Nový ministr průmyslu Vlček: Věřím v plyn, bude ho na trhu dostatek. Termín dostavby Dukovan není ohrožen
Česku v blízké budoucnosti hrozí nedostatek energie a potřebuje nové zdroje. Ministr Lukáš Vlček sází na dostavbu Dukovan, plyn a modulární reaktory.
Státní provozovatel přenosové soustavy ČEPS představil minulý týden důležitý dokument s trochu dlouhým názvem Hodnocení zdrojové přiměřenosti elektrizační soustavy České republiky do roku 2040. Zjednodušeně pojednává o možných scénářích energetického vývoje v Česku. Co máme očekávat? Různé varianty a dopady vysvětloval v podcastu Crunch nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Česká energetická soustava podle zmíněného dokumentu může mít za deset let i přes navýšení dovozu elektřiny ze zahraničí problémy s dostatkem zdrojů pro zajištění energetické spolehlivosti. Do roku 2035 tak bude potřeba dobudovat zdroje s výkonem až 1 900 megawattů. Při extrémním vývoji počasí může být nedostatek ještě vyšší.
Podle ministra Lukáše Vlčka, který v říjnu nahradil Jozefa Síkelu mířícího do Evropské komise, bude český energetický mix tou dobou kombinací obnovitelných zdrojů, jaderných a paroplynových elektráren.
„Musíme být připraveni, kdyby připlavala pomyslná další černá labuť, aby nedošlo k situaci jako v minulých letech. A zároveň musíme do energetiky plošně investovat. To proto, abychom kromě cenové stability dosáhli i cenové dostupnosti. Počkejme si ještě několik měsíců, až uvidíme, jak budou vypadat ceny na fakturách příští rok. Osobně si myslím, že budeme překvapeni,“ tvrdí sebevědomě Vlček v podcastu Crunch. Pusťte si ho ve videu výše nebo na YouTube, Spotify či v Apple Podcasts.
„Projekt století“? Smlouva k němu ještě není
Otázkou je, jestli budou projekty, které mají energetickou stabilitu v Česku zajistit, dokončeny včas. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) minulý týden zakázal předběžným opatřením státu podepsat smlouvu s korejskou společností KHNP, která má dostavět jadernou elektrárnu Dukovany. Námitky neúspěšných uchazečů EDF a Westinghouse antimonopolní úřad zatím zamítl, společnosti se ale mohou odvolat. A stejnou věc bude v případě francouzské EDF řešit i Evropská komise. Česko navíc zatím nemá evropskou notifikaci na financování druhého dukovanského bloku, který Korejci slibují stavět zároveň s tím prvním a tím ušetřit.
Jde o největší zakázku v novodobé historii Česka, kterou premiér Petr Fiala (ODS) nazývá „projektem století“. Cena jednoho bloku v Dukovanech má vyjít na 200 miliard korun. „Průtahů se neobávám. ÚOHS potřebuje jenom více času. Některé bezpečnostní prvky té zakázky nám sám schválil, podle mě by bylo velmi prapodivné a nestandardní, pokud by ten samý úřad dneska zpochybňoval to, co u něj od roku 2020 konzultujeme,“ tvrdí nový ministr.