Od dealerství až na rapový trůn. Netflix v novém dokumentu zmapuje příběh legendárního The Notorious B.I.G.

Filip HouskaFilip Houska

biggie

Foto: George DuBose/Netflix

The Notorious B.I.G. aka Biggie

0Zobrazit komentáře

Říkali mu „Big“, protože už v deseti trpěl obezitou. Brali ho za zločince, protože už od dětství dealoval drogy a měl opletačky se zákonem. Zároveň ho ale považovali za jednoho z nejvlivnějších rapperů všech dob, který pomohl postavit nejen americkou scénu. Biggie se stal legendou po své smrti a jeho neskutečný příběh brzy přiblíží i Netflix, který na nový dokument láká prvním trailerem.

Snad každý, kdo se o rap víc zajímá a neposlouchá ho jen na základě doporučení YouTube, alespoň tuší, kdo to byl Christopher George Latore Wallace alias The Notorious B.I.G., zkráceně Biggie. Bez nadsázky je možné říct, že šlo o jednoho z nejvíc „real“ umělců, které kdy hiphopová kultura poznala. Vyrůstal totiž v 80. letech, v době, kdy byl minimálně newyorský Brooklyn pořádně tvrdé místo a přes rýmování šestnácti řádků se dalo vyjádřit víc, než bylo tehdy zdrávo.

Biggie se pod kůži hudebních fanoušků zapsal zejména deskou Ready to Die. Tou v roce 1994 rozvířil vody newyorské rapové scény a ukázal západnímu pobřeží, kde kralovali hoši z N.W.A, Snoop Dogg nebo Tupac, že i on umí v tzv. gangsta rapu prorazit. Hity jako Juicy či Big Poppa potvrdily jeho talent a zvýšily pouliční kredit natolik, že pro mnohé začal být vnímán jako hrozba. Jeho život ostatně nikdy nebyl jednoduchý.

Nenarodil se do žádných bohatých podmínek. Právě naopak. Skoro celé dětství ho vychovávala jeho matka a vzor v podobě otce neměl. I to mohlo zapříčinit, že už v relativně mladém věku poznal stoku brooklynských ulic a přidal se k pochybným gangsterským bandám, které holdovaly nelegálním aktivitám. Od drobných přestupků se dostal k prodeji drog, které ho navedly k držení zbraní.

big

Foto: Shapol0/Wikimedia

Biggie s typickým výrazem ve tváři

I přes všechna jeho velmi špatná rozhodnutí, která ho v roce 1991, kdy mu bylo devatenáct let, dostala na devět měsíců za mříže, cítil, že jeho budoucnost je jinde. Protože znal souvislosti gangsterů, pohyboval se v nelítostném prostředí a měl cit k hudbě (zejména k funku), chtěl to vše spojit dohromady. Chtěl dělat nefalšovaný pouliční rap. A po propuštění z vězení tak také učinil.

Po propuštění vydal Wallace demo Microphone Murderer, kde si začal říkat Biggie Smalls, aby v roce 1994 vyrukoval se zmíněným albem Ready to Die, které vše odstartovalo. S ním se dostal na třinácté místo v žebříčku Billboard 200 a čtyřikrát dosáhl Platiny. V neposlední řadě ale s Ready to Die otočil pozornost hiphopových fanoušků zpět k východnímu pobřeží a New Yorku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Biggie začal být pojmem, což potvrzuje i fakt, že se spřátelil s Tupacem Shakurem, dost možná vůbec nejzásadnější postavou hiphopové historie. S tím, jak mediálně rostl, se postupně stával terčem různých kontroverzních situací, které vygradovaly údajným napadením jeho fanoušků žadonících o autogram. To ovšem interpret dokázal ustávat a odolával tlaku. Pak ale přišel zlom.

Psal se rok 1996, kdy měl Biggie se svým kolegou a zásobou THC v krvi těžkou nehodu, která tehdy čtyřiadvacetiletého umělce na pár měsíců odkázala na nemocniční lůžko a pak na chvíli i na invalidní vozík. Nakonec se z děsivého momentu oklepal a měl v hlavě jedno: donahrání svého druhého studiového alba Life After Death. Jeho debut ale nikdy nezažil.

