Občas jsme jako misionáři, o které místní příliš nestojí. Petr Vondřich o neúnavném odkrývání pláže pod libereckou dlažbou
Petr Vondřich se se svým blogem jizerské *ticho snaží najít pláž pod libereckou dlažbou
Pokud kdosi neznalý vystoupí v Liberci na autobusovém nádraží, s největší pravděpodobností začne okamžitě pátrat po informacích, zda skutečně vystoupil na té správné zastávce. Ovšem čím déle v tomto severočeském městě setrvá, tím více mu začne přicházet na chuť.
Aby tato urbanisticko-kulturní degustace neskončila dříve, než se člověk dostane k příjemným chuťovým nuancím, je tu Petr Vondřich. Jeho regionální blog jizerské *ticho a nově i autorský průvodce Lieberec přibližuje všem zájemcům místa a události, o kterých mnohdy netuší ani místní.
Místo, kde chcípnul pes
Pochopit současnou kulturně-sociální situaci v Liberci vyžaduje poměrně hlubokou sondu do událostí, které se v tomto severočeském městě odehrály v průběhu minulého století. Na jeho počátku patřil Liberec k nejvýznamnějším městům nejen na území tehdejšího Království českého, ale celého Rakouska-Uherska.
Pak ale přišla válka, po ní odsun německého obyvatelstva, čímž město přišlo o podstatnou část své původní populace. Do města se přistěhovali lidé z menších měst a vesnic, kteří v mnoha případech nebyli schopni udržovat libereckou zahradu v takovém květu, jako se to dařilo původním obyvatelům.
„Dodnes je mi záhadou, jak je možné, že se ve stotisícovém městě nenajde dostatek lidí na to, aby jeho centrum bylo plné života.“
I přesto se zde v minulém století povedlo zrealizovat několik skvělých projektů, jako je například architektonické zpracování Ještědu, který patří mezi to nejlepší, čím se může česká architektura druhé poloviny 20. století pochlubit. Bohužel ale už jen na starých fotkách si můžete prohlédnout další skvost z pera architekta Hubáčka, obchodní dům Ještěd. Milovanou ikonu města nechalo totiž jeho někdejší vedení v roce 2009 zbourat.
Pod dlažbou může být pláž
Dnes je Liberec znám především jako město sportu, kde lidé o víkendech raději vyráží do hor, než aby se věnovali kulturnímu programu. To je také jeden z důvodů, proč je v Liberci nových a alternativnějších podniků jako šafránu. Pokud se však přeci jen nějaká zajímavá vlaštovka objeví, s největší pravděpodobností neunikne pozornosti regionálního blogu jizerské *ticho. Jeho autor Petr Vondřich již sedmým rokem jeho prostřednictvím informuje o zajímavém dění ve městě a širokém okolí.
Blog, který pro svůj název našel inspiraci ve stejnojmenné slavné obrazové knize o Jizerských horách, je paralelou k tichu, které každý večer zavládne v ulicích města. „Dodnes je mi záhadou, jak je možné, že se ve stotisícovém městě nenajde dostatek lidí na to, aby jeho centrum bylo plné života. O to víc jsem ale toužil poznat lidi, kteří se s tím snaží něco udělat,“ vypráví Petr Vondřich důvody, které ho dotlačily k založení blogu.