Nový saunový svět v Třeboni je moderním pojetím tradičních lázní, ve kterých je podzim hned příjemnější

Třeboňský lázeňský komplex se rozrostl o novou budovu, která propojila tradiční lázně s moderní architekturou, jež ctí historii i přírodu.

trebon-lazne2

Foto: Radek Úlehla

Nové lázně v Třeboni nabízejí moderní pojetí tradice

1Zobrazit komentáře

Přes nezvykle teplý start na sebe podzim vzal svou tradičně sychravou podobu plnou dešťů, mlh a nízkých teplot. Toto roční období je ideální prožívat pěkně v teple, ať už domova, případně lázní se saunami, parními komorami a vířivkami. Takové místo lze navštívit i v Třeboni, kde zcela nová lázeňská budova nabízí kromě příjemného relaxu a ozdravných procedur také architektonicky zdařilé kulisy. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Třeboňské lázně Aurora jsou vyhledávanou odpočinkovou a ozdravnou destinací, kde si hosté mohou dopřávat například příjemné bahenní zábaly, které mají blahodárný účinek na pohybový aparát. Lázně zde byly vybudovány v 70. letech minulého století, jsou obklopeny lesoparkem a nedaleko se třpytí i hladina rybníka Svět. Celý komplex se v průběhu času rozrůstal a nyní byla dokončena další část jeho rozšiřování.

Hosté lázní si teď mohou dopřávat nové procedury v přistavěné budově wellness centra z rýsovacích prken architektů studia Plus One Architects, které ve svém návrhu ctí původní hmotu lázní i přírodní materiály.

„Dostavba třeboňských lázní pro nás byla velkou výzvou, snahou navázat na kvality původního lázeňského areálu ze 70. let minulého století. Pokračujeme s lokální aplikací drceného kamene, světlou dlažbou a dřevěným obkladem. To vše doplňují prvky z betonu a mramoru v podobě umyvadel nebo ledovačů,“ uvádějí architekti ve své zprávě.

trebon-lazne8

Foto: Radek Úlehla

Vstup do budovy byl pojat velkoformátovým prosklením

Zajímavostí je, že původně byli k projektu přizvání coby autoři designu interiérů. V rámci vzájemných konzultací s investorem jej však architekti přesvědčili o přínosech celkového otevření dispozice a zjednodušení prostoru nových lázní. „Jelikož musely úpravy dispozic respektovat existující nosný systém, navrhli jsme pro lázeňské procedury prostory, které mezi stávajícími sloupy přirozeně proplouvají,“ dodávají architekti.

Do nového objektu se vstupuje velkými skleněnými dveřmi, za kterými se rozprostírá hala sloužící jako pojítko mezi původním, tedy starší budovou, a současným, tedy novými prostory lázní. Po průchodu šatnami se hostům v přízemí nabízí parní procedury či masáže a nechybí ani Kneippův chodník. Tato léčebná procedura spočívá v rychlém střídání pobytu ve studené a teplé vodě, díky čemuž dochází k lepšímu prokrvení. V Třeboni k této proceduře slouží bazénky plněné oblázky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V druhém patře se nachází několik saun, parních komor a také prosvětlené odpočívárny nabízející výhled do zeleně přilehlého parku. Vychutnávat si tuto idylku nemusejí jen hosté se zdravotními obtížemi, ale prostor se našel i pro soukromé wellness, které si je možné pronajmout.

Budovou procházejí různě barevné podhledy s rozdílným zavěšením, které zajišťují akustický komfort a jsou příjemné na pohled. Masérny byly vybaveny vestavěnými truhlářskými prvky ze smrkové biodesky a design světel byl koncipován tak, aby korespondoval se skleněnými příčkami a kovovým zábradlím. Tyto prvky tvoří kontrast k přírodním materiálům, kterým dali architekti v lázních velký prostor, i z důvodu historické tradice.

trebon-lazne3

Foto: Radek Úlehla

Výhledy, které nabízí odpočívárna

CzechCrunch Jobs