Stejně jako Tupac Shakur i legendární The Notorious B.I.G. byl zastřelen na sedadle spolujezdce neznámým pachatelem, který jen stáhl okénko svého auta a nekompromisně na pár metrů vyslal několik kulek. Christopher Wallace zemřel 9. března 1997. Jeho odkaz ale bude v hudební síni slávy navždy, což chce připomenout i Netflix v rámci dokumentu Biggie: I Got a Story to Tell.

Ten vychází 1. března i pro české diváky a ponoří nás do hlubokého příběhu jinak velmi mladého umělce, který se z bahna dostal na vrchol. Netflix láká i na velmi vzácné záběry i výpovědi důležitých osobností, kteří měli s Biggiem co do činění. Pro co největší autenticitu usedla do produkčního křesla i jeho matka Voletta a jeho dlouhodobý kamarád, rapper Diddy. Oba v něm navíc přispívají svými rozhovory.

Z nového traileru je patrné, že půjde o známý dokumentární formát prokládaný původními záběry s těmi novodobými. I za těch pár minut se ale dokážete vcítit do tehdejší šílené doby, ve které mladí pouliční grázlové volili mezi prodejem drog, nebo hip hopem. Nic mezi tím pro ně neexistovalo, respektive nedávalo smysl. Ovšem právě díky těmto takzvaným outcasts se rap zpopularizoval, až skončil tam, kde je teď – v mainstreamu.

Nový trailer Ligy spravedlnosti ukazuje i Jokera. Čtyřhodinový film Zacka Snydera dorazí na HBO GO

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

hbo-justice-league-zack-snyder-1

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Nový režisérský sestřih Ligy spravedlnosti má téměř čtyři hodiny

0Zobrazit komentáře

HBO Max je mezi hlavními streamovacími službami tou nejméně diskutovanou, určitě ale ne proto, že by neměla co nabídnout. Je totiž ideální platformou, kde může vyjít i megalomanská čtyřhodinová verze Ligy spravedlnosti od Zacka Snydera. Ta se na ní objeví v březnu, kdy dorazí i do zemí střední Evropy s dostupným HBO GO, tedy včetně Česka a Slovenska. Naši východní sousedé se navíc na pořady nově mohou dívat se slovenskými titulky či dabingem.

Evropská odnož prémiové televize se k tomu rozhodla, protože na Slovensku už déle narůstá zájem o její původní i licencovanou tvorbu. Jak by také ne. I když HBO z hlediska počtů globálních předplatitelů válcuje Netflix nebo Disney+, jeho kurátorský přístup dbající na kvalitu, ne jen objem knihovny, nemá problém si dlouhodobě držet pozornost diváků.

Ti si nyní mohou osvědčené hity jako Hra o trůny, Černobyl, Sedmilhářky, Euforie nebo také Jeho temné esence pustit se slovenskými titulky. HBO Europe se pak pro nejpopulárnější část nabídky rozhodlo připojit i lokalizovaný dabing. Jeho kvalitu má zajistit spolupráce se studiem Sunrise a umělci Zdenou Studénkovou, Dianou Mórovou, Jurajem Kemkem, Martinem Mňahončákem a mnoha dalšími.

hbo-justice-league-zack-snyder-3

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Liga spravedlnosti Zacka Snydera

Nejvíce se ovšem diváci budou těšit nejspíš na nový sestřih Ligy spravedlnosti. Zack Snyder v něm tak trochu jako auteur hollywoodského mainstreamu naplňuje svou původní vizi z roku 2016. Tehdy se kvůli tragické smrti v rodině od projektu ve fázi postprodukce vzdálil, načež nastoupil Joss Whedon s výrazně odlišným pojetím. Výsledkem byl podivný mišmaš stylů, který neuspokojil snad vůbec nikoho.

