Nová kapitola restaurace v pražském hotelu Mandarin. Asii zde vystřídala zemlbába a okurkový salát
Restaurace v hotelu Mandarin zásadně změnila koncept. A její tým ukázal, že i často opakované spojení „moderní česká gastronomie“ umí překvapit.
Pražský hotel Mandarin byl mnoho let v gastronomických kruzích proslulý restaurací Spices zaměřenou na chutě Asie. Počínaje květnem letošního roku byste tady ale exotickou kulinařinu hledali marně. Kuchařský tým v čele s šéfkuchařem Michalem Horváthem a jeho zástupcem Alešem Bursíkem se totiž pustil do ambiciózní změny, ponořil se do staročeských kuchařek a připravil zcela nový koncept restaurace Monastiq, který se obrací nikoliv směrem k Dálnému východu, ale směrem do naší historie.
V posledních přibližně deseti letech se Českem prohnala úspěšná vlna přinášející zajímavé koncepty asijských restaurací, stejně tak se objevilo i mnoho podniků, které začaly hosty lákat na „českou gastronomii v moderním hávu“. Obě varianty – samozřejmě v kvalitním pojetí – přispěly ke kultivaci české kulinářské scény a přinesly do našeho rybníčku restaurace i bistra, která se dlouhodobě řadí mezi ty nejoblíbenější.
Výjimkou nebyl ani hotel Mandarin, který před téměř dekádou s velkou slávou představil asijskou restauraci Spices. A i když se těšila velké oblibě, vedení se rozhodlo, že je na čase ponořit se právě do vod druhého oblíbeného proudu, tedy moderní české gastronomie. Tým pod vedením Michala Horvátha tak měl možnost ukázat, že i česká kulinářská tradice může být stejně pestrá a barevná, jako je tomu v případě té asijské.
V nové restauraci Monastiq na první pohled zaujme už samotné menu. Ke každému chodu je totiž připsaná stručná anotace, která představí, jaká myšlenka stála za jeho vznikem, případně i jaká kuchařka posloužila jako inspirace. Tým kuchařů ale upřesňuje, že z kuchařek nebylo vždy možno čerpat úplně doslovně. „To by naše nové menu byla samá haše. V některých receptech se navíc často objevují velmi zvláštní ingredience, třeba bobří ocasy,“ smějí se.
I přesto se v menu objevují odkazy na kuchaře a kuchařky, ale i jiné postavy, které přispěly k utváření domácí kulinářské tradice. Mezi předkrmy se tak objevuje zmínka o knize Kuchařství od Bavora Rodovského, alchymisty, který působil i u císaře Rudolfa II., o Bramborové kuchařce od Hany Dumkové, nechybí samozřejmě ani slavná kuchařka Marie B. Svobodové, ale objevuje se tady také královský lékař Havel ze Strahova, jenž doporučil Karlu IV. konzumovat slepičí maso.