Nový James Bond je tady. Velkolepý a dojemný film Není čas zemřít se divákům představí i na unikátním plátně

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

jamesbond

Foto: Forum Film

Daniel Craig v bondovce Není čas zemřít

0Zobrazit komentáře

Sedmnáct měsíců čekání je u konce a Není čas zemřít vyráží do kin. Pro sérii filmů s Jamesem Bondem bylo až kosmickou shodou náhod, když poslední snímek s Danielem Craigem v hlavní roli byl loni prvním, jehož premiéra se odložila. Jakoby se někdo nechtěl rozloučit s podle mnohých nejlepší verzí agenta 007. Pandemie ale konečně ustupuje a diváci mohou do sálů vyrazit na nejdražší, nejdelší a akcí nabitou bondovku s emotivním závěrem.

Není čas zemřít legendárního hrdinu představuje mimo standardní strukturu a postupy britské tajné služby MI6. Přesto se jeho činy dříve nebo později stanou stěžejní částí mezinárodní špionáže, protože vedou k velmi nebezpečnému kriminálníkovi. Tentokrát jím je sám Ďábel, jak naznačuje jméno hlavy teroristické organizace Lyutsifer Safin. Padouch s tváří herce Ramiho Maleka ohrožuje svět tajemnou technologií, možná až ničivou biologickou zbraní.

Daniel Craig se ve filmu loučí s bondovskou kariérou podobně, jako to bylo u Pierce Brosnana v Dnes neumírej. Shoda v názvech je ale jedinou – všechny ostatní souvislosti jsou výrazně jiné. James Bond se po posunech v Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall a Spectre ocitá v novém světě, kde je jeho místo složitější než kdy dříve. Režisér novinky Cary Joji Fukunaga řekl: „Svět se změnil. Pravidla boje už nejsou taková, jaká bývala. Pravidla špionáže jsou v éře asymetrické války temnější.“

Proměny univerza následovala také sama postava samotného Jamese Bonda. Už to není neprůstřelný, arogantní a sexistický alfa samec, ale zranitelný člověk se silným i složitým vztahem ke svému okolí. Daniel Craig v souvislosti s tím v rozhovoru pro Total Film řekl, že se k roli od začátku v roce 2015 stavěl se záměrem postupně rozvrátit všechny bondovské stereotypy. „Myslím, že se nám to v průběhu let podařilo a v novém filmu jsme zašli ještě dále,“ řekl.

lashana-lynch-james-bond-no-time-to-die

Foto: Forum Film

V Není čas zemřít se v roli agentky 007 poprvé objevuje i žena, ztvárněná Lashanou Lynch

Mezi ony rozvracené stereotypy v minulosti patřilo například zpracování akce i zápletek, dříve neohlížejících se na realističnost. Craigova éra si samozřejmě nechává některé prvky filmové fyziky nebo fyzických schopností hrdinů, vše ale dostalo mnohem uvěřitelnější mantinely, ať už jde o Bondovy limity ve Skyfall nebo politické dějové linky. Snad největších změn pak doznaly ženské postavy, které v Není čas zemřít hrají zvlášť důležitou a hlavně aktivní roli. Pro Bonda jsou objektem lásky a touhy a pravidelně překonávají jeho schopnosti.

Nový film tak dovádí craigovskou éru britského agenta v několika ohledech ke svému logickému vyvrcholení, což odrážejí i reakce kritiků. Snímku samozřejmě nechybí velkolepé honičky, exotické dopravní prostředky, výbuchy, špiónské hračky a podobně, typickou efektnost však vyvažuje až překvapivě silným emočním jádrem. V souvislosti s tím si Není čas zemřít připravilo několik překvapení, která mezi diváky budou jistě rezonovat, ať už pozitivně, tak negativně.

Čeští diváci se nového filmu dočkají už 30. září, pouhé dva dny po světové premiéře v Londýně. Těm, kteří pobývají v Německu nebo jsou ochotni za filmovými zážitky cestovat, se pak naskytne zcela nová příležitost. V den premiéry Není čas zemřít se totiž u našich západních sousedů, konkrétně v kině Traumpalast Multiplex ve městě Leonberg, otevře nový sál IMAX s vůbec největším plátnem na světě.

Už pražský IMAX má výrazně větší projekční plochu než všechna ostatní česká kina. S rozměry 25 x 14 metrů je při širokoúhlé projekci snadné docílit efektu, kdy obraz kompletně zaplní naše zorné pole a film nás zcela pohltí svým světem. Německé kino jde ale ještě dále. Jeho plátno dosahuje rozměrů 38 x 21 metrů, vešla by se na něj tedy silueta Boeingu 737 v životní velikosti.

Není čas zemřít je navíc prvním filmem z bondovské série, který se z velké části natáčel přímo velkoformátovými kamerami IMAXu. V kinech, které mají vyšší plátno, tak u čtyřiceti minut z celkové stopáže nabídnou o čtvrtinu větší obraz než klasické širokoúhlé projekce. Diváci si tak budou moci velké filmové finále vychutnat na bezprecedentní ploše. 

S Není čas zemřít bondovky s Danielem Craigem končí, přičemž započaly zcela novou kapitolu pro příběhy o vrcholovém agentovi britské tajné služby. James Bond už není jen stroj na zabíjení, ale výrazná osobnost s chybami a emocemi. Možná proto nebude vůbec jednoduché ho nahradit. Ještě než ale bude prostor o tom uvažovat, je tady procítěný blockbuster, na který jsme tak dlouho čekali.