Obrazy počasí jako od van Gogha. Českou aplikaci na vizualizaci předpovědi používají miliony lidí
Za znázorněním pohybů a vývoje počasí stojí roky práce, umělá inteligence i data z řady států. Ventusky rozhodně není jen na efekt.
Aplikace Ventusky ukazuje mimo jiné pohyb větru
Svou první aplikaci zabývající se počasím vypustil David Prantl do světa, když mu bylo 14 let. Tehdy to byla webová stránka. „Ani ještě neexistoval iPhone,“ směje se dnes. Za tu dobu se stal na počasí a jeho znázornění přeborníkem. V Česku je jeho In-počasí jedním z nejnavštěvovanějších webů s touto tematikou. Ale ještě zajímavější je to ve světě. Aplikace Ventusky, kterou s týmem spustili před šesti lety, navštíví každý měsíc deset milionů lidí ze všech koutů zeměkoule.
Odstíny růžové, žluté, modré i fialové nevypadají jako něco funkčního, spíš připomínají obraz. Některé z nich snad víc než cokoliv jiného vypadají jako některá z děl Vincenta van Gogha. Tedy pro některé lidi. A David Prantl mezi ně patřit nebude. Vnímá totiž, co to všechno znamená. Pod zářivými barvami se totiž skrývají obrysy kontinentů. A intenzita barvy odkazuje k tomu, co se v podnebí nad nimi právě děje.
„Už teď ale tolik na wow efekt nemíříme,“ říká přesto Prantl. „Mnohem důležitější je přesnost,“ ujasňuje. A hned najde znázornění předpovědi z devíti hodin ráno, která mířila na 16 hodin odpoledne dne, kdy se bavíme. Tedy dne, kdy se přes Česko přehnaly bouřky. A porovnává ji s reálnými záznamy. Buňky mraků se nevyskytují úplně přesně na stejném místě, kde je později zachytily opravdové snímky z družic. Ale téměř. A s menšími odchylkami odpovídá i jejich tvar.
„Na to, že se jedná o předpověď v podstatě náhodného vzniku bouřek, je to obrovský úspěch. Takto přesné předpovědi ještě před pár lety vůbec nebyly možné. Už se posouváme a jsme schopni předpovídat jednotlivé buňky,“ vysvětluje Prantl.
Což znamená, že na mapách je možné sledovat přesný postup přeháněk nebo bouřek a zjistit, kdy konkrétně do dané oblasti dorazí déšť. Ve vysokém rozlišení pro Evropu a Severní Ameriku, předpověď radaru tu ale ukazují pro celý svět.
Ve specializovaných médiích – těch zaměřených na počasí i na software – nebo žebříčcích aplikací se čas od času objeví Ventusky s mnoha superlativy. Označují ji jako hodně barevnou a myslí to jako pochvalu. Nebo taky jako „téměř dokonalou“. To už jde posoudit hůř, ale Prantl průběžně pracuje na tom, aby se projekt takovým směrem posouval.
Ventusky ukazuje třeba i výskyt polárních září, teplotní i srážkové odchylky, čímž dokáže prozradit, jak se počasí odlišuje od klimatického normálu a může pomoci při detekci sucha. Na meteorologických mapách jsou označovány mimo jiné i středy tlakových níží a výší. Umí ukázat i radarové snímky na celý den dopředu.