O Ukrajinu se bojuje i v kyberprostoru. Hackeři z Anonymous vyhlásili válku ruské vládě a shodili web státní televize

Iva BrejlováIva Brejlová

anonymous-hacker

Foto: T. Miroshnichenko/Pexels

Skupina Anonymous vyhlásila kybernetický útok na ruskou vládu

0Zobrazit komentáře

Mezinárodní hackerská skupina Anonymous zareagovala na invazi Ruska na Ukrajinu a zaútočila na internetové stránky ruské státní televize RT, které dočasně vyřadila z provozu. Anonymous dokonce uvedli, že vyhlašují Rusku kybernetickou válku. A na to zareagovaly i další skupiny.

„Je to teď jako šachy. Na začátku je vidět jen to, že jsou na poli figurky. A člověk tuší, kdo táhne jako první. A jak se hra vyvíjí, předchozí tahy určují další vývoj. Pak se dá nějak reagovat a něco předvídat,“ říká Jindřich Karásek, výzkumník kybernetických hrozeb ze společnosti Trend Micro.

Podle takového přirovnání by jeden tah šachovou figurkou znamenal stovky tisíc menších kroků – útok, který teď používá Anonymous, si jde zhruba tak představit. Zjednodušeně, velkým počtem počítačů přistupují na jeden webový server, který si vyberou. Tím ho úplně zahltí, a tak vyřadí z provozu. Podle některých zdrojů takto útoky postihly i weby Kremlu, ruské vlády nebo ruského ministerstva obrany.

Během prvních hodin, kdy Anonymous se svým plánem začali, narostlo podle Karáska množství útoků směrem do Ruska na víc než trojnásobek proti běžnému stavu. Nejde přitom jen o tuto skupinu. „Nabalují se další. A čím víc lidí na něčem takovém pracuje, tím víc různých nástrojů naprogramují a tím víc slabin najdou. V datech je vidět, že celý svět kromě Číny na ruské cíle kyberneticky útočí,“ popisuje.

Jenže zatímco skupina Anonymous akcí získala silnou pozornost, podobné šachové figurky si už hledaly své místo minimálně v posledních týdnech. A první výrazné tahy pocházely zřejmě z Ruska. Alespoň tak to odhadla právě Ukrajina, když už víc než před týdnem hlásily ukrajinské státní banky a weby útoky, které země vyhodnotila jako nejsilnější ve své historii.

„Tento útok byl bezprecedentní. Je jasné, že byl předem připraven a že klíčovým cílem byla destabilizace a vyvolání paniky a chaosu,” prohlásil tehdy místopředseda ukrajinské vlády Mychajlo Fedorov podle agentury Unian.

V den invaze ruských vojsk na Ukrajinu bezpečnostní analytici společnosti Eset škodlivý program použitý ke kybernetickým útokům na tuto zemi objevili. Ten dokonce na použití nějakou dobu čekal, podle analýzy firmy vznikl už na konci loňského prosince. Z čehož lze vyvodit, že útok byl připravován poslední dva měsíce,“ říká Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti Eset.

Vedle aktivních kyberútoků internet ovšem bobtná ještě v dalších oblastech. Čeští elfové, organizace, která bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na tuzemském internetu, hlásí silnou intenzitu ruských aktivit. Cíl? Podle skupiny především oslabení české podpory směrem k Ukrajině.

„Ruský režim přišel na to, že dezinformačními kampaněmi může poměrně levně a efektivně manipulovat veřejným míněním alespoň části populace v libovolné cílové destinaci,“ vysvětluje Vít Kučík, mluvčí organizace.

„Možnost alespoň částečně ovlivňovat veřejné mínění v cizí zemi je velmi mocná zbraň, zvláště když ona země je členem tak mocných a klíčových organizací, jako je NATO a EU. Díky novým technologiím internetu, digitálních médií a sociálních sítí je tato zbraň efektivnější a zároveň levnější než předchozí metody analogové éry,” dodává.

S přispěním ČTK.