Od císaře pána k Facebooku a Enyaqu. Kniha Století ČSR přináší dějiny 20. století v nezvyklém formátu
Publikace dovoluje dějiny doslova procházet a objevovat i to, co vám ve škole neřekli. S Masarykem na začátku a Babišem na konci.
Dějinný vývoj naší země ve 20. století je plný zvratů, nadvlády tvrdých režimů, ale i svobody a demokracie. K odvyprávění tohoto příběhu a vykreslení všech událostí, které se na našem území mezi roky 1900 až 2021 odehrály, je zapotřebí několik metrů křídového papíru, desítek ilustrací, stovek fotografií a nesčetně sepsaných řádků. To vše se spojuje v jedno v novém knižním díle Století ČSR, ve kterém autor Štěpán Korčiš nabízí poutavé vyprávění v originálním formátu i grafickém zpracování.
Časy, kdy císař pán bafal ze své dýmky, Tomáš Garrigue Masaryk navštěvoval plovárny, Hitler bušil pěstí do stolu a komunističtí pohlaváři nešetřili vzájemnými polibky, jsou nenávratně pryč – a kdejakému studentovi základní či střední školy mohou připadat jako středověk. Pokud však před sebe rozložíte dílo Století ČSR, kde se hlava Andreje Babiše usmívá ani ne deset stran za Leninovou siluetou, dojde vám, že 100 let není zase tak dlouhé období a některé momenty vykreslené na začátku knihy rezonují v naší zemi dodnes.
Právě díky leporelovému formátu knihy, kterou novinář Štěpán Korčiš tvořil čtyři roky ve spolupráci s historikem Jiřím Pernesem a šéfem oddělení vojenských knihoven Vojenského historického ústavu Zdeňkem Munzarem, si lze rozložit celé minulé století naší země do několika metrů textů a grafů. Tím se nabízí možnost doslova se fyzicky přesouvat z jedné éry do druhé, hledat vzájemné souvislosti a hltat některé momenty dějin, na které jsme od svých studií již zapomněli nebo nám vůbec nebyly sděleny.
Dvacáté století totiž všeobecně patří k vůbec nejodbývanějším historickým epochám, které se na školách vyučují. Světové války, komunistická éra i příliv demokracie jsou projížděny z rychlíku coby daň za podrobné rozbory Hannibalova útoku na římskou říši a rozpoznávání druhů řeckých sloupů.
Ostatně ona neznalost byla i jedním z hnacích motorů, proč chtěl Štěpán Korčiš své započaté dílo dokončit. „Je zde stále veliký dluh školství, protože minimálně v naší generaci se poválečné dějiny v podstatě nevyučovaly, případně úplně pokrouceně,“ vysvětluje.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs