Novela zákona chce zavést 5% poplatek ze sdíleného ubytování. Praha může získat 120 milionů ročně
Během včerejší konference o krátkodobém ubytování se poslanec za Pirátskou stranu Jakub Michálek rozpovídal o novele upravující zákon o místních poplatcích, jenž se týká všech služeb, které nabízejí sdílené ubytování. V něm se snaží prosadit úpravu poplatků, které by měly lépe zohledňovat méně frekventované lokality a naopak mírně znevýhodnit ty nabídky, které jsou ve velkých městech.
Změnou by si mohla například Praha přijít díky poplatkům na 120 milionů korun ročně. U ubytování do ceny 1 000 korun za noc by se platil fixní poplatek 50 korun, a při jakékoliv částce nad tuto hranici pak nejvýše pět procent. Poplatek by se tak značně lišil podle finální ceny ubytování a dané lokality a nebyl by fixní, jako v současné verzi zákona, což by ulehčilo život ubytovacím jednotkám v menších městech, na vesnicích či v obecně levnějších lokalitách.
Změny by se týkaly v Česku především platformy na krátkodobé ubytování Airbnb, ale také apartmánů nabízených před Booking.com nebo střednědobých pronájmů brněnského startupu Flatio. Podobnou formu poplatků zavedlo v minulosti například San Francisco či Los Angeles, kde Airbnb vybírá fixní procentuální poplatek, který jde v celé výši přímo městu.
Novela zákona ovšem také počítá s několika výjímkami. Poplatky by neplatili například držitelé průkazů ZTP/P či osoby pod 15 a nad 75 let věku. Pro majitele nemovitostí, přijímající takový poplatek, by to ovšem znamenalo další administrativní zátěž – kromě výběru poplatků by totiž museli uchovávat po dobu 6 let podrobné záznamy o ubytované osobě.
Jakub Michálek zároveň tvrdí, že se musí jasně definovat hranice digitálních platforem pro ubytování. Podobná regulace by ovšem mohla postupně pomoci s narůstající cenou nemovitostí a pronájmů ve velkých městech.