O ekonomice se nebavíme racionálně. Nikdo nechtěl slyšet, že se daně budou muset zvedat, říká Stroukal

Daně by se musely zvyšovat nezávisle na tom, kdo by vládl. „Politici k nám ale nejsou upřímní, neboť by to politicky nepřežili,“ říká ekonom.

dominikstroukal1-2

Foto: Roger

Ekonom Dominik Stroukal

0Zobrazit komentáře

Když vláda před časem ukázala svůj konsolidační balíček, který má už příští rok ušetřit 94,1 miliardy korun, byl to tak trochu úkaz z říše divů. Nejen proto, že jen samotné představovaní se odehrálo na zdlouhavé, tříhodinové tiskové konferenci, ale i proto, že v něm vládní strany z koalice Spolu vědomě porušili jeden ze svých předvolebních slibů: že nebudou zvyšovat daně.

Na vládní tiskové konferenci tehdy v panelu odborníků seděl i ekonom Dominik Stroukal, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a vyučující ekonomie na Metropolitní univerzitě v Praze. Byť je vládní balíček v zásadě kritizován horem dolem, Stroukal oceňuje, že vláda nastavila – i díky doporučením NERV – správný kurz.

„Máme za NERV pár otazníků, ale jsme rádi za směr, kterým se to vydalo. Nic podobně velkého se u nás v minulosti nepředstavilo. Ale pojďme být upřímní – i když je v tom balíčku řada pozitivních návrhů, které jsou zajímavé a potřebné, tak vládě se je nedaří správně komunikovat,“ říká Stroukal v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit na přehrávači níže.

Jen fakt, že v rozpočtu vláda dokázala najít 120 miliard a ty poškrtat, považuje Stroukal svým způsobem za zázrak. A přestože není jasné, nakolik se cíl nakonec podaří naplnit (protože jak vidíme téměř v živém přenosu, i schodek státní kasy se prohlubuje nečekaně hluboko), už jen snaha o tak zásadní škrty je silný politický závazek. Neznamená to však, že by všechny škrty byly vždy racionální. Nebo úplně nejrozumnější.

Podle Stroukala totiž máme jako společnost tendence se o bytostně ekonomických tématech bavit způsobem, který má k racionalitě daleko. A vidět to bylo například i před posledními volbami do Poslanecké sněmovny. Ekonomové už tehdy bili na poplach, přestože na podzim roku 2021 většina populace nepociťovala, že se přehoupáváme přes vrchol ekonomického cyklu.

„Jako společnost jsme před volbami nechtěli slyšet, že se problém státního rozpočtu nevyřeší jen na straně výdajů. Žádná významná politická strana (až na výjimky) nenapíše do předvolebního programu, že peníze někomu sebere. Nikdo například nenapsal věc typu, že se podívá na daně z nemovitosti. A možná je to i trochu naše chyba, že to po stranách nechceme,“ vysvětluje ekonom.

Zázraky totiž zkrátka v ekonomice nefungují a stejně tak neexistuje ani politická strana, která by dokázala za současného stavu daně nezvyšovat. Že k tomu bude muset dojít, nezávisle na tom, kdo je u moci a kdo v opozici, totiž říkali ekonomové jako Stroukal už před volbami. „Když se podíváme na to, co lidé chtějí na výdajích, jak se nechtějí zadlužovat a jaké chtějí mít daně, tak to prostě nevychází,“ říká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stroukalovu tezi podtrhují i průzkumy. Například ten od agentury Ipsos, který si nechal udělat podcast Insider, ukazuje, že lidé podporují úsporná opatření zejména tehdy, pokud se netýkají jich osobně. Až 81 procent české populace souhlasí s tím, že je potřeba snížit schodek státního rozpočtu, pouze 55 procent je ale ochotno se na těchto opatřeních podílet, jestliže by se nějaké z opatření dotklo jich nebo jejich rodiny.

Jinými slovy: téměř všichni se shodnou, že veřejné finance je potřeba konsolidovat, a to zásadně. Proč tedy nemohou být škrty větší než plánovaných 94 miliard v příštím roce? Stručně řečeno proto, že je to politicky neprůchodné. Na důchody si málokterá vláda dovolí sáhnout, na školství také, nemůžeme škrtnout peníze, co posíláme do EU, a ani obsluhu státního dluhu. Pokud by státní rozpočet nechal tyto čtyři položky netknuté, podle Stroukala by se muselo poškrtat třicet procent všeho ostatního. Od státních zaměstnanců, kultury až po zdravotnictví.

Řešení tedy budou muset být na první pohled radikální. „Nebál bych se řezat do státního školství. Nejsem jeho velký fanoušek, i protože prohlubuje nerovnosti, a myslím si, že se v něm dá začít postupně. Ne rovnou rušit školy, ale třeba zrušit mléka do škol a podobné věci,“ říká Stroukal s tím, že vlastní děti chce ze státního školství vyvázat. Ostatně není zdaleka sám – s tím, jak společnost bohatne, se podle něj bude čím dál více dít, že investice do lepšího, soukromého vzdělávání bude pro mnohé rodiče prioritou.

Poláci přilákali obří investici od Intelu. U Vratislavi postaví za 100 miliard korun továrnu na čipy

Čipy a polovodiče v Polsku vnímají jako kritické technologie 21. století. Chtějí se etablovat jako země, která udává ekonomické trendy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

intel-poland

Foto: Intel

Intel v Polsku postaví továrnu na čipy

0Zobrazit komentáře

Největší světový výrobce počítačových čipů rozšiřuje svou působnost v Evropě. Americká společnost Intel oznámila, že postaví velkou továrnu na výrobu čipů u polské Vratislavi a investuje do ní až 4,6 miliardy dolarů, což je v přepočtu 100 miliard korun. Intel se v podniku na západě Polska chystá montovat a testovat mikroprocesory. Do roku 2027 by mělo v továrně vzniknout zhruba dva tisíce vysoce kvalifikovaných míst a podnik očekává, že další tisíce jich vzniknou díky možnému nabírání nových pracovníků u dodavatelů.

Stejně jako u téměř všech nových továren na výrobu čipů po celém světě bylo rozhodnutí umístit továrnu ve Vratislavi spojeno se státní dotací. Intel neuvedl, jak vysoký grant od polské vlády má slíbený. Plánovaná investice v Polsku má Intelu spolu se stávajícím závodem na výrobu waferů v irském Leixlipu a s plánovanou továrnou na výrobu waferů v Magdeburgu pomoci vytvořit jedinečný komplexní hodnotový řetězec pro výrobu polovodičů v Evropě.

„V Polsku již Intel působí a tato země má dobré předpoklady pro spolupráci s pobočkami Intelu v Německu a Irsku. Je také cenově velmi konkurenceschopná s ostatními výrobními lokalitami po celém světě a nabízí skvělou základnu talentů, kterou rádi pomůžeme rozvíjet,“ uvedl generální ředitel Intelu Pat Gelsinger. „Jsme vděční za podporu Polska, které se snaží rozvíjet místní polovodičový ekosystém a přispět k cíli EU vytvořit odolnější a udržitelnější dodavatelský řetězec polovodičů.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki k projektu řekl: „Jsme rádi, že největší investici na zelené louce v historii Polska vede společnost Intel, legenda Silicon Valley známá svými inovacemi. Čipy a polovodiče jsou kritickými technologiemi 21. století a my jsme nadšeni, že můžeme rozšířit roli Polska v globálním dodavatelském řetězci polovodičů a pomoci se etablovat jako země, která udává ekonomické trendy.“

Při výrobě čipů se rozlišuje mezi továrnami na destičky a montážními a testovacími zařízeními polovodičů. V továrnách na destičky se vyrábějí velké křemíkové plátky, takzvané wafery, na kterých jsou umístěny integrované obvody. Takováto zařízení Intel provozuje mimo jiné ve Spojených státech, Irsku a Izraeli.

Výstavbu továrny na výrobu waferů za 17 miliard eur (405 miliard korun) má Intel v plánu také v německém Magdeburgu. V montážním a testovacím závodě, jaký má vzniknout ve Vratislavi, se čipy z waferů vyřezávají, pak se balí do jakéhosi pouzdra s potřebnými rozhraními a nakonec se testují před instalací do počítačů, automobilů nebo jiných zařízení.

Rozhodnutí o umístění továren ve Vratislavi a Magdeburgu souvisí se snahou Evropské unie stát se technologicky více nezávislou na Číně. Evropská unie proto dala zelenou miliardovým dotacím na umístění velkých závodů mezinárodních výrobců čipů v Evropě.

S přispěním ČTK