Nová škola ve Staré Boleslavi myslí na budoucnost. Dřevěné posuvné příčky umožní spojovat třídy
Budova je z betonovo-dřevěné konstrukce. Díky tomu má být prostor uvnitř flexibilní a také bude možné školu velmi rychle postavit.
Třída je přežitek. Moderní vzdělávání umožňuje učit se venku i spojovat různě staré děti. Byť v Česku je školství stále ještě spíše konzervativní, o nových možnostech se mluví – a právě pro budoucnost navrhl architektonický ateliér Chybík+Krištof novou základní školu ve Staré Boleslavi. Tvoří ji betonový základ a dřevěné desky, které umožňují prostor upravovat tomu, co bude zrovna potřeba.
„Celá budova je založená na modulech. Jednotlivé kmenové třídy včetně mobiliáře jsou navrženy tak, aby se daly spojit do jedné. To znamená, že lze jednoduše ze dvou tříd udělat jednu a spojit tak i výuku do menších či větších skupinek podle potřeb žáků,“ říká pro CzechCrunch architektka Natália Korpášová ze studia Chybík+Krištof.
Příčky konkrétně tvoří CLT desky, což je vrstvené a lepené dřevo. Mezi třídami jsou tyto desky jednoduše posuvné a zvládne je odstranit sama učitelka. Fasádu tvoří pevné a prosklené plochy. A velkoformátová okna spolu s perforovanými fasádními panely mají zajistit jak větrání, tak bezpečnost. „Naším cílem bylo navrhnout takové prostředí, které se dokáže přizpůsobit měnícím se požadavkům na vzdělávání,“ doplňuje architekt Ondřej Chybík.
V základu by ve staroboleslavské škole mělo být místo pro čtyři krát devět tříd prvního a druhého stupně. To by mělo zajistit prostor pro devět set dětí. Škola ovšem nemá sloužit jen pro samotnou výuku, ale také pro sport a trávení volného času. „Nová škola ve Staré Boleslavi má být tou nejlepší školou. Žáci, pedagogičtí pracovníci a další zaměstnanci se v ní mají cítit dobře a místní i obyvatelé svazkových obcí ji mají mít rádi,“ uvádí organizátor architektonické soutěže na novou školu CCEA Moba.
Nová škola je stavěná nejen pro děti ze Staré Boleslavi, ale také z šestnácti okolních obcí. Ty totiž nemají možnost vybudovat si vlastní, protože mají méně než tisíc obyvatel. Všechny samosprávy se budou na financování nového vzdělávacího prostoru podílet. Dohromady projekt vyjde na jeden a půl miliardy korun.
Architekti navrhli budovu nízkopodlažní, aby zapadla do okolní zástavby. Doplnili ji vertikálními zelenými atrii. Budova by měla být částečně přístupná i běžné veřejnosti, školní aula má mít dobrou akustiku a bude také sloužit jako společenské a kulturní centrum. Aula má samostatný vchod, tudíž je možné pořádat zde schůze, divadelní představení nebo koncerty.
Školní areál je ale zároveň jasně oddělený od veřejného prostoru. I to umožní pro výuku využívat kromě jiného také venkovní prostory a zahradu. Ta se skládá z centrálního dvora, na kterém jsou výškově rozdělené terasy. Ty mohou sloužit jako venkovní třídy nebo auditorium. Kromě toho je na zahradě také plocha pro pořádání různých akcí. Architekti sem navrhli i dětské hřiště, atletický ovál s tribunami a workoutové hřiště.