Nové Apple Watch a iPady hrají barvami. Poprvé přichází i levné hodinky a iPad Air s přelomovým čipem a bočním Touch ID

Michal MarekMichal Marek

watch-ipad4

Foto: Apple/CzechCrunch

Apple odhalil Apple Watch Series 6 i nové, barevné iPady Air

0Zobrazit komentáře

Apple si dnes odbyl svou pravidelnou a vždy napjatě očekávanou zářijovou prezentaci hardwarových novinek. Každoroční svátek pro všechny fanoušky Applu však letos poměrně výrazně poznamenala aktuální pandemie, která tradiční keynote proměnila v předtočenou produktovou show bez diváků, ale hlavně lidem upřela nový iPhone 12, který Apple prozatím v souladu s posledními zvěstmi nepředstavil. To ale neznamená, že jsme se nedočkali zajímavých novinek.

Během prezentace Tim Cook a jeho kolegové i kolegyně představili nové Apple Watch, nové iPady a v neposlední řadě i nový balíček služeb za jediné předplatné. Pojďme ale hezky popořadě. První na scénu přišly chytré hodinky Applu, kterým se podle všeho velmi daří, a při sledování dnešní keynote bylo evidentní, že hned dva nové modely se mají postarat především o to, aby se řady uživatelů Apple Watch ještě rozšířily.

Nový vlajkový model Apple Watch letos dle očekávání nese přídomek Series 6 a jak je u Applu v posledních letech dobrým zvykem, novinky tohoto zařízení se točí primárně okolo zdravotních a fitness funkcí. Klíčovou funkcí Apple Watch Series 6 je totiž schopnost měřit hladinu kyslíku v krvi, což je jeden ze základních indikátorů zdraví a kondice.

apple-watch-series-6-x2

Foto: Apple

Apple Watch Series 6 přichází s funkcí měření kyslíku v krvi i novými řemínky

Nový senzor, který kombinuje červené a infračervené světlo, dokáže změřit okysličení krve již během 15 sekund a průběžně výsledky zaznamenává do aplikace Zdraví. Apple zároveň navazuje na své již rozběhlé zdravotnické studie s předními výzkumnými ústavy a díky této novince pomůže také s dalšími výzkumy, a to včetně studie, která má odhalit, zda se z hodnot okysličení krve nedá odhalit nákaza koronavirem ještě dříve, než se dostaví příznaky.

A když už jsme u senzorů, Apple Watch Series 6 mají také stále zapnutý výškoměr, díky kterému lze i třeba přímo na ciferníku neustále sledovat nadmořskou výšku, což mohou ocenit především outdooroví nadšenci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stejně jako každý rok i letos Apple Watch přináší nový čip, tentokrát s označením S6 a příslibem 20procentního nárůstu výkonu oproti loňské generaci. Výdrž baterie zůstává na stejných 18 hodinách, ale lze ji údajně plně nabít již během hodiny a půl.

Velkého vylepšení se dočkal displej, který v tzv. režimu always-on (tedy neustále zapnutý) vykazuje 2,5krát vyšší svit a i bez úplného rozsvícení tedy lépe zobrazí potřebné údaje i na ostrém slunečním světle. Bez plného probuzení displeje lze navíc nyní také přistupovat k notifikacím, otevírat Ovládací centrum, měnit ciferníky nebo pracovat s komplikacemi.

apple-watch-series6-blue

Foto: Apple

Apple Watch Series 6 přichází v nových barvách

apple-watch-series6-blue-back

Foto: Apple

Díky novým senzorům umí Apple Watch Series 6 měřit i hladinu kyslíku v krvi

Nové hodinky přichází rovněž v nových barvách. Základní, 100% recyklovaný hliníkový model je dostupný v šedé, stříbrné, zlaté či modré barvě, přičemž poprvé přichází také hodinky v „charitativní“ červené verzi (PRODUCT)RED, dále dorazila i verze z nerezové oceli ve zlaté či grafitové barvě a nejdražší variantou jsou hodinky z černého titanu. Keramika tedy letos chybí.

