Nosferatu je jeden z nejlepších hororů posledních let, tvrdí kritici. Upírský příběh vznikal i v Česku

Nosferatu je remake stoletého němého hororu, který měl velký vliv na celý žánr. Je to příběh o posedlosti a zlu, podle prvních reakcí je ohromující.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

NOSFERATU

Foto: CinemArt

Lily-Rose Depp jako Ellen Hutter ve filmu Nosferatu

0Zobrazit komentáře

Jméno Nosferatu není tak známé jako Drákula, jeho nositel měl ale ve filmu podobný vliv jako tajemný hrabě z Transylvánie. Poprvé se vampýr s německými kořeny na velkém plátně objevil už v raných 20. letech minulého století a výraznou měrou pomohl zformovat nejen filmový hororový žánr, ale také filmovou řeč obecně. Teď se svým pojetím přichází Robert Eggers, režisér vychvalované Čarodějnice, Majáku nebo Seveřana. A první reakce jsou nadmíru pozitivní.

Novinka pojmenovaná prostě Nosferatu sleduje mladou ženu Ellen Hutter (Lily-Rose Depp), jejíž manžel Thomas (Nicholas Hoult) se vydává na zámek hraběte Orloka podepsat dohodu o nemovitosti. Netuší však, že spolu s tím upsal svoji ženu upírovi. Snímek, který je technicky remakem Upíra Nosferatu z roku 1922, se zaměřuje na příběh posedlosti mezi Ellen a Orlokem, která stravuje je oba i jejich okolí. „Tohle stvoření má větší moc než zlo. Chce pohltit veškerý život na Zemi,“ zaznívá v traileru z úst profesora von Franze (Willem Dafoe).

Eggersův přístup se od začátku vyznačuje snahou o co možná největší autenticitu a vytvoření silné atmosféry, což se promítá do omezeného využívání digitálních vizuálních efektů, důrazu na kostýmy, způsobu mluvy postav, využití dobových zvyků nebo i výběru natáčecích lokací. Nejnovější počin amerického nezávislého filmaře se proto natáčel v Transylvánii (dnešním Rumunsku), většina ale vznikla v Česku.

Štáb strávil mnoho času v barrandovských ateliérech, načež se vydal také do historických částí města Rožmitál pod Třemšínem a interiérů místního goticko-renesančního zámku. Natáčení probíhalo i v pražské Invalidovně, barokním objektu z 18. století, který většinu své historie sloužil jako vojenská nemocnice.

První ohlasy kritiků, kteří se zúčastnili novinářské projekce v New Yorku a Los Angeles, tvrdí, že vizuální stránka Nosferatu je přesně taková, jakou naznačují upoutávky, totiž ohromující. „Od kamery po výpravu jsem byl naprosto unešen – je to opravdu nádhera,“ píše Darren Scott z SFX Magazine. Courtney Howard z Fresh Fiction dodává: „Úchvatné kompozice Robina Carolana, malebná kamera Jarina Blaschkeho a nápaditá výprava Craiga Lathropa umocňují děsivou atmosféru filmu.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zatímco v původním zpracování je Orlok, stejně jako Drákula, primárně děsivá, odpudivá postava s čistě špatnými úmysly, v průběhu dekád se vyobrazování upírů proměnilo. Stali se s z nich mnohdy melancholičtí antihrdinové, odsouzení k samotě ve své nesmrtelnosti a lačnosti po krvi. Eggers tento vývoj ve svém snímku chce reflektovat, ale zároveň vampýrovi navrátit jeho hrůzostrašnou auru.

Carlos Aguilar, píšící pro server IndieWire, ve spojitosti s tím říká: „Nosferatu dále rozvíjí Eggersovo zkoumání zla jako elementární síly, která je existenci stejně vlastní jako touha a vychází z božského principu jako laskavost. Je od nás tak neoddělitelné, že boj s ním vyžaduje velké oběti.“

Obecně se o filmu mluví jen pozitivně a často se objevují poznámky o jednom z nejlepších kinematografických počinů roku – viz například komentář již zmíněné novinářky Courtney Howard, která píše: „Nosferatu zachází dál než jakýkoliv jiný horor roku. Proboha. Nádherná grotesknost plná strašných hrůz a božsky temného potěšení.“ Jiní vyzdvihují Eggersovu typickou oddanost dobovým detailům a Nosferatu označují za jeden z nejvíce „svůdně makabrózních“ filmů vůbec.

Chvály se dočkalo také herecké obsazení, ať už jde o výběr herců, nebo jejich výkony. Willem Dafoe i Nicholas Hoult jsou prý skvělí a Bill Skarsgård v titulní roli prakticky slovy nepopsatelný. Nejvíce pozornosti se ale dostává Lily-Rose Depp v roli Ellen, která má podle některých i šanci na Oscara. Robert Eggers nedávno v rozhovoru pro Vanity Fair popisoval, jak fyzicky náročná její role byla a jak kvůli tomu musel změnit svůj typický styl natáčení a spokojit se jen s pár opakováními scén. „Někdy si uvědomíte, že můžete jet jen párkrát, protože je to pro ni tak vysilující,“ řekl s poznámkou, že všechny podivné pohyby na plátně dělá ona, bez efektů.

