Objevil díru na stárnoucím trhu a ve 32 letech je z něj miliardář. Hledá kupce pro firmy bez nástupce
Akcie firmy M&A Research Intitute posílily za necelý rok na tokijské burze o více než 300 procent. Do karet jí hraje demografie.
Aktuálně nejmladší japonský dolarový miliardář Šunsaku Sagami
Když bylo Šunsakuovi Sagamimu pětadvacet a měl krátce po vysoké, na které studoval biologii, založil web věnovaný dámské módě a kosmetice. S tím, co jej učili na univerzitě v Kobé, to sice nemělo moc společného, aspoň ho ale pojmenoval po zvířeti – Alpaca jako jihoamerická lama. A byl to sukces, takže po dvou letech v roce 2017 portál prodal PR agentuře Vector a začal pro ni pracovat jako akviziční manažer.
U toho si všiml, že japonský trh podnikových fúzí a nákupů je dost neefektivní a pomalý. A přitom že na něm je spousta příležitostí, protože malé a střední podniky jsou páteří tamní ekonomiky (představují 99 procent všech japonských firem), jenže kvůli stárnoucí populaci jich čím dál víc řeší problém s nástupnictvím a tisíce z nich kvůli tomu každý rok skončí, i když jsou ziskové.
Sagami si proto řekl, že by mohl zkusit tento trh trochu rozhýbat a ukrojit si z něj část peněz za úspěšně dokončené transakce. V roce 2018 proto založil poradenskou společnost M&A Research Institute, která s pomocí umělé inteligence vyhledává potenciální kupce právě pro tradiční menší podniky, kterým by jinak hrozil konec, i když nemají byznysové trable, leč nemá je kdo převzít.
Za pět let, co je na trhu, M&A Research Institute narostl do solidních rozměrů, momentálně pro něj dělá na 160 lidí včetně více než stovky konzultantů. Loni firma vstoupila na burzu v Tokiu a od té doby hodnota jejích akcií posílila více než trojnásobně. A jelikož Sagamimu patří 72 procent podniku, stal se z něj nejmladší japonský dolarový miliardář.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Vždycky jsem naslouchal svému dědečkovi, když mi jako malému klukovi vyprávěl, jaké to je být úspěšným byznysmenem,“ řekl agentuře Bloomberg dnes dvaatřicetiletý podnikatel. A dodal, že právě jeho dědeček musel svůj realitní byznys nakonec zavřít, protože ho po něm neměl kdo převzít – a tato zkušenost spolu s tím, co poznal při práci pro agenturu Vector, pak Sagamiho inspirovala k novému projektu.
To, čemu se Sagami a spol. věnují, je podle všeho v Japonsku velmi perspektivní byznys. Za posledního půlroku se jim podařilo uzavřít přes 60 obchodů a dalších pět stovek dealů mají v běhu. Analytická společnost Teikoku Databank uvádí, že dvě třetiny všech malých a středních firem v Japonsku nemají nástupce. Sagami jim proto pomáhá najít kupce, navíc to dělá na poměry země rychle – průměrná transakce u něj zabere maximálně půl roku, národním zvykem ale bývá spíš rok.
Podle magazínu Forbes vykázala společnost M&A Research Institute za předminulý kvartál, který skončil prosincem 2022, čistý zisk 7,1 milionu dolarů (160 milionů korun) při obratu 15,7 milionu dolarů (345 milionů korun). Meziročně se jí výsledky zvedly o 200 procent.