Obojživelný robot se umí pohybovat ve vodě, na ledu i na suchu. Využít ho chce i americké námořnictvo

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

velox
0Zobrazit komentáře

Roboti dnes pronikají do stále více oblastí lidské činnosti. Zároveň se stále více v robotice využívá tzv. biomimetika, která zkoumá zajímavá konstrukční řešení u živých organismů v přírodě a snaží se je pak přenést do nových technických vynálezů, v tomto případě všemožných robotů. Dokonalou demonstrací této praktiky je obojživelný a netradičně vyhlížející robot Velox od americké firmy Pliant Energy Systems.

Nejde zdaleka o prvního robota, který se nechal inspirovat živočišnou říší. Proti mnoha výtvorům, které se například inspirovaly u ryb a umí tak skvěle plavat, ale kombinuje Velox hned několik pohybových řešení pro různá prostředí a připomíná tak hned několik živočichů. Velox totiž podle svých tvůrců plave jako rejnok, leze jako stonožka, plazí se jako had a odstrkuje se jako oliheň.

Klíčovou součástí podlouhlého a úzkého robota je dvojice silikonových ploutví, které pohání servo a Veloxu slouží pro pohyb jak v moři, tak na ledu i na souši. Podle potřeby je vždy jen různě sklopí a rozvlní je, aby se co nejlépe přizpůsobil danému prostředí. Zatímco ve vodě mu tedy budou sloužit vodorovně jako klasické rybí ploutve, jakmile doputuje na pevninu, ploutve sklopí a opět vlnivým pohybem se díky nim bude přesouvat dál. Na ledu je pak postaví kolmo proti ledové ploše a poradí si i s kluzkým povrchem.

„Velox umí využít několik typů pohybu, které můžeme najít ve zvířecí říši, a to jen za použití jednoho páru ploutví,“ vysvětluje pro magazín Digital Trends Benjamin „Pietro“ Filardo, zakladatel a CEO Pliant Energy Systems. „Ploutve lze nejlépe popsat jako čtyřdimenzionální objekty s hyperbolickou geometrií, která robotovi umožňuje plavat jako rejnok, lézt jako stonožka, plazit se jako had a odstrkovat se jako oliheň a dodává mu nebývalou svobodu pohybovat se při jediné misi v různých prostředích.“

Zmíněná mise není náhodná. Vývoj a výzkum související s obojživelným robotem totiž podporuje Úřad výzkumu amerického námořnictva, který zkoumá možné využití podobných robotů pro své účely. Filardo má sice v hlavě také možnou komercializaci a hledá další potenciální partnery, ale aktuální model Velox má představovat ověření konceptu, že podobný univerzální robot může posloužit pro různé účely.

robot_under_ice1500pix-1

Velox může být využíván například pro průzkum korálových útesů nebo lovení dravých ryb, pro které je potřeba maximální mrštnost a obratnost, což robot od Pliant Energy Systems splňuje. Využití najde i při natáčení divoké zvěře nebo v polárních misích a při záchranných misích, kdy dokáže například hodit lano topícímu se člověku pod ledem. Zmíněné námořnictvo ho pak může využít v misích, kde se operuje na moři i na pevnině například pro doručení různých zásob, a zároveň může díky integrované kameře provádět na dálku inspekci terénu.

Prozatím je třeba Veloxu pokyny o jeho dalším pohybu zadávat ručně, ale cílem Benjamina Filarda a jeho týmu je vytvoření zcela autonomního robota, který by dokázal v jakémkoliv prostředí operovat bez nutnosti zásahu lidského operátora. Ostatně Velox již byl představen před nějakou dobou, ale Pliant Energy Systems ho neustále vylepšují, a tak nyní opět ukázali svůj pokrok. Pořád jde ale pouze o koncept s tím, že do reálného provozu ho bude potřeba ještě vyladit.

aas-1_robot_beach_rescue_mission
pliant_energy_systems_amphibious_rotob_marshland
robot_marsh_to_land_travel

CzechCrunch Jobs