Nosferatu už tak patřil k jednomu z nejočekávanějších hororů roku a sám jeho režisér a scenárista se na něj připravoval v zásadě od začátků své kariéry. Němou předlohu viděl poprvé už ve svých devíti letech a okamžitě ho okouzlila. Zda jeho zpracování okouzlí i běžné diváky, se v Česku dovíme 2. ledna příštího roku, kdy má novinka premiéru.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Jak to dopadne s Vi a Jinx? Z druhé řady Arcane si sednete na zadek, je ještě promakanější než ta první

Spory mezi Zaunem a Piltoverem gradují a ústřední sesterská dvojice míří k nevyhnutelné konfrontaci. Přečtěte si naše dojmy a jděte si to pustit!

arcane-boxed
0Zobrazit komentáře

Taky jste se nemohli dočkat, až se na Netflixu znovu rozezní Imagine Dragons a vy se za doprovodu jejich hitu Enemy ponoříte do světa jednoho z nejlepších seriálů, který tenhle kolos kdy vyprodukoval? Tak jste se konečně dočkali. Druhá řada Arcane je tu – a je ještě lepší než ta první.

Arcane je zpět. To je ta dobrá (vlastně vynikající) zpráva. Jenže teď pár horších. Druhou sezonu tohohle animovaného hitu Netflix rozporcoval na tři části. První vychází dnes, v sobotu 9. listopadu, další pak 16. a 23. listopadu. Pokaždé naservírují tři epizody. A další už nebudou. Druhá řada Arcane je zároveň sezonou poslední. Ale je to naprosto famózní zakončení.

První řada skončila explozivně, jak začne druhá?

To vám samozřejmě neprozradíme, slibujeme ale, že se máte na co těšit. Druhý Arcane začíná přesně tam, kde skončila první řada. Pokud si pamatujete, o co šlo, je vám asi jasné, že se to teď rozběhne opravdu maximálně. Arcane je samozřejmě naprostá pecka z hlediska animace, mezi nejlépe hodnocené seriály Netlixu ho ale vynesl chytrý a hluboký příběh, který se nebojí zkoumat i nepříjemná témata.

P.S. Pokud jste první řadu neviděli, nevadí, druhé porozumíte i bez ní. Ale vřele doporučujeme ji dokoukat. Aspoň si vyplníte čas mezi jednotlivými dávkami. Tedy pokud ji rovnou nebingnete.

Vypadá to pořád úžasně? Ne, ještě líp

Arcane si většinu času drží svůj standardní vizuální styl – a když píšeme „standardní“, myslíme tím „tak povedený, že každé jedno políčko byste mohli vzít a vydávat za do detailu vyvedenou statickou ilustraci“. Protože „standardu“ ve smyslu „průměrnosti“ by tohle dílko nemohlo být vzdálenější.

Do naprosto bombastického zážitku však každou epizodu vystřelují prolínání a proměny animace. Třeba do černobíla. Nebo do podoby náčrtků. Nebo barevným tónováním. Nebo drobnými detaily, kouřem, výbuchy, jiskrami, komiksově barevnými blikanci. Jsou to kreslířská kouzla, se kterými čarovala už první sezona. Ale tady jsou ještě promakanější, nenásilné, a přitom extrémně fresh. A vždy skvěle vystihují to, co jimi autoři chtějí zdůraznit. Bude vám padat brada.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Strhující tempo, skvělá muzika

Ta zmiňovaná animátorská magie – která mimochodem pochází z Evropy, na svědomí ji má francouzské studio Fortiche – je navíc prakticky pokaždé propojena s moderní hudbou, která té silné stylizaci a hyperaktivní akci sluší násobně víc než nějaký prachobyčejný soundtrack.

Když se bojuje (a že se bojuje fakt často, však jde taky o adaptaci online hry League of Legends), skrz repráky či sluchátka vám Arcane do žil vstřikuje adrenalin a roztáčí tempo na nejvyšší otáčky. Pohyb a akce jsou v rytmu beatů, o to víc pak vyniknou klidné scény. Anebo ty smutné. A že ani o ně není nouze…

Opravdový animák pro dospělé

Arcane není žádná dětská podívaná. A druhá řada v tomhle jde ještě dál. Jestli se příběh dosud točil hlavně kolem složitého vztahu sester Vi a Jinx, pokračování ho dále rozvíjí – ale zaměřuje pozornost i na další postavy a jejich motivace a tajemství. A zdá se, že z jednotlivých a ne vždy šťastných osudů skládá celek, který spěje k zajímavému rozuzlení.

Znamená to, že jen u sesterského nepřátelství Arcane nezůstává. Najdou se nové lásky, vrátí se staré hrozby. Hodně prostoru dostávají válečnice Ambessa Medarda a strážkyně pořádku Caitlyn Kiramman, trochu se upozadí mechanicko-magické duo Jayce a Viktor. A spíš než lidské příběhy z podsvětí Zaunu sledujete politický úpadek vznešeného Piltoveru.

Ještě váháte? Chyba. Přesvědčte se sami. První tři díly nové série Arcane jsou na Netflixu k dispozici od devíti hodin ráno.