Od virtuální reality k výbušným dronům. Palmer Luckey odhaluje novou výbavu nejen do války

Spoluzakladatel společnosti Oculus představil se svou firmou Anduril bezpilotní letouny schopné přesně ničit nepřátelské cíle.

Filip HouskaFilip Houska

altius_1

Foto: Anduril

Sebevražedný dron od Andurilu

0Zobrazit komentáře

Dnes a denně se dočítáme o nejrůznějších zbraňových systémech, které nachází uplatnění v probíhající válce na Ukrajině. Americké salvové raketomety, známé jako HIMARS, se dokonce stávají synonymem pro potenciální úspěch Ukrajinců. Mluví se ale také o sebevražedných dronech, na které se zaměřuje i Anduril, firma spoluzakladatele virtuální reality značky Oculus Palmera Luckeyho. Ta před pár dny ukázala své nejnovější vojenské vybavení.

Ačkoliv je Palmer Luckey známý především jako tvůrce Oculus Rift, headsetu pro virtuální realitu, v posledních letech bývá skloňován v souvislosti s obrannými složkami. Ne že by v nich aktivně působil, ale navrhuje pro ně se svým týmem v Andurilu malé bezpilotní letouny, které se mohou osvědčit jako užiteční pomocníci při špionážích i větších vojenských akcích.

V portfoliu má například speciální drony Ghost, které používá i americké ministerstvo obrany, nebo bezpilotní systémy s označením Altius, jež Anduril loni koupil od společnosti Area-I a postupně je vylepšuje. Právě na základě této platformy nyní Luckyeho firma postavila dva nové modely dronů, kterým dala zvláštní bojové vlastnosti.

Jedná se o takzvané sebevražedné drony, které mají výraznou efektivitu. S poměrně velkou přesností totiž dokáží ze vzduchu útočit na nepřátelské cíle, ke kterým se vrhnou střemhlav dolů a zneškodní je pomocí munice, již mají naloženou. Výhodou je, že dokáží nad cíli i kroužit a čekat na vhodnou dobu k útoku.

altius-600m_1

Foto: Anduril

Takzvaný sebevražedný dron od amerického startupu Anduril

Američané takový typ bezpilotních letounů, které mimo jiné vynikají svými kompaktními rozměry a snadnou manipulací, například používali při ozbrojeném konfliktu v Afghánistánu, kde se osvědčily. Od té doby jejich popularita roste. Své uplatnění nachází i ve válce na Ukrajině, kde je mají používat jak Ukrajinci, tak Rusové.

Novinky z dílen Andurilu, který vznikl v roce 2017 a do dnešního dne získal v investicích na vývoj svých létajících prostředků téměř 700 milionů dolarů (17,6 miliardy korun), budou s největší pravděpodobností fungovat obdobně jako řada jiných sebevražedných dronů včetně těch s názvem Switchblade, které jsou nejrozšířenější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zástupci firmy nejsou při specifikacích nových dronů příliš detailní, proto se neví, jakou výdrž a dolet budou mít. Známé jsou však technické parametry verzí 600 a 700, tedy těch, od kterých se novinky odvíjí – první průzkumná varianta vydrží ve vzduchu čtyři hodiny s doletem zhruba 440 kilometrů, druhá, pokročilejší, doletí o přibližně 60 kilometrů dál.

„Nové verze dronů Altius 600 a 700 jsou určeny pro expediční nasazení leteckými, mobilními, pozemními nebo námořními silami. Poskytují tak možnost odpalování ve více oblastech,“ uvádí firma. „Stejně jako všechny systémy Andurilu je platforma Altius autonomní a jeden operátor může ovládat více prostředků,“ doplňuje na svém webu.

Kdy a přesně pro jaké účely budou nové bezpilotní letouny nasazeny, také není známo. Anduril obecně drží informace o svých technologiích pod pokličkou. Zda se nové droby objeví právě třeba na Ukrajině, je tak zatím ve hvězdách.

https://www.youtube.com/watch?v=VRttmnv44QI

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs