Nevyčerpatelný zdroj je o krok blíže. Vědci poprvé provedli jadernou fúzi se ziskem energie
Je to důležitý krok směrem k čisté a udržitelné energii, která by mohla nahradit fosilní paliva. Průmyslové využití je však stále otázkou desítek let.
Hon za udržitelnými zdroji energie, které mají nahradit fosilní paliva, má kromě větru, vody nebo slunečního svitu ještě dalšího slibného hráče. Také souvisí se Sluncem, jmenuje se jaderná fúze a má potenciál stát se čistým a teoreticky nevyčerpatelným zdrojem energie. Američtí vědci v kalifornské státní laboratoři dnes oznámili, že jako první provedli jadernou fúzi, při které získali energii. „Poprvé jsme replikovali podmínky, které byly doteď možné jen na Slunci a ve hvězdách,“ řekla americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová. I když se jedná o velký vědecký úspěch, reálné využití tohoto procesu v energetice je podle odborníků stále desítky let daleko.
Experti provedli jadernou fúzi, během které vzniklo o dvacet procent více energie, než kolik se při ní spotřebovalo, konkrétně o dva a půl megajoulu více. Vědecký pokrok oznámila americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory. O úspěchu už předtím informovaly deníky Washington Post a Financial Times. S odkazem na své zdroje také uvedly, že se při experimentu poničily některé měřicí přístroje.
Jaderná fúze je proces, který ve středu našeho Slunce a ostatních hvězd produkuje světlo a teplo. Při extrémně vysokých teplotách se spojují lehké atomy, například vodíku, a vytvářejí jádra těžších prvků, například helia. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak.
Umělá jaderná fúze má podle některých vědců potenciál v budoucnu urychlit odklon světa od fosilních paliv, která výrazně přispívají ke změně klimatu. Americký profesor energetiky Daniel Kammen pro deník Washington Post vysvětlil, že tento proces nabízí přístup k v podstatě nevyčerpatelnému zdroji energie. Podle něj navíc při jaderné fúzi nevzniká radioaktivní odpad. „Jsme o krok blíž bezemisní energii,“ řekla Granholmová. Na tento zdroj energie sází i americká vláda prezidenta Joea Bidena, která hodlá investovat do dalšího výzkumu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsByť je první úspěšná jaderná fúze se ziskem energie velkým vědeckým průlomem, její reálné průmyslové využití bude podle Granholmové při nejoptimističtějších odhadech možné až za desítku, možná i několik desítek let.
Vědci se tento sluneční proces snaží na Zemi provádět už od třicátých let minulého století. Podle ministerstva energetiky Spojených států amerických se současné snahy zaměřují na fúzi dvojice izotopů vodíku – deuteria a tritia. Jejich kombinace podle úřadu totiž uvolňuje podstatně více energie než většina fúzních reakcí a vyžaduje k tomu méně tepla.
S přispěním ČTK