Nové sídlo pro jednu z nejstarších finančních firem světa. JPMorgan Chase mění panorama New Yorku

Nový mrakodrap vznikne na místě původního sídla firmy, jehož zbytky zrecykluje téměř ze 100 %. Udržitelných prvků nabídne mnohem víc.

jpmorgan-foster2

Foto: Foster + Partners

Spodní částí nového sídla společnosti JPMorgan Chase

0Zobrazit komentáře

Sídlo JPMorgan Chase, jedné z nejstarších finančních institucí na světě, je silně spjato s adresou 270 Park Avenue v New Yorku. Místo, kde dříve stála budova Union Carbide Building, však nyní zeje prázdnotou. Mrakodrap z 50. let minulého století byl totiž zdemolován, přesto odsud JPMorgan neodchází. Ve výstavbě jde zde sídlo nové, jehož podobu nyní představili architekti Foster + Partners.

Budova s nulovými provozními emisemi by měla sahat do výše 423 metrů a na šedesáti podlažích má nabídnout přes 230 tisíc metrů čtverečních užitné plochy. Celkem je objekt koncipován až pro 14 tisíc zaměstnanců, původní budova byla navržená pro tři a půl tisíce osob.

Díky unikátní konstrukci a vějířovitému tvaru se architektům povedlo nový mrakodrap dostat do relativně malého půdorysu a nabídnout až 2,5krát větší okolní prostor oproti původní stavbě. Ten bude vyhrazen především zeleni, našlo se však místo i pro malé náměstí, rozšíření chodníků a další zázemí, které budou moci využívat všichni, kdo čtvrť navštěvují.

„Jedinečný design se vyrovnává s výzvou respektovat rytmus a charakteristický ráz ulice Park Avenue, zároveň se přizpůsobuje důležité dopravní infrastruktuře města pod ní. Výsledkem je elegantní řešení, kde je architektura strukturou a struktura architekturou,“ uvedl Norman Foster, zakladatel Foster + Partners.

Udržitelnost na prvním místě

Samotná výstavba by měla spotřebovat až 97 procent upcyklovaných stavebních materiálů z demolice původní budovy. Provozem nové budovy se navíc nebudou generovat žádné emise, což se týká i spotřebované energie, jež se bude získávat z obnovitelných zdrojů, konkrétně z vodní elektrárny.

jpmorgan-foster4

Foto: Foster + Partners

Mrakodrap se stane výraznou dominantou New Yorku

Ta bude pohánět řadu senzorů a systémy strojového učení a umělé inteligence, s jejichž pomocí by měla být budova schopná predikovat potřeby lidí uvnitř. A upravovat podle nich vnitřní prostředí. Vyšší energetické účinnosti má být dosaženo i použitím trojitého skla spolu s automatickou sluneční clonou na fasádě. Až o 40 procent má být nižší i spotřeba vody. A to díky systému skladování a opětovného využívání šedé vody.

„Udržitelnost je jádrem projektu. Pracovní prostory jsou zality denním světlem a čerstvým vzduchem a obsahují biofilní prvky a materiály pro zlepšení pohody,“ uvádí Nigel Dancey, vedoucí studia Foster + Partners v popisu projektu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vnitřní prostředí bylo koncipováno ve spolupráci s odborníky z Harvardovy univerzity a několika nemocnic, aby vycházelo maximálně vstříc fyzickému i psychickému zdraví zaměstnanců JPMorgan Chase i ostatních návštěvníků budovy. Interiér tak nabízí o 50 procent více společných prostor a o 25 procent větší objem prostoru na jednu osobu než v předchozím sídle.

Součástí vybavení bude i nejmodernější zdravotní a wellness centrum se zónami pro fitness, jógu, spinning, fyzioterapii, lékařské služby, dětské, herní i meditační koutky. O větší mentální klid by se mělo postarat i množství přírodních prvků.

Vedle zmíněného velkého množství přirozeného světla nechybí ani venkovní terasy s výsadbou. A pomyslnou třešničkou na samotném vrcholku stavby bude velké konferenční centrum v nejvyšším patře s jedinečným výhledem do okolí.

jpmorgan-foster1

Foto: Foster + Partners

Přízemí budovy má fungovat jako propojení Park Avenue a Madison Avenue

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

CzechCrunch Jobs