Nevybírejte z nich peníze, jejich přístup je chyba. České banky varují před bankomaty Euronet

Reportér Janek Rubeš kritizuje chování Euronetu a jeho bankomatů dlouhodobě. Teď narazil na nový poplatek, který mohou někteří platit.

Bankomat společnosti Euronet

0Zobrazit komentáře

Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů společnosti Euronet, které jim podle nich strhávají peníze za nevyžádanou informaci o zůstatku na účtu. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák ale tvrdí, že poplatek stanovují samy banky a Euronet na to nemá vliv. Podle bank není služba Euronetu pro jejich klienty transparentní.

Na skutečnost, že při pokusu vybrat peníze nebo se i jen podívat na zůstatek na účtu klientům zařízení Euronetu strhnou peníze za informaci o zůstatku, aniž ho lidem ukážou, upozornil v posledním videu na kanále Kluci z Prahy reportér Janek Rubeš. Poté, co člověk na bankomatu Euronetu zadá PIN, nabídnou se mu nově dvě možnosti. První s názvem Hotovost & zůstatek a druhá pod značením Jiné.

Pokud klikne na první z možností v domnění, že si jen vybere peníze, stroj mu sebere peníze z účtu v podobě poplatku. „Funkcionalitu jsme uvedli v mnoha zemích v dobré víře, že zvýšíme komfort pro klienty, aby spolu s výběrem rovnou znali i zůstatek na účtu. Euronet za tuto službu neúčtuje nic. Poplatky vždy účtuje banka klienta a ve většině zemí si banky za tuto službu neúčtují žádné poplatky,“ uvedl Kozák.

„Klientům doporučujeme, aby síť bankomatů Euronet k transakcím nevyužívali,“ řekl mluvčí Komerční banky Michal Teubner a připomněl, že dotaz na zůstatek je pro klienty KB zdarma v rámci sdílené bankomatové sítě, tedy u přístrojů Komerční banky, Air Bank, Moneta Money Bank a UniCredit Bank.

Podle mluvčí ČSOB Michaely Průchové by měl provozovatel bankomatů zajistit, že obrazovky informují klienta transparentně a pravdivě o nabízených službách a že jsou následně tyto služby klientovi skutečně poskytnuty. „Přístup Euronetu považujeme za hrubou chybu,“ uvedla. Pokud už situace nastala, klient by se podle ní měl obrátit s reklamací na svého vydavatele karty.

Česká spořitelna způsob klientské komunikace na bankomatech společnosti Euronet považuje za zavádějící a iniciuje jednání ke sjednání nápravy. „Poplatek za zobrazení zůstatku účtu klienta nám Euronet generuje okamžitě již ve chvíli, kdy klient tento požadavek zadá. Bohužel nám ale neposkytuje informaci, zda byl klientovi zůstatek nakonec opravdu zobrazen,“ uvedl mluvčí banky Lukáš Kropík.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Klienti, kterým byl naúčtován poplatek za zobrazení zůstatku v bankomatech Euronetu, aniž se tak stalo, ho mohou podle Kropíka u České spořitelny reklamovat přímo v digitálním bankovnictví George. Air Bank naopak svým klientům nabízí službu zobrazení zůstatku zdarma, a to jak na vlastních bankomatech, tak i na bankomatech jiných bank.

„Pokud tedy klient s naší platební kartou bude vybírat z bankomatů Euronetu a zvolí službu ‚zobrazení zůstatku na účtu‘, tak mu podle našeho ceníků za zobrazení zůstatku nic neúčtujeme. Mezi námi a provozovatelem bankomatu sice vzniknou u této služby náklady, ty ale nepřenášíme na klienty,“ uvedla mluvčí banky Jana Pokorná.

Česká národní banka na provoz tzv. nezávislých bankomatů, tedy aktivity společnosti Euronet, nedohlíží. „Nedojde-li ale k brzké nápravě, je ČNB připravena řešit danou věc se všemi zainteresovanými, tedy se společností Euronet, bankami a karetními schématy v rámci Sdružení pro bankovní karty,“ řekla ČTK mluvčí centrální banky Štěpánka Filipová.