automobilist

Přečtěte si takéVýjimečné příběhy s vůní benzínu. Unikátními obrazy od Pavla Turka a Jana Rambouska se chlubí i Formule 1Výjimečné příběhy s vůní benzínu. Unikátními obrazy od Pavla Turka a Jana Rambouska se chlubí i Formule 1

Hodinky bude možné objednat již zítra a do prodeje dorazí v pátek. Startují na ceně 11,5 tisíce korun za menší, 40mm variantu a 12 290 korunách za 44mm variantu. Apple Watch Series 6 dorazí s již nainstalovaným watchOS 7, který přináší například funkci měření spánku, kontrolu mytí rukou, možnost sdílení ciferníků a podobně. Již od zítra navíc budou watchOS 7 moci instalovat i majitelé starších modelů hodinek.

Dostupnější Apple Watch SE

Co je ale zajímavé, Apple letos poprvé přišel také s dostupnějším modelem pojmenovaným SE, který přináší většinu funkcí „šestek“ i stejné tělo, ale přichází bez always-on displeje, s pomalejším čipem a dostupnější cenovkou.

Nové Apple Watch SE startují na necelých 8 tisících a Apple s nimi evidentně chce zaútočit na uživatele, kteří drahým Apple Watch zatím odolávají, nebo třeba uvažují o konkurenčních hodinkách, například od Fitbitu. Další cílovou skupinou pak mohou být děti.

apple-watch-se-x2

Foto: Apple

Apple letos poprvé představil i levnější model Apple Watch SE

Těm chce Apple ostatně hodinky na ruku dostat ještě další novinkou pojmenovanou Family Setup, která umožňuje Apple Watch aktivovat a „spravovat“ z jiného iPhonu – hodinky tak mohou používat i lidé, kteří nemají vlastní iPhone. Těmi mohou být právě děti, nebo naopak senioři, kteří tak mohou být snadno „pod kontrolou“ a v kontaktu se zbytkem rodiny.

Fitness+ a nový balíček Apple One

S novými Apple Watch souvisí i služba pojmenovaná Fitness+, díky níž mohou lidé cvičit za asistence zkušených koučů a udržovat se v kondici skrze různé činnosti od jógy, přes cvičení a posilování až po spinning.

Kouč uživatelům předcvičuje na obrazovce jejich oblíbeného zařízení a celý trénink je měřen skrze Apple Watch, přičemž měření aktivity je interaktivně zobrazeno i právě na obrazovce s cvičením.

Tato služba bude dostupná za cenu necelých 10 dolarů, ale zatím bohužel jen na velkých světových trzích, mezi které Česko nepatří. I Češi se ovšem jedné zajímavé novinky dočkají.

apple-one-1

Foto: Apple

Apple své služby poprvé nabídne v balíčku „Apple One“

Ještě během podzimu má dorazit nový balíček předplatných s názvem Apple One, který zahrne služby iCloud, Apple Music, Apple TV+ a Apple Arcade, a to za jednu akční cenu 285 korun. Za velmi příznivých 389 korun bude navíc balíček dostupný celé rodině.

Do zemí, kde bude dostupná právě i služba Fitness+ a Apple News+, firma Tima Cooka přinese také balíček Premier, který za 30 dolarů nabídne kromě čtveřice nám dobře známých služeb i právě tyto dvě navíc.

iPad s lepším čipem a přelomový iPad Air

Posledním bodem programu letošní zářijové keynote pak byly iPady, kterým Apple stále hodně věří a i jejich neustálým přibližováním k počítačům z nich pro studenty či kreativní profesionály činí zajímavou alternativu k Macům.