Netrvalo proto dlouho a vznikla snaha přesvědčit studio, aby Snyderovi umožnilo se k projektu vrátit a přetvořit ho tak, jak zamýšlel. Nějakou dobu šlo spíše o mem než o seriózní možnost, Warner Bros. se ale v bezprecedentním kroku přeci jen rozhodlo žádosti fanoušků naplnit. Nová Liga spravedlnosti je totiž mnohem více než jen alternativní režisérský sestřih. Podle všeho by mělo jít o naprosto jiný film.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výrazně jiné ladění je zjevné už ze srovnání upoutávky z roku 2017 a té, která právě vyšla. Starší trailer, stejně jako následný snímek, který šel do kin, obsahuje mnohé typické prvky přístupu Josse Whedona. Režisér, který Ligu převzal po Snyderovi, je díky Firefly nebo prvním Avengers známý spíše odlehčenější atmosférou, kdy je primární diváka především dobře pobavit. Tím se pak řídí ostatní aspekty.

Ačkoliv je to zcela legitimní a v mnoha případech úspěšný režijní styl, vize Zacka Snydera je mu dosti vzdálená. Jakkoliv to může být někdy překážkou pro diváckost, Snyderovy dva DCU filmy jsou velice vážné. Například hlavní dějovou linii Muže z oceli vedle utkání se s meziplanetárními zloduchy vedlo Supermanovo hledání svých kořenů a vypořádávání se s tím, že pro lidi je v zásadě bohem.

https://www.youtube.com/watch?v=vM-Bja2Gy04

Reakci lidstva na takový objev, například u Marvelu nepovažovaný za nic moc zvláštního, pak zkoumá Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti. Snyderovy ambice někdy překračují jeho schopnosti i schopnosti scenáristů, kteří s ním pracují, nelze mu však upřít schopnost budovat atmosféru velkolepé osudovosti, která překračuje pouhé digitální bitky.

Ve stejném duchu se nese i nový trailer na rovnou čtyřhodinovou Ligu spravedlnosti Zacka Snydera. Ta na jednu stranu obsahuje mnoho dříve neviděných záběrů z dějových linií, které starší kinoverze vypustila, na stranu druhou i známé výjevy působí zcela jinak. Například zloduch Steppenwolf vyměnil vcelku konvenční brnění za stříbrnou zbroj poskládanou jakoby z milionů jehel. Na konci traileru se pak dokonce objeví Jared Leto jako Joker, jak jsme ho dosud neviděli.

Zatím nevíme, kolik času postava působící seriózněji než v Sebevražedném oddílu stráví na obrazovce, pro děj filmu by ale měl mít důležitou roli spojenou přímo s hlavními zápornými postavami. Scény s ním i několika dalšími herci Snyder dotáčel ještě koncem roku 2020. Rozpočet pro dokončení režisérovy čtyřhodinové verze celkové náklady na projekt navýšil asi o dalších 70 milionů dolarů. V USA i ve střední Evropě ji půjde zhlédnout exkluzivně na HBO od 18. března.

hbo-justice-league-zack-snyder-joker

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Ve Snyderově Lize spravedlnosti se objeví i Jared Leto jako Joker

Ještě než ale na HBO dorazí jedna z hlavních filmových událostí letošního roku, se tam na konci února objeví dokument o Woodym Allenovi, přesněji o už dekády se táhnoucí kauze údajného sexuální zneužití. Slavný americký režisér měl v roce 1992 zneužít sedmiletou dceru své tehdejší přítelkyně, herečky Mii Farrowové. Sám Allen všechna obvinění vždy popíral a označuje je za nesmyslný výplod psychicky nemocné ženy.

Přestože byl Allen u soudů několikrát zproštěn viny a podle mnoha právních expertů i psychologů se ničeho špatného nedopustil, rodina Mii Farrowové a část veřejnosti ho stále považuje za predátora. Nový čtyřdílný dokument HBO nedávno představený v traileru se ke kauze vrátí přes archivní i nové rozhovory, především ze strany podporující Miino přesvědčení. Ať už ale tvůrci dokumentu k látce přistoupili jakkoliv, ve výsledku nejspíš půjde o velmi kontroverzní počin.