Nvidia a Arm rekordní obchod odmítly, a tak ho udělala konkurence. Americké AMD koupilo rivala za více než bilion korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

amd-ryzen

Foto: AMD

AMD oznámilo rekordní transakci na trhu s čipy

0Zobrazit komentáře

Na rekordní transakci v čipovém průmyslu měly původně zaděláno společnosti Nvidia a Arm. Jenže nakonec oznámily, že od transakce kvůli různým překážkám odcházejí. Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices, známý pod zkratkou AMD, si ale svůj velký obchod překazit nenechal a v pondělí oznámil, že dokončí převzetí konkurenční společnosti Xilinx, která vyvíjí programovatelné polovodiče. Hodnota akvizice činí zhruba 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun) a jde tak o dosud největší obchod ve světě procesorů.

Společnost AMD dohodu o převzetí rivala Xilinx oznámila v říjnu 2020 s tím, že akcionáři firmy Xilinx za každou svou akcii obdrží zhruba 1,7 akcie AMD. Hodnota transakce v době uzavření dohody činila 35 miliard dolarů, ovšem jak informovala agentura Reuters, od té doby se zvýšila v důsledku růstu ceny akcií AMD. Zatímco začátkem října jedna akcie AMD na americké burze Nasdaq stála přes 80 dolarů, aktuálně je k mání za více než 110 dolarů.

Šéfka společnosti AMD Lisa Suová uvedla, že akvizice zlepší pozici firmy v klíčových oblastech, jako jsou například datová centra, bezdrátové sítě páté generace (5G) či automobilový a zbrojní průmysl. Zároveň dodala, že technologie procesorů od AMD a programovatelné čipy od Xilinxu se vzájemně doplňují – a právě na to se prý obě strany zaměřily při rozhovorech s regulačním úřady po celém světě. Byli to ostatně právě regulátoři, kvůli kterým nakonec minulý týden Nvidia oznámila, že zrušila dohodu o převzetí firmy Arm.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Velká transakce mezi americkým výrobcem čipů v grafických kartách a britskou firmou Arm, která patří japonské investiční skupině SoftBank, se přitom měla vyšplhat až na 80 miliard dolarů (1,7 bilionu korun). Nvidia dohodu o převzetí oznámila předloni v září. Dohodnutá kupní cena se skládala z hotovosti a z akcií Nvidie. V době uzavření dohody činila 40 miliard dolarů, mezitím se však v důsledku růstu ceny akcií Nvidie také výrazně zvýšila. Dohoda o převzetí vyvolala obavy, zda si Arm pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie.

AMD již naopak může plánovat budoucnost s novými kolegy a technologiemi na palubě, které mu pomohou v nekončící bitvě s konkurenčním Intelem. S ním svádí bitvy například na trhu s čipy pro datová centra a dlouhodobě také na poli procesorů pro počítače. Díky akvizici Xilinxu bude mít propojená firma pod hlavičkou AMD přes 15 tisíc inženýrů, přičemž agentura Reuters upozorňuje, že výhodou proti Intelu bude i to, že má kompletně outsourcovanou výrobní strategii, v rámci níž spolupracuje s tchajwanským výrobcem TSMC. Intel si proti tomu řeší výrobu interně.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs