O investice se zajímá polovina Češek. Nejsou tak sebevědomé jako muži, ale mohou být stejně úspěšné

Společnost Amundi zjišťovala, jak investují ženy v Česku. Zájem kontinuálně roste, a už se tak nejedná o ryze mužskou disciplínu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jelinkova-marketa

Foto: Amundi

Markéta Jelínková, portfolio manažerka Amundi

0Zobrazit komentáře

Zajistit se na stáří, ochránit své peníze před inflací nebo mít finanční podporu pro své děti. To jsou obecně platné důvody, proč se pustit do investování. A podle nejnovějšího průzkumu investiční společnosti Amundi jde právě o tyto faktory, které v Česku stále více motivují i ženy. O investování se podle nejnovějších dat zajímá téměř polovina Češek. V porovnání s mužskou populací je to pouze o sedm procent méně. „Vidíme, že ženy si začínají uvědomovat důležitost úspor a potřebu se o ně starat,“ říká Markéta Jelínková, portfolio manažerka Amundi, které patří mezi přední evropské správce aktiv.

O tom, že je důležité investovat, slyšíme v posledních letech ze všech stran. Debaty ještě zesílila vysoká inflace, která požírá úspory ležící na běžných účtech větší rychlostí než dřív. Společnost Amundi proto ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK v říjnu letošního roku zjišťovala, jak k investicím přistupují ženy – často se totiž mluví o tom, že tato oblast bývá hlavně mužskou doménou.

„Průzkum nám potvrdil, že zájem o investování mezi ženami kontinuálně roste a již dávno se nejedná o ryze mužskou disciplínu. Podle výsledků se za posledních pět let podíl investorek do 44 let dokonce zvýšil o deset procent a samotný potenciál trhu je ještě mnohem výš,“ komentuje Markéta Jelínková. Z téměř poloviny Češek, které se o investování podle průzkumu zajímají, investují pravidelně tři čtvrtiny.

Také ženy v Česku investují stále více

Každá šestá Češka využívá různé investiční produkty, přičemž zdaleka nejpopulárnější jsou podílové fondy. Ty volí ženy stejně často jako muži (41 procent). Proti mužům naopak ženy méně investují do akcií, komodit, dluhopisů nebo kryptoměn. Obecně ženy častěji volí konzervativnější možnosti. Nejčastěji své peníze svěřují bankovním odborníkům (57 procent) či investičním společnostem (39 procent) a méně než muži sází na aplikace. Při výběru konkrétního typu investice je pak pro ženy nejdůležitějším kritériem likvidita (62 procent), následuje výkonnost a úroveň rizika.

„Ženy nejčastěji vybírají konzervativnější investice s nižším rizikem a menší volatilitou, což souvisí s jejich příjmy a úsporami, které jsou obecně nižší. Průzkum odhalil, že úspory žen jsou o 85 tisíc menší než u mužů, přičemž téměř polovina žen (45 procent) dokáže měsíčně uspořit maximálně do pěti tisíc korun a 30 procent dokonce nedisponuje žádnými úsporami. Ženy proto preferují likvidní aktiva, aby měly rezervu a jistotu rychlého přístupu k hotovosti pro případ potřeby,“ vysvětluje Jelínková z Amundi.

Mezi muži při výběru investice dominují především faktory výkonnosti a úrovně rizika. Ženy také třikrát častěji než muži (38 procent vs. 11 procent) dají na doporučení a je pro ně důležitý vliv investice na životní prostředí (19 procent vs. 10 procent). Ženy podle průzkumu nejčastěji investují do 20 tisíc korun ročně – v průměru přes 1 600 korun měsíčně – a proinvestují každý rok v průměru o 30 tisíc korun méně než muži.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jedním z faktorů, proč v tomto ohledu ženy za muži zaostávají, je podle zjištěných dat sebevědomí. Jen devět procent žen by označilo své investiční znalosti za dostačují, zatímco téměř polovina (47 procent) je považuje za průměrné a 44 procent dokonce za podprůměrné. Naopak téměř třetina mužů (30 procent) považuje své znalosti za dostatečné.

„Sebedůvěra je v investování velmi důležitá. A právě ta ženám často chybí, což je velká škoda. Ženy to ale dokážou dohnat tím, že investují pravidelně, dlouhodobě, jsou rozvážné a kladou důraz na bezpečná a stabilní portfolia. Ve výsledku tak mohou být stejně úspěšné jako muži, kteří se naopak velmi často snaží porážet trh, a to může být kontraproduktivní,“ dodává Markéta Jelínková.

Důležitým faktorem je v oblasti investic také to, proč člověk vůbec investuje. Zdaleka nejsilnější motivací žen je zajištění se na stáří (62 procent) a ochrana peněz před inflací (44 procent). U mužů jsou motivy podobné a deset procent všech dotázaných, žen i mužů, odpovídalo, že investují také proto, aby finančně podpořili děti. Mezi finančními produkty pro tyto potřeby nicméně i nadále dominují zejména spořicí účty či stavební spoření.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Chorvatské pláže dobyli Češi dávno, teď jsou na řadě průmyslové haly. Do země míří Kratinova Accolade

Milan Kratina se svou investiční skupinou chystá stavbu průmyslové haly u Záhřebu. Nedaleko má výrobnu i průkopník elektromobility Mate Rimac.

Luboš KrečLuboš Kreč

kratina-accolade

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Milan Kratina, zakladatel společnosti Accolade

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina Accolade, která má v portfoliu komerční nemovitosti za 70 miliard korun, vstupuje do sedmé země. A rovnou do té, kterou Češi milují – do Chorvatska. Poblíž tamní metropole Záhřebu postaví průmyslovou halu, z níž to bude kousek k průkopníkovi elektromobility Mateu Rimacovi i na dálnici, přes níž se dojede až do Turecka.

Chorvatský podnikatelský šampion Mate Rimac, někdy přezdívaný „jadranský Elon Musk“, pokořil se svým supersportovním elektrickým vozem Rimac Nevera přes dvě desítky rekordů. Naposledy před pár dny, když auto dokázalo couvat rychlostí 247 kilometrů v hodině. Jeho základnou je dodnes okolí Záhřebu, ačkoliv mu patří už i francouzské Bugatti.

A právě poblíž jeho výrobních prostor, které jsou situované u chorvatské metropole, se rozhodl nyní budovat svůj tamní byznys i český miliardář Milan Kratina. Tomu se zase někdy přezdívá „král průmyslových hal“, protože jeho skupina Accolade investuje právě do nich. A coby průkopník to naučil i desetitisíce Čechů a Češek.

Chorvatsko bude sedmou zemí, do níž Accolade vstupuje, dosud holding působil kromě Česka také v Polsku, Německu, Nizozemsku, Slovensku a Španělsku. U Záhřebu společnost plánuje průmyslovou halu o rozloze 50 tisíc metrů čtverečních, pro niž už získala i stavební povolení. Projekt v oblasti Donja Bistra má být prvním z několika, které v zemi u Středozemního moře chystá.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Trh s průmyslovou moderní infrastrukturou se začal v Chorvatsku rozvíjet teprve před několika lety. V současnosti je tu tedy jen několik moderních průmyslových parků. Přitom jde o zemi s velkým potenciálem, která se letos stala součástí eurozóny a schengenského prostoru. Chorvatsko navíc disponuje širokou základnou zkušené a technicky vzdělané kvalifikované pracovní síly a velkou výhodou je jeho hustá dálniční síť a několik významných přístavů,“ říká Kratina, kterého časopis Forbes řadí mezi stovku nejbohatších Čechů.

Z Donje Bistry, kde bude hala Accolade stát, to je k fabrice Rimacu zhruba 15 minut a její blízkost společnost výslovně zmiňuje v propagačních materiálech. Tou hlavní výhodou polohy chystaného areálu je ale především napojení na dálnici s výbornou dostupností do Rakouska, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a na východ přes srbský Bělehrad až do Istanbulu.

V plánu je vybudovat na severním okraji Záhřebu moderní budovu, která dosáhne na nejvyšší udržitelnou certifikaci s označením BREEAM. Měla by disponovat špičkovou tepelnou izolací, na střeše mít solární elektrárnu, používat LED osvětlení a stmívatelné žaluzie a v okolí by měly být retenční nádrže či nabíječky pro elektrická kola a auta.

money-maker-2023-kratina

Přečtěte si takéNa Money Makeru ukáže Milan Kratina úspěšný recept z AccoladeChcete zbohatnout jako miliardář Kratina? Na workshopu na Money Makeru ukáže úspěšný recept z Accolade

Co se dalších plánů Accolade v Chorvatsku týče, společnost zajímají strategické lokality, jako je přístav Rijeka, Varaždín poblíž hranic se Slovinskem a Maďarskem, dalmatský Split nebo Osijek v jižní části země.

„Tato investice je tedy v souladu s naším strategickým cílem expandovat do regionů, které nabízejí silnou poptávku a kde vidíme potenciál pro další růst. Tak jako v dalších zemích, i zde chceme rozkrýt zajímavé lokality a rozvinout jejich nevyužitý potenciál,“ připomíná Kratina.

Accolade není jediná investiční skupina z Česka zaměřená na nemovitosti, která se zajímá o Chorvatsko. V Rijece nedávno společnost ZDR Investments koupila za miliardu nákupní galerii Bakar. A její partner Roman Latuske bude spolu s Milanem Kratinou účastníkem diskusního panelu o realitách na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádá 21. listopadu v pražském prostoru Cubex. Lístky na akci jsou ještě k mání.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb