Obuly Silicon Valley, jejich sláva ale upadla. Teď ji Allbirds chtějí oživit přelomovými teniskami
Každý, kdo si nový model koupí, v něm bude chodit s pocitem, že má na nohou boty, které jsou takzvaně uhlíkově neutrální.
Nejprve pobláznily Silicon Valley a vysloužily si status nejpohodlnějších tenisek planety, pak ale aura okolo značky Allbirds, kterou velebil i někdejší americký prezident Barack Obama, utichla. Ačkoliv firma vyráběla nové modely, narazila na to, že s nimi nedokáže oslovit nové zákazníky, což se začalo negativně propisovat do hospodářských výsledků. Možná ale teď přijde moment, kdy budou Allbirds opět sexy.
Návrháři z Allbirds představili nové tenisky, které jsou, podobně jako předchozí modely, opět z většiny tvořeny z ovčí vlny, nicméně v něčem mají být přece jen speciální – v tom, jak budou produkovány. Každý, kdo si je koupí, v nich bude chodit s pocitem, že má na nohou boty, které jsou takzvaně uhlíkově neutrální. Při výrobě prý nemají vznikat žádné emise oxidu uhličitého – a nebude tak potřeba ani žádná uhlíková kompenzace. Zkrátka tenisky mají být maximálně ekologické.
S cílem vyrobit – podle slov Allbirds – světově první uhlíkově neutrální obuv se firma obrátila na ekologickou farmu Lake Hawea Station z Nového Zélandu, která má své výrobní a zpracovatelské procesy nastavené tak, že zachytává více oxidu uhličitého, než vypouští. Prý až dvojnásobně více, a to hlavně díky takzvaným regeneračním postupům, jako je třeba vysazování původních stromů nebo zadržování uhlíku v půdě prostřednictvím rotační pastvy.
A protože se farma specializuje i na vlnu, konkrétně merino vlnu, která se vyznačuje svou jemností a je oblíbená i pro výrobu funkčního oblečení kvůli termoregulačním vlastnostem, Allbirds ji od ní začali odebírat – a tvořit z ní svršek pro nové tenisky. Ten ovšem není stoprocentně vyroben jen z vlny, ale kvůli pružnosti a odolnosti je do materiálu přimíchán i recyklovaný nylon a polyester. Mezipodešev tvoří zejména bioplasty.
Pro Allbirds je ale v tomto případě důležitější tvrzení, že nepřispívají ke znečišťování životního prostředí. Podle studie, se kterou přišlo MIT, má totiž jeden pár běžných běžeckých bot obohacovat atmosféru o zhruba čtrnáct kilogramů oxidu uhličitého, přičemž většina plyne z výrobního procesu. V Allbirds už v minulosti ve spolupráci s Adidasem ukázali, že jde číslo snížit na necelé tři kilogramy. A teď má jít o čistou nulu.
Roli v tom hraje jak zmíněná, šetrně získaná vlna, tak zjednodušený proces výroby, během které se nepracuje s desítkami různých komponent, ale jen s několika základními. Nové tenisky tak nejsou náročné na produkci, nezatěžují stroje a ve výsledku ani lidskou pracovní sílu. Jednoduchost se propisuje i do designu, který vychází z ponožky připomínajícího stylu, součástí nejsou ani tkaničky.
Nutno však dodat, že tvrzení o uhlíkově negativní obuvi ještě nebylo ověřeno žádnou třetí stranou, tudíž je otázkou, nakolik jde o pravdu a nakolik o čirý marketing. Pro Allbirds jde nicméně o důležitý krok k tomu, jak se na trhu znovu o něco více zviditelnit. V posledním období se totiž výrobci moc nedaří a za uplynulé čtvrtletí mu meziročně klesly tržby o třináct procent na 54 milionů dolarů. O třináct milionů dolarů prohloubil i ztrátu na 35 milionů dolarů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSpoluzakladatel a šéf firmy Joey Zwillinger už dříve oznámil, že se značka takříkajíc vrátí ke kořenům a bude se soustředit na své hlavní produkty, tedy tenisky (nabízí totiž i oblečení), a odvolal se na „strategickou transformaci společnosti“. S tím se ostatně pojí i nedávná změna v nejvyšších patrech, kdy spoluzakladatel Tim Brown odstoupil z pozice spolušéfa a přesedlal na post šéfa inovací. Roli CEO nově zastupuje pouze Zwillinger.
V rámci transformace chce značka také s větším rozmyslem přistupovat k otevírání nových poboček a svědomitěji vybírat distributory na mezinárodních trzích. Nehledě na to, že v jejím plánu je také větší šetření. Jak nové tenisky Allbirds pomohou, bude jasnější na jaře příštího roku, kdy se model pod označením Moonshot dostane do komerčního prodeje. Firma zatím operuje pouze s prototypy, které u sebe testuje