Obří trend, ale nevyčerpaný. Nový český fond má půl miliardy pro startupy z oblasti umělé inteligence

Fond Look AI Ventures plánuje podpořit asi pětatřicet startupů v rané fázi, jednotlivé investice by měly začínat na šesti milionech korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

aisi_partners-from-left_-martin-dostal-martin-havlik-angelo-burgarello

Foto: LAIV

Členové investičního výboru fondu LAIV Martin Dostál, Martin Havlík a Angelo Burgarello

0Zobrazit komentáře

Vývoj umělé inteligence aktuálně představuje jedno z nejrychleji rostoucích technologických odvětví na celém světě, největší ekonomické zisky z něj ale zaznamenávají Severní Amerika a Čína. Zajímavé startupy či projekty s velkým potenciálem přitom vznikají také v našem regionu. A právě ty chce podpořit nově vzniklý český fond Look AI Ventures (LAIV). Jeho cílová částka je dvacet milionů eur, asi 480 milionů korun.

LAIV se bude zaměřovat na startupy využívající umělou inteligenci, které se nachází v rané fázi vývoje a jsou původem hlavně – ale nejenom – z regionu střední a východní Evropy. Cílená výše jedné investice je 250 tisíc eur (bezmála šest milionů korun) s možností reinvestice do jednoho milionu eur (přes 23 milionů korun). Tým plánuje portfolio sestavit z alespoň 35 startupů během následujících tří let a svůj fond otevírá kvalifikovaným investorům. Kromě financí projektům poskytne také byznysovou a technickou podporu.

Za založením fondu stojí tým manažerů, podnikatelů a investorů Daniel Kunz, Pavel Rosendorf a Alexander Brányik. Jeho širší tým tvoří také partneři AI Startup Incubatoru (AISI) Martin Havlík, Martin Dostál a Angelo Burgarello, kteří jsou také členy investičního výboru a řídí scoutingové a evaluační procesy investic.

„Umělá inteligence je v unikátní situaci. Na jednu stranu jde o ověřený megatrend, ale zároveň není zdaleka vyčerpaný. S ohledem na ekonomickou situaci vidíme časování trhu jako mimořádně příznivé, kdy jsou na trhu velmi kvalitní projekty za mnohem lepších podmínek, než tomu bylo v posledních letech,“ říká Martin Dostál.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V posledních pěti letech akcelerátor AISI vybudoval vlastní síť na vyhledávání startupů, metodu evaluace a procesy přizpůsobené specifikům umělé inteligence a zařadil do svého portfolia devět projektů. Své investice směřoval do startupů v pre-seed a seed stadiích. Fond LAIV do své struktury začlenil veškeré know-how AISI, síť kontaktů, partnerů a stávající portfolio devíti startupů.

Jedním z nich je například rakouský Trackbar, který pomáhá výrobcům fitness zařízení digitalizovat zastaralé přístroje a vylepšit generaci nových. Díky tomu mají jednotlivci možnost být vedeni prostřednictvím strukturovaného, účinného a bezpečného tréninku, klienti trenérů mají přístup k lepším analýzám svého cvičení.

Dalším příkladem je švýcarský projekt Visense stojící za vývojem systému diagnostiky chyb průmyslových strojů. Shromažďuje a analyzuje data v reálném čase, což umožňuje analýzu a předcházení potenciálním problémům ve výrobě.

Měl na dosah NHL, teď ze Zlína posílá balíčky do desítek zemí. Logistický startup získal deset milionů

SupplyDo klientům pomáhá s logistickými procesy a již v prvním roce fungování mělo být ziskové. S investicí chce byznys posunout na vyšší úroveň.

Peter BrejčákPeter Brejčák

david-klimek-supplydo-reg

Foto: SupplyDo

David Klímek, zakladatel SupplyDo

0Zobrazit komentáře

David Klímek hrál v mládí juniorský hokej za Vsetín a svoji profesionální kariéru pak pořádně rozjel. Prošel kempem kanadského klubu NHL Edmonton Oilers, později působil ve slovenské extralize i francouzské lize. Již za oceánem však profesně přičichl také k byznysu souvisejícím s přepravováním zásilek. A tím se začala formovat jeho další kariéra.

Po návratu do Česka pracoval pro podobné firmy jako v Kanadě a snažil se v nich rozvíjet služby odbavování zásilek, logistického outsourcingu, takzvaného fullfilmentu, a později i balení. Ale když v tom se zaměstnavatelem nenašel shodu, rozhodl se založit si vlastní podnikání. A dva větší klienti šli za ním. Tímto způsobem v loňském lednu Klímek ze Zlína rozběhl firmu SupplyDo.

Ta klientům zabalí, uskladní a rozešle zásilky do celkem osmadvaceti zemí, čímž nahrazuje dodavatelský řetězec značkám i e-shopům. Mezi její klienty patří například výrobce menstruačního prádla Snuggs, motocykly Yamaha či prodejce parfémů a kosmetiky Notino.

Ve svém prvním roce fungování SupplyDo podle vlastních vyjádření dosáhlo obratu ve výši bezmála jedenáct milionů korun, a navíc bylo v černých číslech. Vizí třicetiletého bývalého hokejisty je ale do čtyř let dosáhnout obratu v rozmezí 150 až 250 milionů korun. Aby se mu to podařilo, rozhodl se spojit s investorem. Český venture kapitálový fond Nation 1 do SupplyDo v rámci dvou tranší posílá 400 tisíc eur, přibližně 9,5 milionu korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Od začátku měl Nation 1 zásadní postavení ve vyjednáváních, dost se snažili ukázat, že umí dodat takzvané smart money. Postupem času jsme jednali s dalšími investory a tím, že jsme investici nepotřebovali pro přežití, ale naopak pro rychlejší škálování, jsem měl možnost vybírat. Nešel jsem po co největší částce za nejmenší procenta, naopak jsem hledal zmiňované smart money,“ říká k investici Klímek.

„Do komplexního procesu od výroby produktu až po jeho distribuci SupplyDo přináší svým klientům ulehčení od této tíhy. Proto jsme projekt Davida Klímka sledovali od chvíle, co se objevil na trhu. Jsme rádi, že jsme nyní měli možnost podpořit jeho další rozvoj,“ dodává pak Marek Moravec, managing partner fondu Nation 1.