Dočkali jsme se nového základního iPadu, který dorazil již v 8. generaci a dle očekávání přináší primárně výkonnější čip A12. Ten Apple použil již u loňského Airu, ale pro základní iPad znamená malou revoluci, protože na něj vůbec poprvé přináší Neural Engine, který má doručovat až dvojnásobný grafický výkon.

ipad-8-x1

Foto: Apple

iPad 8. generace opět útočí primárně skvělým poměrem cena/výkon

iPad si zachová cenu předešlého modelu (9 990 korun za základní verzi) a stejně tak i jeho vnější šasi. Nový tablet tedy přináší totožné tělo, Lightning, Touch ID v rámci tlačítka Home a bude pasovat do stejného příslušenství, jaké bylo využíváno s loňským modelem.

O to zajímavější je tedy druhý představený iPad, respektive iPad Air, který se opět o něco přibližuje profesionálnímu modelu Pro a řadu uživatelů může zaujmout již na první pohled. Nový Air totiž přichází s viditelně menšími rámečky okolo displeje, které zapříčinily mimo jiné i to, že Touch ID vůbec poprvé ustoupilo na bok zařízení, a má větší 10,9palcový Liquid Retina displej s rozlišením 2360 x 1640 pixelů.

ipad-air2020

Foto: Apple

Nový iPad Air se přibližuje iPadu Pro a hraje novými barvami

Pravý klenot se ale dle Applu nachází uvnitř zařízení, kam prý firma napasovala nejpokročilejší čip, který kdy vyrobila. Ten je sestrojen 5nm technologií, má 6 jader a 11,8 miliardy tranzistorů. Novinka s označením A14 Bionic má proto přinést o 40 procent vyšší výkon než poslední Air a lepší grafiku. A co je velmi zajímavé, Air mění konektor a z Lightningu přechází na USB-C, čímž opět kráčí ve šlépějích dražšího modelu Pro.

Nový iPad Air má do prodeje přijít v říjnu, začne na ceně necelých 17 tisíc korun a jak zástupci Applu nezapomněli v rámci keynote zdůraznit, jedná se nejen o výkonný, ale také nejbarevnější iPad. Kromě tradiční šedé a stříbrné barvy bude tablet k dispozici také v růžově zlaté, zelené a blankytně modré.

Obří obchod za 40 miliard dolarů, který může přepsat pravidla trhu s procesory. Nvidia kupuje britský Arm

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

nvidia-hq

Foto: Nvidia

Kalifornské sídlo technologické společnosti Nvidia

0Zobrazit komentáře

Pokud jde o grafické čipy, se kterými se setkávají zejména vývojáři a hráči počítačových her, tak prim hraje Nvidia. Americká technologická společnost teď ale dělá velký krok k tomu, aby se stala zcela zásadním hráčem také v klasických procesorech, které pohánějí miliardy zařízení po celém světě a vedle chytrých telefonů jsou stále důležitější také v datových centrech. Za 40 miliard dolarů totiž kupuje britského výrobce čipů Arm.

Před čtyřmi lety viděl svou budoucnost v byznysu s procesory japonský SoftBank. Proto tehdy vysázel právě za Arm 32 miliard dolarů, ale jako nejdražší obchod v historii trhu s polovodiči nakonec vydržel jen pár let. Teď se SoftBank firmy se sídlem v anglickém Cambridge zbavuje a je to opět rekordní záležitost.

Nvidia oznámila, že za Arm zaplatí 21,5 miliardy dolarů v akciích, 12 miliard přidá v hotovosti, přičemž dosavadní japonský majitel může získat dalších 5 miliard dolarů v akciích či hotovosti podle toho, jak se bude Armu v následujících letech dařit. Další 1,5 miliardy dolarů pak získají zaměstnanci Armu v akciích Nvidie.

Pro nezainteresovaného pozorovatele by mohlo znít zvláštně, že Nvidia platí desítky miliard dolarů za firmu, jejíž tržby se pohybují pod hranicemi dvou miliard, ale důležitost a atraktivita Armu je někde jinde. Jeho technologie jsou totiž součástí více než miliardy smartphonů, které se prodají každý rok, a Nvidia si tak kupuje cestu na trh, který dosud ovládali jiní hráči.

jensen-huang-nvidia

Foto: Nvidia

Jensen Huang, zakladatel a CEO společnosti Nvidia

„Je to společnost, která má dosah, jaký neměla žádná jiná společnost v technologické historii,“ uvedl pro Bloomberg šéf Nvidie Jensen Huang. „Sjednocujeme přední výpočetní techniku Nvidie pro umělou inteligenci s rozsáhlým ekosystémem Armu,“ hlásí Huang, který svou firmu založil už v roce 1993, kdy začínala s počítačovými grafikami.

Grafické procesory jsou sice rovněž důležitou součástí celého technologického světa, ale klasické procesory (CPU), pohánějící de facto všechny pokročilejší elektronické výrobky, mají logicky mnohem větší zásah. Klíčovou součástí celého byznysu Armu je licencování jeho návrhů, z nich další firmy vyrábějí své procesory. Čipy, které používají jeho kód či design, tak najdeme ve všem od strojů v továrnách po chytré prvky v domácnostech.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nvidia pak chce do celého mixu produktů Armu zařadit další zásadní technologii – umělou inteligenci, na kterou sama hodně sází. Do budoucna se má stát součástí prakticky všech zařízení, ať už se bavíme o samořiditelných autech nebo internetu věcí, a díky procesorům od Armu má být pozice Nvidie ještě silnější.

Právě úspěchy v nasazování umělé inteligence v poslední době ženou také akcie Nvidie, které od začátku roku narostly o více než 100 procent. Firmě se pak daří také v prodeji grafických čipů, které jsou potřeba pro hraní her a zejména v době pandemie o ně zájem významně rostl. Díky akvizici Armu se Nvidia rázem stane významným hráčem také na poli chytrých telefonů, kde dosud příliš velkou přítomnost neměla.

nvidia-geforce

Foto: Nvidia

Nvidia je nejvíce známá pro své grafické procesory řady GeForce

Přestože Nvidia, Arm i SoftBank se již na transakci dohodly, očekává se, že náročnou cestu ještě bude mít celý obchod přes regulatorní orgány po celém světě. Jde totiž o transakci se skutečně globálním dopadem, která by mohla ovlivnit například Apple, Samsung, Amazon, Qualcomm či Huawei, což jsou největší zákazníci Armu.

Jak připomíná deník The New York Times, Arm byl dosud považován za nezávislého hráče, který se ke všem držitelům jeho licencí choval stejně, ať už je využíval kdokoliv – a i podle výše zmíněného seznamu klientů je jasné, že to byl prakticky celý technologický svět, který potřeboval pohánět své přístroje.

automobilist

Přečtěte si takéVýjimečné příběhy s vůní benzínu. Unikátními obrazy od Pavla Turka a Jana Rambouska se chlubí i Formule 1Výjimečné příběhy s vůní benzínu. Unikátními obrazy od Pavla Turka a Jana Rambouska se chlubí i Formule 1

Šéf Nvidie Jensen Huang každopádně prohlásil, že byznys model Armu je skvělý a jeho firma nechce na otevřeném licencování a neutralitě nic měnit. Zároveň má zůstat sídlo firmy v Cambridge a probíhat mají dál i investice ve Velké Británii, k nimž se v rámci svého nákupu zavázal SoftBank.

Po získání dominantní pozice v grafických čipech se teď chce Nvidia ještě více vydat vstříc ovládnutí datových center. I tam totiž začíná ve velkém nasazovat své procesory s umělou inteligencí pro zrychlení rozpoznávání obrázků či zpracovávání jazyka a prioritou teď bude vyvíjet čipy pro výpočetní výkon v datových centrech také v Armu. Právě tato oblast by se měla stát do budoucna pro Nvidii zcela klíčovou.

Jednotící linkou napříč celou strategií americké firmy se sídlem v kalifornské Santa Claře je každopádně uměla inteligence. Jensen Huang při oznámení dealu s Armem uvedl, že se tím vytvoří „přední výpočetní společnost pro věk umělé inteligence“. A vůbec poprvé se chce Nvidia po vzoru Armu pustit do licencování vlastních technologií.