Úkaz jménem Alma. Nový podnik zakladatelů bister Kro má restauraci, bar, laboratoř i kinosál
Centru Prahy prý chybělo místo s dobrým jídlem a neformální atmosférou, Vojta Václavík a Petr Němec se ho proto rozhodli otevřít.
Když vejdete do dveří nedávno zrekonstruovaného domu na rohu pražských ulic V Jirchářích a Křemencova, nejprve se objevíte v útulné kavárně. Tou projdete napříč barem a stylově zařízenou restaurací s výhledem do otevřené kuchyně, vydat se můžete ještě přes vnitroblok do vinného baru, a když na to přijde, kolem spižírny můžete sejít do sklepa, kde se nachází kulinářská laboratoř, další část ráje pro milovníky vína, a dokonce sál na promítání filmů. Celou dobu se přitom nacházíte v Almě – velmi ambiciózním konceptu, který si tady po téměř třech letech příprav otevřela parta kolem Vojty Václavíka, člověka, který se podílí na změně české gastroscény.
Kdo má tendenci spíše sýčkovat, ten by možná řekl, že si Vojta Václavík společně se svým byznys partnerem Petrem Němcem ukrojili s novým gastronomickým počinem velké sousto. Dosud totiž otevírali „jen“ podniky, které stojí samy o sobě ve spíše menším prostoru na jednom jednoduchém, ale skvěle promyšleném konceptu. Řeč je o jejich první rotisserii Kro na náměstí Jiřího z Poděbrad a kavárně ve vedlejším vchodu, bistru Kro v Karlíně i nedávno otevřeném Kro ve Vršovicích.
Alma je ale jiná. Se svými tisíci metry čtverečními je skutečně velká. A pestrá. V jednom členitém prostoru se nachází vše, co milovník dobrého jídla a pití potřebuje k životu, jde tak o jakýsi gastronomický hub. Je zde restaurace zaměřená na moderní, lokální gastronomii, bar, kavárna, obchod s vínem, vinný bar, vinný sklep s možností degustací a k tomu navrch také sál, který vybízí k pořádání eventů všeho druhu. Od těch zaměřených opět na jídlo a pití až po filmové večery.
„Mně už ale ani nepřijde, že je ten prostor tak velký. To nastane jenom tehdy, když sem člověk přijde poprvé. Samozřejmě že jsme ale měli před otevřením obavy, které ke každému podnikání patří, ke gastronomii obzvlášť. Jestli najdeme ty správné lidi a udržíme si je, jestli budeme mít z čeho zaplatit nájem, jestli nám přijdou nějací hosté… Ale nepochybovali jsme o tom, že to zvládneme,“ říká Vojta Václavík.
Alma podle jeho slov vznikla tak, že se v centru Prahy objevil vhodný prostor v rámci rekonstrukce velkého domu, který lemují ulice V Jirchářích a Křemencova, coby kamenem dohodil od Národního divadla. Ve vedlejší budově vznikl nový hotel, prostory v úrovni ulice a ve sklepě chtěl ale investor vyhradit pro komerční využití či gastronomický koncept. Václavík s Němcem se nakonec rozhodli nabídku využít, jelikož oba měli pocit, že v lokalitě kvalitní restaurace, která by kombinovala neformální atmosféru se skvělým jídlem, chybí.
„Super bylo, že jsme mohli od začátku mluvit do toho, čím budou prostory vybavené a jakou funkci budou jednotlivé místností mít. Původně jsme řešili, že bychom do projektu zapojili i jiné subjekty, abychom tady neprovozovali všechno najednou. Přece jen je to těch tisíc metrů a několik provozů v jednom. Nicméně postupem času jsme zjistili, že když máme tu možnost Almu provozovat sami, bude to pro nás jednodušší,“ vysvětluje Václavík.
Celý proces trval bezmála tři roky a výsledná podoba Almy se vyvíjela nejen za chodu, ale vlastně se vyvíjí i po otevření, jež nastalo v červenci letošního roku. Proměňovala se také s tím, jací lidé se na ni postupně nabalovali. Vojta Václavík zmiňuje například hlavního sommeliera Dragana Bogdanoviće, který dal tvář současné vinné kartě, nadto se ve sklepních prostorách věnuje přípravě kvašených nápojů v rámci projektu Fermentalisti. Jeho kofermenty se následně objevují na nápojovém lístku.