Nikoliv hackeři, ale jedna aktualizace. Svět se sbírá z nejrozsáhlejšího IT výpadku v historii

Za paralýzu aerolinek, nemocnic nebo televizního vysílání může aktualizace softwaru od firmy CrowdStrike, která spolupracuje s Microsoftem.

microsoft

Foto: Canva Pro / Microsoft / CzechCrunch

Výpadek IT služeb způsobila nepovedená aktualizace

0Zobrazit komentáře

Na velkém množství počítačů s operačním systémem firmy Microsoft se toto ráno po celém světě objevila takzvaná modrá obrazovka smrti. Jde o chybové hlášení, které operační systém Windows zobrazí v situaci, kdy došlo k závažné softwarové či hardwarové chybě. Zmodraly i obrazovky počítačů leteckých společností, televizí, rádií, a dokonce i nemocnicí.

Australský odborník na kyberbezpečnost Troy Hunt na síti X označil problémy počítačových systémů za nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. „Nemyslím si, že je příliš brzy to říci. Tohle bude největší IT výpadek v historii,“ napsal Hunt. „Je to v podstatě to, čeho jsme se báli v případě Y2K, až na to, že se to tentokrát stalo,“ dodal v dalším příspěvku. Y2K neboli problém roku 2000 byla obava z hrozícího rozsáhlého globálního výpadku při přechodu z letopočtu 1999 na 2000 u systémů, které letopočet zapisovaly jen posledními dvěma číslicemi. Černé scénáře se ale tehdy nenaplnily, mimo jiné díky velkému úsilí odborníků na IT.

Šéf společnosti CrowdStrike, která je považována za předního světového poskytovatele systémů kybernetické bezpečnosti, následně uvedl, že problém byl už vyřešen. To právě aktualizace bezpečnostního softwaru jeho firmy způsobila potíže počítačů s operačním systémem Windows. Sítí s operačními systémy Linux a Mac se podle něj problém netýká. „Nejedná se o bezpečnostní incident ani o kybernetický útok. Problém byl identifikován, izolován a byla nasazena oprava,“ dodal George Kurtz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle kybernetického korespondenta britské stanice BBC je řešení komplikované, neboť firmy musí každý počítač restartovat zvlášť. „To znamená, že to zřejmě není něco, co by se dalo opravit centrálním příkazem od správce IT v centrále firmy. Budou muset jít a restartovat každý postižený počítač,“ poznamenal Joe Tidy. Připomněl, že CrowdStrike má zhruba 24 tisíc zákazníků a většinou jde o velké společnosti a instituce. Počet zařízení, která by bylo nutné ručně restartovat, by tak podle Tidyho mohl být enormní.

Výkonný ředitel společnosti CZ.NIC Ondřej Filip odpoledne řekl, že chybu v aktualizaci mohlo způsobit nedostatečné testování systému před jeho spuštěním. Zároveň podle něj není standardní, že se taková aktualizace spustí v celém světě. Tradičně se vždycky nejdříve provoz spustí pro menší skupinu a provádí se finální testy. „Zároveň některé firmy ovládající kritickou infrastrukturu si samy zpožďují a testují, k čemuž také zřejmě nedošlo. Antivirus je hrozně hluboko v systému, takže šance, že jakákoliv chyba v něm může způsobit pád, je veliká,“ uvedl. V České televizi sdělil, že věří, že odborníci Microsoftu vyřeší základní problém ještě během dneška, dozvuky kvůli například ztrátě cenných dat ale možná potrvají déle.

Výpadky systémů od rána ohlásila řada letišť z celého světa, která měla problémy především s odbavováním cestujících. Letiště Václava Havla po obědě zprovoznilo náhradní odbavovací systém. Problémy s odlety z Prahy by tak měly postupně ustávat. Cestující ale stále musejí počítat se zpožděním příletů. Vysílání byly nuceny přerušit některé televizní stanice ve Spojeném království, Spojených státech či v Austrálii, včetně MTV, Sky News nebo australské mutace ABC. Problémy měly rovněž nemocnice v Británii a Německu.

Americké aerolinky United a Delta podle ABC News požádaly v pátek ráno americký letecký úřad o zastavení všech letů a minimálně 540 letů ve Spojených státech bylo zrušeno. V Česku se výpadek týká pouze pražského letiště Václava Havla. Podle aktuálních informací nebyly zasaženy bankovní ani zdravotnické systémy, napsal na svém účtu na sociální síti X před polednem ministr vnitra Vít Rakušan.

