce zakořeněným v knihách,“ řekl producent Tomek Baginski v rozhovoru pro Yahoo UK.

Stejně jako v minulosti budou čtvrtá a pátá řada adaptovat několik knih předlohy Andrzeje Sapkowského zároveň – a pravděpodobně z nich vybírat podle uvážení tvůrců. Ti mají tentokrát pracovat s posledními třemi romány ze světa Zaklínače, tedy ze Křtu ohněm, Věže vlaštovky a Paní jezera. Sapkowski poté napsal ještě jednu knihu s názvem Bouřková sezóna, jejíž děj se odehrává před událostmi hlavní ságy. Obě chystané řady fantasy mají vznikat souběžně, přičemž pátá má být poslední.

Netflix paralelně s hlavním seriálem v průběhu let vyprodukoval také několik spinoffů a prequelů. V roce 2021 vyšel animovaný film Zaklínač: Vlčí sen, který sleduje příběh Geraltova mentora Vesemira v jeho mládí. Předloni pak následovala minisérie Zaklínač: Pokrevní pouto, která se vydala do doby dlouho před vznikem prvních zaklínačů. Druhý animovaný film s názvem The Witcher: Sirens of the Deep se chystá na konec letošního roku. Adaptuje povídku Trochu se obětovat ze Sapkowského sbírky Meč osudu.

Kdy vyjde čtvrtá řada Zaklínače, zatím není známo, pro odhad ale lze vycházet z produkce té předchozí. Třetí řada se začala natáčet počátkem dubna roku 2022 a poslední klapka padla v září téhož roku. Na Netflixu pak vyšla ve dvou částech v červnu a červenci roku 2023. Pokud věci budou tentokrát postupovat podobně, pokračování Geraltových dobrodružství by na obrazovky mělo dorazit v létě příštího roku.

Netflix s oznámeními přišel zároveň se zveřejněním výsledků za první čtvrtletí letošního roku. Streamovací služba za tu dobu získala ohromných 9,33 milionu předplatitelů, což je násobně více, než se odhadovalo. Celkově měl Netflix na konci března 269,6 milionu placených účtů. Hodnota akcií firmy přesto spadla o 4,5 procenta, pravděpodobně kvůli informaci, že příští rok přestane zveřejňovat počty předplatitelů, dosud hlavní měřítko pro posuzování úspěchu streamovacích služeb.