Ochrana užovek, povodňový park a pláže. Praha ukazuje, jak se změní Trojská kotlina
Výstava Dotkni se řeky představuje minulost, přítomnost i budoucnost jednoho z nejcennějších a největších přírodních pražských území.
Trojská kotlina byla kdysi územím plným sadů, zahrad a vinic. Oblast se ale postupně proměňovala s tím, jak zde přibývaly jak kulturní areály, tak industriální budovy. Jednou z nich je čistírna odpadních vod, která se dnes rozprostírá na třech čtvrtinách Císařského ostrova. Ráz celého území se tak zásadně proměnil a příroda šla společně s přirozeným tokem řeky stranou. Praha od roku 2015 usiluje o změnu celého území, jejíž kroky nyní představuje na výstavě Dotkni se řeky.
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy v roce 2015 představil sdílený dokument Koncepce Císařského ostrova podle návrhu architektonické kanceláře Pelčák a partner a akční plán s konkrétními kroky k jejímu naplňování. Obojí posloužilo jako odrazový můstek pro další kroky, kterými město zahájilo revitalizaci Trojské kotliny: proměnu části parkoviště před zámkem Troja na prostor pro pěší, výsadbu nových stromů, zlepšení údržby či odstranění provizorních skládek.
Nyní město uceleně představuje tři nejvýznamnější chystané projekty, které společně s Povodím Vltavy, městskou částí Praha-Troja i Technickou správou komunikací, Zoo Praha či Galerií hlavního města Prahy připravovalo poslední dva roky. Jde o protipovodňovou ochranu zoologické zahrady a trojského nábřeží, vznik nových lávek z bubenečského břehu přes plavební kanál na Císařský ostrov a přes hlavní koryto až do Troji a rozsáhlý environmentální projekt Divoká Vltava.
„Projekt vytváří na Císařském ostrově povodňový park – nové rekreační centrum Trojské kotliny se dvěma potoky, brody a tůněmi. Vzniknou zde i nové pláže a místa pro odpočinek i sport na ostrově. Dalším cílem je zlepšení protipovodňové ochrany vytvořením takzvaného řízeného přelivu přes povodňový park, který chrání ostrov před dalším protržením,“ vysvětluje Jana Plamínková, náměstkyně primátora pro životní prostředí.
V rámci projektu vznikne také malý rybí přechod a nové biotopy, kterými budou rozmanité břehy, ostrovy, ale i samotný park. Rozšíření koryta s novými ostrůvky bude mít pozitivní vliv na snížení hladiny řeky při povodni, díky čemuž se zvýší také stávající protipovodňová ochrana Troje, Holešovic i Karlína.
Na protipovodňová opatření se zaměřuje také první zmíněný projekt, který před velkou vodou ochrání i zoologickou zahradu. Tu v současné době chrání jen protipovodňový val. Nový plán protipovodňové ochrany zahrnuje vybudování zdi, díky které se bude moci současný val odstranit a na jeho místě vznikne cyklostezka a nové pěšiny. Cílem je zachovat a podpořit přírodu tak, aby byla ochráněna také místní vzácná populace užovek.
„Projekt přinese úpravy břehů, které budou v části od Trojské lávky k zámku přístupnější. Vzniknou zde nová schodiště, terasy i pěšiny. Zdejší přírodní peřeje, v Praze jedinečné, tak budou k vidění i zblízka. Parkoviště před zámkem se promění v příjemný prostor pro lidi a vstup do zámecké galerie,“ představuje Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu.