Nový Portál občana má fungovat jako e-shop nebo e-mail. Do budoucna slibuje například i plné moci

Získat výpis z katastru nemovitostí či zjistit počet bodů řidiče by mělo jít na pár kliknutí a zdarma. Nový Portál občana má mít mnoho funkcí.

Eliška NováEliška Nová

bartos

Foto: MMR

Ivan Bartoš představil nový Portál občana

0Zobrazit komentáře

Má představovat bránu do digitálního světa, ve kterém je komunikace s úřady víc než snadná. Stát spustil nový Portál občana. Má přinést všechny základní funkce, které obyčejný smrtelník potřebuje řešit nejčastěji. Při tvorbě nového designu se Digitální a informační agentura inspirovala e-shopy a e-maily, které zpravidla bývají pro uživatele nejpřívětivější.

Spolu s pondělkem by měli uživatelé Portálu občana, kterých už je téměř milion, narazit na nový design. V něm by se mělo objevit mnohem víc funkcí, než na které byli uživatelé až doteď zvyklí. Hned nahoře ostatně uvidí rozhraní s různými kategoriemi, které je podobné webovým prohlížečům nebo právě e-shopům. Je v něm možné zvolit, v jakých tématech chce člověk hledat – ať je podnikatel, řidič, zajímá se o zdravotnictví, kraje nebo města a obce.

Dohromady je k dispozici šest set služeb napříč různými portály, což znamená, že na jednom místě člověk najde možnost pořídit výpis z bodového systému, výpis z katastru nemovitostí, jsou tu služby z portálu Moje daně nebo z České správy sociálního zabezpečení. „Dřív byly služby krkolomné, těžké na ovládání, nebyly uživatelsky přívětivé. Rozhodli jsme se proto pro novou podobu, která je nejen vizuální, ale i funkční,“ vylíčil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

portal-obcana-datkovka

Foto: DIA

Nový portál občana a datovka

Jednou z hlavních bolístek původního Portálu občana byla především komplikovaná navigace. Nový design se z toho poučil a teď by měl sloužit jako příklad pro všechny úřady, jak vytvořit webové rozhraní. Jednodušší bude kromě samotné navigace například i práce s datovými schránkami. Ty se na Portálu občana objeví v pravém horním rohu a budou fungovat na principu e-mailové schránky. To znamená, že člověk uvidí doručenou poštu, nepřečtená upozornění a podobně. Snadno půjde překlikávat mezi dvěma datovými schránkami.

V budoucnu by na portál měly přibýt například také e-doklady. Přidání digitálního řidičského nebo občanského průkazu na Portál občana se bude řešit během první poloviny příštího roku. „Hlavní myšlenka je, aby portál šetřil peníze lidí i státu. Spousta lidí potřebuje něco vyřídit, my chceme, aby věděli, že to jde i online, navíc je to v mnoha případech, jako například u pořizování různých výpisů, zdarma,“ doplnil Bartoš.

V budoucnu by mohla služba obsahovat přístup do registrace ministerstva zahraničí DROZD, kam se mohou při cestách do ciziny lidé přihlásit, aby o nich stát měl přehled v případě, že se něco stane. Měl by tu být například také výpis z evidence občanských průkazů a cestovních pasů. A člověk by měl mít možnost dostat upozornění v případě, že se změní jeho bodový systém. Ten je mimochodem v novém Portálu občana taktéž. Upozornění lze ale nastavit nejen u něj. Člověk si může notifikaci nastavit přesně na to, co potřebuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Jedna ze zásadních věcí, které chceme udělat, je také registr zastoupení. To jsou v podstatě digitální plné moci, kdy budu moci někoho zplnomocnit, aby za mě jednal s úřady,“ uvedl pro CzechCrunch ředitel Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd. Typicky bude možné službu využít například pro převod auta, kvůli kterému lidé nebudou muset na úřad. Funkce se bude ovládat právě přes Portál občana a fungovat bude tak, že jeden člověk přes portál plnou moc pošle a na druhé straně ji v portálu někdo přijme. „Je to velká infrastrukturní záležitost, samostatný registr, který se ale bude přes Portál občana ovládat,“ doplnil Mesršmíd.

Druhá věc, na kterou se Digitální a informační agentura chystá, jsou úpravy zákona o právu na digitální služby, díky kterým budou moci uživatelé potvrdit digitální úkon nebo dát oprávnění pro využití dat. „Jinými slovy, občan bude mít právo sdílet svoje údaje s jinými úřady, když k tomu dá povolení, další úřady si budou moci sáhnout pro uživatelova data, aby on sám nemusel pořád dokládat jednu a tu samou informaci znovu a znovu,“ dodal Mesršmíd.

Zároveň je ambice navýšit datový trezor a také dobu, po kterou se zprávy automaticky archivují, z devadesáti dnů třeba na rok. Úplně nejdřív by měl ale přijít redesign aplikace, ten současný se totiž týká jen webového prohlížeče. Nové aplikace by se uživatelé měli dočkat na přelomu roku.

