Nová podoba univerzitní auly podle architektky Evy Jiřičné. Vlní se a hraje živými barvami

Letos Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně oslavila 20 let existence. Oslavy se mohly konat v prostorách nově zrekonstruované auly.

Aula UTB 1

Foto: Rigips, Jan Kroupa

Eva Jiřičná a její studio AI-DESIGN stojí za podobou nové univerzitní auly ve Zlíně

0Zobrazit komentáře

Aula Academia Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se po 25 letech změnila k nepoznání. Stalo se tak pod taktovkou architektky Evy Jiřičné a jejího studia AI-DESIGN. Dřevěné obložení a ošoupané sedačky nevábné barvy tak vystřídal organický design. Spolu s ním přibyly hravé odstíny navazující na ty, které univerzita využívá ve své komunikaci, a moderní vybavení. Opravy si vyžádaly téměř 90 milionů korun a univerzita je financovala z vlastních zdrojů.

Prostory prošly kompletní rekonstrukcí od střechy až po suterén. Před zahájením oprav byla Academia dva roky uzavřená, jelikož nevyhovovala současným požárně bezpečnostním předpisům. Zastaralé bylo i technické vybavení: audiovize, osvětlení, zastínění i akustika. Univerzita tak musela přistoupit ke komplexnímu řešení rekonstrukce, která zahrnula také foyer, šatnu, schodiště a hygienické zázemí.

Zlínská rodačka Eva Jiřičná a její kolegové z AI-DESIGN zvolili pro aulu organické pojetí, které se nejvíce projevuje v podhledech připomínajících baldachýn. Tvoří ho šest šikmých pásů vln, které jako by kaskádovitě ubíhaly od jeviště směrem do hlediště. Význam desek přitom není jen estetický, ale také akustický – takto uspořádaný podhled totiž zajišťuje ideální šíření zvuku.

Aula UTB 3

Foto: Rigips, Jan Kroupa

Zajímavým prvkem jsou kaskádovité stropní panely

Na obvodových stěnách jsou použity perforované akustické panely šedé barvy, které jsou u oken otáčivé a s jejich pomocí tak lze snadno prosvětlovat či zatemňovat prostor podle potřeby. S šedou, která se kromě panelů objevuje také na podlaze, pak kontrastují výrazně oranžové sedačky. Ve foyer pak prostor obdobně rozbíjí žlutá barva a strop je zde rovněž rozvlněný jako v aule.

„Já si již ve svém věku myslím, že architekti musí tvořit pro radost a že je lepší používat barvy. To je jak malé dítě, když si může vybrat, tak si vybere taky barevnou věc. A já mám pořád to malé dítě tak nějak v sobě,“ vysvětluje využití barevné škály Jiřičná.

Aula nyní slouží slavnostním událostem a konferencím, kterým nabízí zázemí odpovídající povahy. „Nejdůležitější je, aby se lidé, kteří tady budou sedět a poslouchat, cítili dobře. Myslím, že se nám podařilo vytvořit velmi příjemné a reprezentativní prostředí. Přeci jen se tady odehrávají velmi důležité okamžiky v životě studentů i jejich rodin v podobě promocí,“ dodává Jiřičná.

Rekonstrukce auly Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně získala nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2021 Zlínského kraje – ocenění Grand Prix architekta Pavla Nováka. Tu stavba navržená Evou Jiřičnou získala již v minulosti, konkrétně za Vzdělávací komplex zlínské univerzity, který byl nejlepší stavbou roku 2017 ve Zlínském kraji.

Aula UTB 3

Foto: Rigips, Jan Kroupa

Světlé foyer zpestřuje výrazně žlutá barva

Diskuze (0)

Novinka

Anonym