O českých baseballistech se píše až v Americe. Amatéři uspěli v historické premiéře na mistrovství světa
Proti světovým hvězdám nastupuje v českém dresu učitel, hasič nebo finanční analytik. I přes amatérský status jsou ale Češi elitou v Evropě i ve světě.
V Česku se baseball neřadí mezi ty nejoblíbenější sporty – a odpovídají tomu i podmínky pro hráče. I ty nejlepší, kteří se dostanou do reprezentace, sport neuživí, proto mají běžnou práci. Přísně vzato jsou sice amatéři, výkonnostně jsou však čeští baseballisté v současnosti druhým nejlepším týmem v Evropě a mezi elitu patří i celosvětově. To potvrdili minulé září prvním historickým postupem na letošní World Baseball Classic, neoficiální mistrovství světa. A jejich cesta začala úspěšně. V prvním zápase porazili Čínu.
World Baseball Classic společně hostí Japonsko, Spojené státy a Tchaj-wan ve třech městech. Jedním z nich je Tokio, kde zápasy základní skupiny hrají Češi. V dramatické premiéře na této vrcholné akci porazili v zápase základní skupiny Čínu výsledkem 8:5. Na stadion Tokyo Dome pro více než padesát tisíc diváků dnes brzy ráno ještě před poslední směnou prohrávali, pak ale přišel na pálku Martin Mužík, který tříbodovým homerunem nastartoval vítězný obrat.
Protože se v českém dresu mezi baseballovými metami prohání amatéři, kteří v civilu pracují třeba jako finanční analytici, učitelé nebo odborníci na PR, zaujala česká reprezentace i zahraniční média. Desetitisíců fanoušků a bouřlivé atmosféry se Češi nezalekli – například čtyřiadvacetiletý nadhazovač Martin Schneider vyostřené situace zažívá denně, pracuje totiž jako hasič. „Pod tlakem mi to jde nejlíp,“ řekl deníku The New York Times, který text o českých baseballistech otiskl na titulní straně.