O dostavbě Kulaťáku bude rozhodovat i veřejnost. V nových budovách by měl být též univerzitní pivovar
O dostavbě Vítězného náměstí v pražských Dejvicích sice bude rozhodovat mezinárodní porota, opírat se ale bude i o hlasy veřejnosti.
Kdysi tu stály jen dvě stavby. Jednou z nich byla hospoda Na Růžku a dále malá škola. Ve dvacátých letech, kdy se Praha rychle rozvíjela, ale bylo každému jasné, že tyto pozemky jsou velmi cenné. Dnes se tu člověk rozhlíží po Vítězném náměstí, které je dílem architekta a urbanisty Antonína Engela. Kulaťák se podle jeho návrhu nepodařilo dokončit, to by se ale mělo nyní napravit.
Dostavbu ústředního náměstí pražských Dejvic překazila válka. Nikdy k ní pak už nedošlo, ačkoli se o ní horečně mluvilo. Až nyní se daly hlavy dohromady a byla vyhlášena soutěž, která má určit podobu takzvaného čtvrtého kvadrantu. Těmi spojenými hlavami jsou investoři budoucí zástavby Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Na dokončení Vítězného náměstí se ale podílí také Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), která vlastní část pozemku, stejně jako hlavní město. Zapojena je ale také městská část Praha 6 a rovněž Institut plánování a rozvoje.
Dohromady se se svými návrhy dostavby Kulaťáku do soutěže přihlásilo 44 studií z celého světa – od USA až po Japonsko. Porota oslovila deset z nich, aby návrh dopracovala, přičemž jeden účastník odstoupil. Výsledkem je nyní výběr pěti návrhů, o kterých bude porota hlasovat. Pořadatelé soutěže je ale schválně zveřejnili v předstihu, protože svou trochou do mlýna může přispět i veřejnost. Hlasovat o jednotlivých návrzích může až do 11. června na webu soutěže.
„Zapojení veřejnosti v co největší míře je naším cílem. Před vyhlášením soutěže se místní obyvatelé i návštěvníci území mohli podělit o své hodnocení současného stavu, ale i navrhnout, co v území chybí. Podněty se pak staly součástí zadání soutěže,“ uvedl Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan.
Podněty veřejnosti budou pro mezinárodní porotu přeloženy a jak vysvětluje ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč, jde o soutěžní dialog a hodně záleží právě na porotě. I vzhledem k tomu, že je mezinárodní, se ale bude opírat také o veřejnost. „Výhodou je, že Engelův urbanismus už je jasně daný a všichni to tak chápou,“ sdělil Boháč. Podle náměstka pražského primátora pro oblast územního rozvoje Petra Hlaváčka je tento postup pro Vítězné náměstí ideální.
„V době, kdy je neuvěřitelné množství různých názorů téměř na každou věc, je důležité projít procesem, kdy je do výběru zapojeno mnoho aktérů. Kromě rozhodnutí poroty jsme nyní přidali také možnost, aby se vyjádřila veřejnost. Neznamená to konec architektonických soutěží, ale jsou případy, jako je tento, kdy je tento postup jediný možný,“ míní Hlaváček.
Pět studií, ze kterých se nyní vybírá, tvoří nizozemský tým MVRDV, česko-německé spojení Pavel Hnilička Architects + Planners a Baumschlager Eberle Architekten, dále nizozemské a české studio Benthem Crouwel International spolu s Opočenský Valouch architekti, česká kancelář A69 architekti a konečně druhé česko-nizozemské uskupení Cityförster a Studio Perspektiv. Na jednotlivé návrhy se bude možné podívat přímo v místě budoucí výstavby, tedy na Vítězném náměstí, a to až do 30. června.
„Praha se ocitla na mapě velkých světových architektonických studií. Nejen tady, ale třeba i na Masarykově nádraží. Doufám, že za čas se přesune také na mapu velkých světových architektonických staveb,“ dodal Boháč.