Nová koncertní hala v Ostravě dá vzpomenout na ikonické stavby v Sydney a Berlíně. Město za ni dá 1,5 miliardy

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ostrava-koncertni-hala-1

Foto: MMO

Vizualizace nové koncertní haly v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Koncertní haly vždy patří ke kulturním centrům měst, ve kterých se nacházejí. Nelze říct, že by už dnes Ostrava neměla několik zajímavých míst k pořádání koncertů a kulturních akcí, jsou však vhodné spíše k velkým hudebním festivalům nebo naopak komornějším událostem. Po několika dekádách pokusů tak město nyní úspěšně vybralo projekt nové koncertní haly, který navrhlo renomované architektonické studio z New Yorku.

Primátor Ostravy Tomáš Macura říká, že „poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století“. Jedná se přitom o budovy, které výrazným způsobem zvyšují kulturní prestiž daného města a jsou schopny přilákat orchestry i návštěvníky z celého světa.

Například Sydney má většina lidí pravděpodobně spojené s ikonickou stavbou Opery a také o něco bližší Berlínská filharmonie je nejen místem velkých kulturních událostí, ale také obdivovaným architektonickým experimentem.

ostrava-koncertni-hala-3

Nepřekvapí proto, že také ostravská koncertní hala, která bude přímo připojena ke stávajícímu Domu kultury, je z architektonického hlediska velmi výrazná. Nejednomu člověku dá svojí oblou strukturou a vztahem ke hranaté stavbě Domu kultury jistě vzpomenout například na ikonickou „zrcadlovou fazoli“ v Chicagu nebo jiné skulptury vysoce ceněného umělce Anishe Kapoora.

Ve městě typickém ostrými hranami krajiny těžkého průmyslu bude pravděpodobně působit jako zvláštní příchozí z jiného světa, což se zdá být přesně jejím záměrem. Nechce zapadnout do existující architektury a zaběhlého systému, ale stát v zajímavém kontrastu ke svému okolí, vytvářet dojem trochu vzdáleného novotvaru, který je však zároveň zcela přístupný díky velkým proskleným prostorům.

ostrava-koncertni-hala-4

Vítězný návrh stavby je dílem newyorského studia Steven Holl Architects + Architecture Acts, které má ve svém portfoliu velké projekty v hlavních městech Číny a Dánska a několik velkých muzeí umění a univerzitních budov. Jeho projekt pro Ostravu byl vybrán porotou renomovaných odborníků a vedení města ve druhém kole soutěže s celkem šesti účastníky s tím, že celkem projevilo zájem 31 firem.

Soutěž trvala necelý rok a podle slov primátora města její vítěz dokázal nejlépe propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou. „Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady,“ okomentoval projekt Macura.

ostrava-koncertni-hala-2

Jedná se o největší architektonickou soutěž v novodobé historii města a předpokládaný rozpočet projektu 1,5 miliardy korun bez DPH má být uhrazen z rozpočtu města, většinového příspěvku Ministerstva kultury a výrazné pomoci Moravskoslezského kraje. Projektová dokumentace má být zcela dokončena do roku 2021 se začátkem stavby v roce 2022 a předpokládaným dokončením o dva roky později.

Nová budova má poskytnout velký koncertní prostor pro 1 200 až 1 400 posluchačů s perfektní akustikou a v neposlední řadě dostatečným zázemím pro prestižní Janáčkovu filharmonii Ostrava. V ideálním případě výrazným způsobem přispěje ke kulturnímu i estetickému oživení města a stane se důležitým místem nejen pro samotnou Ostravu, ale také Českou republiku.

ostrava-koncertni-hala-5
ostrava-koncertni-hala-6

Diskuze (0)

Novinka

Anonym