Od úspěchu v CERN k vývoji chytrého domácího skleníku. Díky Plantee si doma vypěstujete i exotické rostliny
Valery Mezencev a Ondřej Zbytek, zakladatelé startupu Plantee Innovations
Ve svých 26 letech mají za sebou práci pro CERN a další zahraniční i české instituce, pro které stavěli velké mlžné komory. Po dokončení té největší na světě si Ondřej Zbytek a Valery Mezencev řekli dost a pustili se do zcela nové výzvy, kterou se stal projekt Plantee. V rámci něj vyvíjejí chytré skleníky, v nichž si bude možné v domácích podmínkách vypěstovat i exotické plodiny.
Mlžná komora rozhodně není zařízení, které je k vidění na každém rohu. „Jde o technologicky velmi komplexní stroj, který dokáže zviditelnit běžně neviditelné stopy radioaktivních částic. S nadsázkou je to mikroskop, který zvětšuje stomilionkrát,“ vysvětluje Ondřej Zbytek.
Ten se s mlžnou komorou setkal během studií na gymnáziu, a to navíc jen ve videu. Zkušenost to však byla natolik silná, že se rozhodl přístroj sloužící hlavně pro výuku, demonstraci a popularizaci částicové a jaderné fyziky vlastnoručně sestrojit, aniž by tušil, že zanedlouho po něm bude podobné zařízení chtít i samotný CERN.
Nabídka, která se neodmítá
Vyvinutý prototyp měl totiž možnost při své návštěvě Česka vidět i generální ředitel Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) Rolf-Dieter Heuer. Komora postavená středoškoláky ho zaujala natolik, že se rozhodl Ondřeje Zbytka a Valeryho Mezenceva oslovit, zda by nechtěli vyvinout mlžnou komoru pro nově připravovanou výstavu CERN Mikrokosmos v Ženevě.
A tak když měl Zbytek a Mezencev pár měsíců po maturitě, přistála jim do e-mailu poptávka, na kterou čeká celý svůj život nejeden inženýr. „Tím začalo první vyjednávání o ceně a provedení zakázky v našem životě, a to rovnou s CERN. Vše až do finálního odsouhlasení probíhalo pouze po e-mailech. Na závěr jsme si tam udělali výlet, abychom si vyzvedli originál podepsané objednávky, čímž jsme zakázku definitivně potvrdili,“ vzpomíná Zbytek.
Po úspěchu v CERN se začali objevovat další zájemci a tehdejší spolužáci ze střední školy se rozhodli ve výrobě mlžných komor pokračovat. Založili společnost Nuledo a získávali zakázky z různých koutů Evropy. Jejich mlžnou komoru tak dnes můžete vidět například v muzeu vědy CosmoCaixa v Barceloně či ve foyer hlavní budovy Fyzikálního ústavu Akademie věd v Praze.
Ne všechny mlžné komory ale byly stejné. Pro klienty v Nuledu vyvíjeli nové modely přizpůsobené na míru, a to včetně nových funkcí, jako jsou zabudovaný kamerový systém nebo speciální interaktivní prvky umožňující ovlivňovat přítomnost dopadajícího záření v reálném čase. Těmito vlastnostmi značně předčili konkurenci, jež však nebyla nikterak veliká. Velké mlžné komory vyráběla na celém světě pouze jedna jediná společnost z Německa, která své produkty navíc příliš neinovovala.
I proto to bylo právě Nuledo, na koho se obrátilo Luxembourg Science Center, které potřebovalo pro svou hlavní expozici něco výjimečného. Zadáním se stala realizace největší mlžné komory na světě, což se Nuledu nakonec skutečně podařilo. Ovšem v momentě, kdy se vám podaří zkonstruovat největší mlžnou komoru světa a mezi vaše zákazníky patří i CERN, není příliš dalších met.
Nová výzva
Po více než pěti letech fungování Nuleda se proto jeho šéfové rozhodli, že instalace rekordní komory bude jejich poslední zakázkou a s výrobou již dále nebudou pokračovat. „Projekt mlžných komor byl pro nás už od střední školy opravdovou jízdou a zásadní životní zkušeností. V určitý moment jsem ale začal cítit, že přišel čas na změnu. Dodáním do CERN a postavením největší komory na světě jsme dosáhli našich hlavních milníků a spolu s Ondrou jsme se shodli, že se chceme pustit do úplně nové výzvy.” popisuje Mezencev.
Rozhodnutí se stalo vykročením do zcela nové podnikatelské etapy. Vzhledem k tomu, že je Zbytek vášnivým pěstitelem rostlin a nebojí se různých pokusů s náročnějšími rostlinami, rozhodl se zužitkovat zkušenosti nabrané s vývojem mlžných komor a začal přemýšlet nad chytrým domácím skleníkem. Na trhu totiž nenašel takové řešení, které by přesně odpovídalo jeho požadavkům.