Odboráři i školy v pondělí stávkují a protestují proti krokům vlády. Proč se neozvali dřív? ptá se Fiala

V řadě firem, škol i na úřadech je dnes stávka. Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku či důchodové reformy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

petr-fiala3

Foto: Vláda ČR

Premiér Petr Fiala

0Zobrazit komentáře

V Česku začal odborářský den protestů proti krokům vlády. V řadě firem, škol či úřadů se uskuteční stávka. Tisíce odborářů a odborářek pak dorazí do Prahy na protestní pochod a demonstraci. Předáci nechtěli dosud zveřejnit, kolik lidí se do stávek zapojí. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že stávku považuje za neodůvodněnou. V předvečer protestů pak uvedl, že jsou za ní politické ambice odborářských vůdců. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že kabinet je připraven s odboráři dál jednat.

Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci či nedostatku peněz na školství. Stěžují si, že s nimi vláda nehledá kompromis. Členové kabinetu naopak opakují, že s odboráři jednají.

Stát bude většina škol i Škodovka

Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují. Na protestech spolupracuje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) s Asociací samostatných odborů (ASO). ČMKOS jako největší centrála v zemi zastřešuje 31 svazů, které mají dohromady zhruba 270 tisíc členů. ASO má dvanáct organizací se zhruba 110 tisíci odboráři. Ke členům patří vlivné železničářské a lékařské odbory.

Podle školských odborů se chystá do celodenní stávky zapojit asi 70 procent škol. Na dvě hodiny se má přerušit práce ve všech závodech automobilky Škoda Auto, a to od 13 do 15 hodin. Podle předsedy svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře chtějí celý den stávkovat úředníci některých úřadů práce či sociální správy, v části úřadů bude hodinová stávka přes poledne a část se připojí symbolicky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Symbolické zapojení plánují i dopravní odbory, třeba řidiči autobusů by mohli jezdit v reflexních vestách. Předák nejpočetnějšího svazu KOVO Roman Ďurčo minulý týden řekl, že se stávka uskuteční ve stovkách průmyslových firem. Mohl by to být až milion zaměstnanců. Podle dostupných údajů jsou v Česku asi čtyři miliony zaměstnanců.

Jurečka ČTK v pátek řekl, že kvůli stávce a protestům zrušil svou cestu do Bruselu na jednání ministrů práce. Místo toho se chce sejít s odboráři a stávkujícími. Vláda podle ministra odborům nabídla, že by se na zvýšení výdělků ve veřejné sféře a posílení rozpočtů resortů mohly využít peníze, které se letos neutratí. Putovaly by hlavně do odměn. Výše sumy by měla být jasná kolem poloviny ledna. Odboráři ale požadují navýšení platových tarifů.

Fiala: Proč se neozvali dřív?

Předák ČMKOS Josef Středula řekl, že věří v to, že kabinet po stávce a protestech k nějakým opatřením a ústupkům přikročí. Z průzkumu veřejného mínění agentury STEM/MARK pro Českou televizi vyplývá, že stávku odborů podporují asi dvě třetiny lidí v Česku, naprostá většina z nich ale dnes stávkovat nebude.

Pro stávku jsou hlavně voliči opozice, především hnutí ANO. Ani velká část voličů koalice však nesouhlasí s výrokem premiéra, že je stávka neodůvodněná a ze strany odborů nezodpovědná. Petr Fiala s k dění vyjádřil v neděli ve svém rozsáhlém příspěvku na sociální síti X, který je přiložen níže.

Vláda podle Fialy slíbila, že zvrátí trend prohlubujících se dluhů. Konsolidační balíček, který minulý týden podepsal prezident Petr Pavel a proti kterému odbory mimo jiné protestují, je jedním z důležitých kroků k tomuto cíli, míní. Státní rozpočet podle něj příští rok ušetří téměř 100 miliard korun, deficit klesne pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Kabinet se snaží, aby celková míra zdanění zůstala pro občany stejná jako v době, kdy se utvořila vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, a aby opatření nedopadla na sociálně ohrožené skupiny, uvedl premiér. Za důležitý považuje také návrh důchodové reformy, který podle Fialy zajistí udržitelnost systému a garantuje mladším generacím důstojné důchody.

Stávce a dalším akcím odborů je proto podle premiéra těžké rozumět. „Na dluh se žít nedá. Každý ze své rodiny ví, že je potřeba hospodařit odpovědně a že přílišné výdaje je potřeba omezit. Stát se nemůže chovat jinak,“ poznamenal. Konsolidační balíček i penzijní reforma byly podle Fialy známy už na jaře.

„Proč odboroví předáci svolávají protest až nyní, minutu po dvanácté? Nabízí se jednoduchá odpověď. Odborovým vůdcům nejde ani o úspory ani o důchody, ale o vlastní politické ambice. Nedávná neúspěšná kandidatura na prezidentský úřad a společné mítinky se zástupci opozice, včetně hnutí ANO a komunistů, ledacos napovídají,“ konstatoval.

O post hlavy státu se původně ucházel předseda ČMKOS Josef Středula, nakonec ale ještě před prvním kolem volby odstoupil a podpořil tehdy ekonomku Danuši Nerudovou. Vláda podle ministerského předsedy o dialog se sociálními partnery stojí a také jej prý vede. Politizaci problémů, kritice za každou cenu a zbytečně vyvolávanému nátlaku ale ustupovat nebude, uvedl Fiala.

S přispěním ČTK