S přispěním ČTK

Obaly na mobil jsou jako fast fashion: levné a trendy. Fixed jde proti proudu s udržitelnými pouzdry

Kupujete si na mobil kvalitní obal, nebo dáváte přednost ceně a trendům? Česká firma Fixed sází na to, že lidé chtějí raději kvalitu než jen kus plastu.

Trh s příslušenstvím k mobilům a dalším chytrým zařízením připomíná fast fashion. Tedy rychle vyrobit za minimální náklady, přebytečné vyhodit a připravit se na novou sezónu. O ekologii a udržitelnosti nemůže být v tomto případě řeč. Česká společnost Fixed přesto věří, že i v tomto segmentu cesta k lepší budoucnosti existuje, a před několika týdny začala prodávat udržitelný obal, který je od těch klasických k nepoznání.

„Když jsme uvažovali o tom, že bychom chtěli přivést na trh nějaké produkty, které budou recyklované nebo budou mít něco společného s udržitelností, tak jsme si dali podmínku, že zákazník nesmí poznat, že se jedná o recyklovaný produkt. Cíl je, aby uživatel nemusel trpět tím, že si kupuje něco udržitelného, a to jak co se týče kvality, tak ceny,“ říká zakladatel firmy Fixed Daniel Havner, který byl hostem podcastu BrandStories, v němž nahlížíme do zákulisí českých firem. Pustit si ho můžete na YouTube, Spotify či v Apple Podcastech nebo v přehrávači výše.

To, že svým udržitelným obalem firma necílí na lidi, které zajímá pouze nízká cena, si jsou ve Fixed vědomi. Mobily se ale podle Havnera staly nepostradatelnou součástí našeho života a investujeme do nich nemalé peníze. Čím dál tím více lidí si proto uvědomuje, že k nim potřebují i kvalitní příslušenství, ne jen kus igelitu. O to více, pokud jde o jiná příslušenství než jen obal.

„Chápu, že spousta lidí chce trendy obaly. Pokud se ale budeme bavit o nabíjení nebo ochranných sklech, tak to nechcete měnit jednou za dva až tři měsíce nebo častěji. Ochranné sklo je třeba nádherný příklad. My jsme zrovna uvedli na trh novou řadu ochranných skel, která jsou výrazně houževnatější a výrazně lépe lepí, prostě vydrží na mobilním telefonu déle než základní skla. To, na co se ale soustřeďuje Čína, je hlavně cena, a ne odolnost,“ vysvětluje Havner.

Cíl je, aby uživatel nemusel trpět tím, že si kupuje něco udržitelného, a to jak co se týče kvality, tak ceny.

Čínu ale nechce nijak démonizovat. I Fixed v Číně vyrábí, protože je to země s nejmodernějšími technologiemi a nízkou cenu produkce. V Čechách má firma ale laboratoř, kde své výrobky připravuje, do Číny pak zadává pouze zhotovení podle jasně stanovených parametrů. Přestože kvalitu produktu tímto vyřešili, majitele firmy trápila uhlíková stopa, kterou především obaly na mobil při cestě z Číny produkují, protože se zásilky posílají letadly.

„Jedná se o produkt, u kterého je uhlíková stopa obrovská,“ říká Havner, a tak vznikl nápad vyrábět nově nabízené recyklované obaly rovnou v Česku, aby byl jejich dopad na životní prostředí ještě menší: „Spočítali jsme si to a naše recyklovaná pouzdra, která vyrábíme u nás, mají až o polovinu nižší uhlíkovou stopu než ta klasická, vyráběná v Číně.“

Jaké další výhody má výroba v Česku a co firma Fixed ještě chystá, si můžete poslechnout v novém díle podcastu BrandStories na YouTube, Spotify či v Apple Podcastech. Dozvíte se v něm také:

  • Na jaké problémy firma narazila, když se rozhodla vyrábět recyklovaná pouzdra.
  • Jak se z malé distribuční firmy stala společnost kótovaná na burze s vlastními produkty.
  • Že Fixed funguje i v rámci B2B spolupráce.
  • Jaké jsou další plány firmy.
CC Native

Partnerem článku je Fixed