S přispěním ČTK

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Rekordní odměnu Muskovi zatrhli. Teď právníci sami chtějí rekordní sumu. Hodinovka? Téměř 7 milionů

Elon Musk měl v Tesle získat rekordní odměnu 56 miliard dolarů. Místo toho na stole přistál rekordní požadavek od právníků, kteří mu ji zatrhli.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

musk-pravnici

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Spor Elona Muska s právníky vygenerovaný v Midjourney

0Zobrazit komentáře

Právníci, kteří prosadili, aby šéf americké automobilky Tesla Elon Musk nedostal od firmy už dávno dohodnutou rekordní odměnu téměř 56 miliard dolarů (více než 1,3 bilionu korun), teď za své právní služby žádají rekordní odměnu ve výši téměř šesti miliard dolarů (140 miliard korun). Chtějí přitom, aby jim odměna byla přiznána v akciích Tesly, informovala v pátek americká média.

„Uvědomujeme si, že požadovaný poplatek je bezprecedentní, pokud jde o jeho absolutní výši,“ uvedly tři advokátní kanceláře v podání u soudu v americkém státě Delaware. Tam se případ vysoké odměny pro Muska coby spoluzakladatele Tesly projednával a na konci ledna tam i padl verdikt, podle něhož Musk nemá na tak vysokou odměnu nárok.

Požadovaný poplatek za právní služby znamená, že jedna hodina práce těchto právníků přijde na 288 888 dolarů, v přepočtu 6,75 milionu korun. Musk jejich požadavek označil za zločinný. „Právníci, kteří neudělali nic jiného, než že poškodili Teslu, chtějí šest miliard dolarů,“ napsal Musk na síti X, kterou vlastní. Tesla ani Muskův právní zástupce na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovali.

Pokud by právníci s požadavkem na tak vysokou odměnu uspěli, byla by dosavadní rekordní částka za právní služby jen zlomkem té nynější. Dosavadní rekord činí 688 milionů dolarů (16,1 miliardy korun) a je to částka, kterou jako odměnu dostali právníci v kauze americké energetické společnosti Enron, píše server CNBC. Enron kvůli účetním podvodům vyhlásil v prosinci 2001 tehdy největší bankrot v americkém podnikovém sektoru a zaměstnal tak právníky na mnoho let. Odměna za právní služby při hromadných žalobách jim pak byla přiznána v roce 2008.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tesla by zaplatila právníkům, kteří zastupovali akcionáře Richarda Tornettu. Ten zažaloval Muska v roce 2018 právě kvůli tomu, že měl Musk od Tesly slíbenou vysokou odměnu. Právníci se opírají o to, že Tesla z jejich verdiktu bude profitovat, protože se jí podle nich vrátí 266 milionů akcií Tesly, které by připadly Muskovi. V pátek se jedna akcie Tesly na burze prodávala zhruba za 202 dolarů, všech 266 milionů akcií tedy mělo tržní hodnotu 53,7 miliardy dolarů (necelých 1,3 bilionu korun).

Soudkyně ve státě Delaware na konci ledna zrušila dohodu o vyplacení rekordní odměny 55,8 miliardy dolarů, kterou Tesla v roce 2018 uzavřela se svým ředitelem Elonem Muskem jako budoucím příjemcem této odměny. Schválení balíčku odměn správní radou automobilky bylo podle soudkyně Kathaleen McCormickové nesprávné a nespravedlivé vůči akcionářům.

Odměna Muskovi měla být vyplacena po částech při splnění stanovených cílů. Žaloba uváděla, že Tesla investory oklamala, protože naznačovala, že splnění stanovených cílů je velmi obtížné, zatímco ve skutečnosti to tak podle žaloby není. Mezi výkonnostními cíli, které bylo nutné splnit, je například určitá ziskovost firmy a cena jejích akcií na burze.

S přispěním ČTK