Nomádem na vlastní kůži. Naše rady a tipy pro ty, kteří se chystají poprvé cestovat obytným vozem
Zima přichází, tak proč si nezajet za teplem – a třeba v obytném voze. Kdo se chystá na takovou cestu poprvé, by ale měl vědět alespoň nutné minimum.
Svobodné cestování s obytným vozem je trend, který v posledních letech výrazně rezonuje také v Česku. Kombinace mezi klasickým kempováním pod stanem a obýváním apartmánu je zkrátka lákavou představou, která vábí i méně zkušené dobrodruhy. Proto vzniklo toto informativní minimum, které může posloužit jako odrazový můstek pro ty, kteří se na cestu karavanem vydávají vůbec poprvé.
My jsme čerpali zkušenosti na naší 3,5 tisíce kilometrů dlouhé cestě ze severu Čech do Málagy na jihu Španělska, na kterou jsme se vydali ve voze Adria Matrix 670 SL Axess. Ten jsme si zapůjčili od českého startupu Campiri, tedy platformy, která se zaměřuje na zprostředkovávání pronájmu obytných vozů, a to nejen na domácím trhu, ale také za hranicemi. Mohou si přes ni svůj obytný vůz půjčovat i soukromí majitelé obytných vozů.
Správný domov na čtyřech kolech
Půjčení karavanu je tou nejlepší volbou pro každého, kdo si chce vyzkoušet svobodné cestování, ale nehodlá putováním trávit dlouhé měsíce. Investice do koupě vlastního obytňáku dává smysl až v momentě, kdy jej můžete maximálně vytěžit, pokud to okolnosti – jako je zaměstnání či rodina – dovolují. V opačném případě riskujete určitou sebetrýzeň pokaždé, kdy vám ulpí zrak na zaparkované obytce osaměle čekající na další dobrodružství.
Ať už si budete karavan půjčovat či pořizovat a následně pronajímat, vždy se zamyslete nad tím, jaký typ vozu je pro vaše potřeby ideální. Na trhu najdete pojízdné královské paláce, ale i zcela skromné malé mobilní pokojíčky. Výběr záleží především na počtu cestujících, ale také míře komfortu, který si chcete dopřát.
Komu nevadí cestovat nalehko (bez toalety, sprchy a velké postele), bohatě si vystačí s vestavbou do některé z klasických dodávek. Kdo si ovšem potrpí na komfort nebo má početnější rodinu, pro toho je ideální obytný vůz, tedy automobil stojící na podvozku konvenční dodávky s kompletně předělanou karoserií.
První typ nabízí díky svým rozměrům agilitu, o něco pohodlnější parkování, nižší spotřebu a také tišší jízdní projev. Ve druhém případě je k dispozici podstatně více úložného prostoru, většinou nechybí vlastní kuchyňka, splachovací toaleta, sprcha a jídelní stůl – a královské možnosti pohodlného spánku.
Je potřeba počítat s tím, že čím větší karavan, tím náročnější bude jeho řízení. Přece jen vůz přesahující sedm metrů se ovládá jinak než pětimetrová dodávka. Větší pozor si musíte dávat v užších uličkách, kde kontrolujte především zrcátka – a v ostřejších zatáčkách také boky zadního nárazníku. Vždy si dávejte více prostou a snažte se, aby byla jízda co nejplynulejší.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.